Czyszczenie butów z nubuku?

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Czyszczenie butów z nubuku?

Postprzez Mike » Pn 06 lut, 2006

Czym wyczyścić buty z nubuku(Campus Oregon) zabrudzone błotem pośniegowym i solą?
Mike

Re: Czyszczenie butów z nubuku?

Postprzez Gość » Pn 06 lut, 2006

woda, mydło, szczotka. Następnie wosk Nikwax
Gość

Postprzez Gość » Pn 06 lut, 2006

Zapomniałem że, wosk nakładać na lekko ciepło np. z pomocą suszarki do włosów.
Gość

Postprzez Was » Wt 07 lut, 2006

Anonymous napisał(a):woda, mydło, szczotka.

To na początek :) a potem zależy czy buty mają membranę czy nie ;) Jak nie mają to może być wosk, ale jak mają to lepiej chyba jakiś inny preparat (Nikwax np.)
Was

Postprzez Bartosz » Wt 07 lut, 2006

Pierwsze co zrobiłem po zakupie nubukowych scarp (moje pierwsze "prawdziwe" buty górskie) to zlicowałem je, woskiem Nivaxu. Myślę, że dzięki temu przetrzymały dłużej niż myślałem bo 4 lata, i pod względem nieprzemakalności, jak i wytrzymałości mechanicznej na różne "spotkania" z kamieniami czy korzeniami.
Co do goretexowej membramy w butach, to jeden ze sprzedawców wypowiedział się tak: lepiej kupić skórzane buty niż z membraną. Są w tej samej cenie, a jednak skórkowe dłużej wytrzymują i są mocniejsze. Na tak małej powierzchni materiału jakim jest but, i tak dużej ilości potu wytwarzanego przy marszu w górach, żadna membrana nie jest w stanie "oddać" go na zewnątrz. Do przemyślenia dla wszystkich na kupnie butów...
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/
Bartosz
Redaktor e-gory.pl

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Postprzez Was » Wt 07 lut, 2006

Bartosz napisał(a):Na tak małej powierzchni materiału jakim jest but, i tak dużej ilości potu wytwarzanego przy marszu w górach, żadna membrana nie jest w stanie "oddać" go na zewnątrz.

Hmmm.... To rzeczywiście racja. W letnich bytach gore połaczony ze skórą nie daje rady odparować wszystkiego :? Ale w zimowych :wink: sprawdza się super :)
Was

Postprzez Mike » Wt 07 lut, 2006

Dzięki, mam już jakieś pojęcie. A odnośnie licowania nubuku, można to zrobić na butach z membraną, czy nie straci ona właściwości?
Mike

Postprzez Gość » Wt 07 lut, 2006

Napewno trochę pogarsza ale da się wyżyć. Z drugiej strony co ci po oddychalności membrany jeśli jest mokra skóra buta. Taki but nie oddycha wcale. Smaruj woskiem na ciepło i się nie martw. Będzie OK. Te impregnaty w płynie to się nadają, ale tylko na wystawę w sklepie bo najmniejsza mokra trawka spowoduje zamakanie skóry.
Gość

Postprzez Mike » Wt 07 lut, 2006

OK. Co do smarowania impregnatem(nikwax) w płynie to rzeczywiście, robiłem to 2 razy, a jak krople wody postały trochę na bucie skóra robiła się jakby mokra, wyglądało że woda wniknęła w materiał.
Mike

Powrót do Sprzęt, szpej