Żródło Sanu gdzie jest naprawdę

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy do zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Żródło Sanu gdzie jest naprawdę

Postprzez wtak » Śr 01 lut, 2006

Oficjalne źródło Sanu (to z obeliskiem) leży na granicy polsko ukraińskiej.
Literatura (Rewasz) mówi natomiast że właściwe źródło leży koło dawnej stacji Użok na Ukrainie. Co mówią na to hydrolodzy ?? :)
wtak

Przęłęcz Użocka.

Postprzez Michał » Śr 01 lut, 2006

Źródła rzeki San według wszytkich przewodników które czytałem i z moich innych informacji położone są na przęłęczy Użockiej. Jest to sama granica Polska-Ukraina. Z dokładnych map, kótre przegladałem rzeka rozpoczyna swój bieg po ukraińskiej strony przęłęczy. Czyli dokładnie tak jakmówisz spod dawnej stacji kolejowej Użok. Jest to niedaleko od ukraińskiej miejscowości Użok.

Jeżeli ktos chce, moge zeskanowac i przesłać fragment mapy, który dokładnie pokazuje poczatek sanu tuż przy stacji kolejowej Uzok w przęłęczy Użockiej

Pozdrawiam!
Michał

Re: Żródło Sanu gdzie jest naprawdę

Postprzez wtak » Cz 02 lut, 2006

Poproszę więc o skan początku Sanu :) na email wtak@interia.pl
Jednak przełęcz Użocka nie leży na samej granicy PL-UA.
Przed przełęczą granica "ucieka" bardziej na połnoc.
Zresztą w podziale administracyjnym Ukrainy jest to widoczne w ten sposób, iż tereny przedwojennej PL są w obłasti lwowskiej a dawnej Czechosłowacji - obłasti zakarpackiej.
I obłast lwowska w rejonie przełęczy użockiej ma wąski rożek wzdłuż obecnej granicy w kierunku zachodnim.
wtak

Postprzez Michał » Pt 03 lut, 2006

Tak zgadzam sie. Prawidłowo to przęłęcz Użocka leży po ukraińskiej stronie, więc granica Polsko-Ukraińska odbija troszkę na północ. Przęglądnąłem już 2 mapy, dzisiaj przeanalizuje jeszcze jedną i przewodnik.

Ps. Skanki mapek wyśle Ci najwcześniej w poniedziałek. Teraz jestem w Krakowie i nie mam jak :/

Pozdrawiam!
Michał

Witam wtak! A więc tak przesłałem Ci skana jednej mapy " Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie" wyd. PPWK. Otóż tak, źródło Sanu na tej mapie jest dokładnie na granicy Polsko-Ukraińskiej. Chcoiaz, biorąc pod uwagę grubość granicy na mapie to można zauwarzyć, że źródło lęzy tuż przy granicy jednak juz po Ukraińskiej stronie. Na moich innych mapach np. granica została zaznaczona jako cienka czarna przerywana linia i widać dokładnie, ze źródło znajduje sie po Ukraińskiej stronie. Stacja Użok położona jest w przęłęczy Uzociej a tuż nad nią biegnie San i kierujac sie dosłownie kilkaset metrów na zachód od stacji tam zaczyba się jego źródło.

Ps. Narazie jestem w Krakowie i przesłalem Ci skan innej mapki (na maila, sprawdz sobie poczte ;) ) jak będe w domu prześle Ci jeszcze dwa skany innych map.
Michał

Jeszcze jedna taka informacja. Własnie przestudiowałem przewodnik pt: "Bieszczady" i cytuje takie słowa: " San, najdłuższa rzeka Bieszczadów, sięga licznymi źródłami przęłęczy Użockiej i Opołonka w głównym grzbiecie Karpat. "

Po analizie kilku map nie moge się zgodzić co do źródeł Sanu na Opołonku. Co prawda są tam źródła ale dopływu Sanu "Potok Niedźwiedzi" Natomiast ok 1 km, następnie 2 km i 2.5 km od źródła Sanu tuż nad przęłeczą Użocką są kolejne trzy źródła własnie w takich odległościach od źródła Sanu wysuniętgo najbardziej na południe czyli tego, kótrę można uznać za "główne źródło Sanu".

Pozdrawiam!
Michał

Postprzez Gość » So 04 lut, 2006

tRaPeR napisał(a):Po analizie kilku map nie moge się zgodzić co do źródeł Sanu na Opołonku.

A gdzie widziales źródła Sanu na Opołonku? :)
Gość

Postprzez Michał » So 04 lut, 2006

Witam. Własnie pisalem, ze po analizie map nie ma źródeł Sanu na Opołonku chociaż przewodnik pisze, ze są. Co prawda ze stoków Opołonka wychodzi kilka źródeł ale "potoku Niedźwiedziego" - jednego z dopływów Sanu.

Pozdrawiam!
Michał

Postprzez Gość » So 04 lut, 2006

tRaPeR napisał(a):chociaż przewodnik pisze, ze są.

No wlasnie intersuje mnie który to przewodnik. ATSD - jesli tak pisze to ma po części rację - nie ma jednego źródła Sanu jak to sobie niektórzy wyobrażają: tryskające spod ziemi źródełko, które przeradza się w wielką rzekę. Źródeł Sanu jest wiele i w zasadzie jest to kwestia wyłacznie umowna które uznaje się za właściwe.
Gość

Postprzez Michał » So 04 lut, 2006

Przewodnik:

Tytuł: "Bieszczady" - wydanie II poprawione i uzupełnione.
Wyd.: Warszawa SPORT I TURYSTYKA.
Autor: Władysław Krygowski.

Nowsze przewodniki na temat źródeł Sanu milczą. W tym jest właśnie taka wzmianka ale moim zdaniem niedokładna.

Ps. Jak będe juz w domu to wygrzebie też książkę o Sanie, może tam coś znajdę.

Pozdrawiam.
Michał

Postprzez Michał » N 05 lut, 2006

No teraz mam już całkowitą pewnośc gdzie położone są źródła Sanu.

Cytuje: Swój bieg San zaczyna na wysokości ok. 900 m n.p.m., na wschodnich stokach szczytu Piniaszkowy w Bieszczadach Zachodnich, dokładnie na granicy Polski i Ukrainy.

Cytat z: http://pl.wikipedia.org/wiki/San

Wtak tam jak zauważysz na mapce, którą Ci wysłałem to źródło Sanu położone jest dokładnie na południowo - wschodnim stoku góry Piniaszkowy 960 m.npm czyli troszkę na zachód od stacji Użok (jakieś 800 m).
Michał

Postprzez Michał » Cz 09 lut, 2006

Ksiązka pt: "W dolinie Sanu" autor: S. Pagaczewski i a. Haupt.

"San swoje źródło ma w okolicy przęłęczy Użockiej.

Przęłęcz Użocka to juz Ukraina. Przęłecz uznawana jest za początek Bieszczadów. Źródło Sanu dokładnie jest położone na SE stoku szczytu Piniaszkowy ( po stronie ukraińskiej ) i zaraz po tym płynie, przez przęłęcz Użocką, czyli tym samym obok dawnej stacji kolejowej Uzok. Mozliwe że tam kolo stacji też są jakieś malutkie źródełka.

Bądź co bądź mamy tak: południowo wschodnie stoki Piniaszkowego (Ukraina), Przełęcz Użcoką (Ukraina), stacje Użok (Ukraina) - trzy miejsca początku biegu Sanu wszytko po stronie Ukraińskiej więc nasuwa się konktretny i potwierdzony ( jedynie nie potweirdzony obserwacją ) wniosek, ze źródła znajdują się po Ukraińskiej stronie.

Ps. Myślę, że jak będe w Bieszczdach i jakimś cudem dostane od BPN zgode na spenetrowanie tego zakątka, to słupek graniczny dokładnie mi pokaze czy źródło Sanu to Polska czy też Ukraina.

Pozdrawiam!
Michał

Postprzez Gość » Cz 16 lut, 2006

[płynie, przez przęłęcz Użocką]

Jak to mozliwe by ciek plynal przez przelecz??:)
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
Gość

Postprzez Gość » Cz 23 mar, 2006

KIlka słów na temat Sanu, otóż jak piszeszSanwypływa ze stoku Pieniaszkowego , to jest prawda ale żródło jest ciut poniżej naszego słupka/jedno ze źródeł tak będzie poprawniej/ a obelisk stoi pośrodku pomiędzy słupkami granicznymi. Co do potoku Niedźwiedźto według zapisów historycznych to właśnie ten potok poczatkowo był uważany za źródła Sanu, dopiero Austryiacy wyznaczyli źródła Sanu w rejonie przełęczy Uzockiej, a wieś Uzok lezy około 3 kilometry od p. Użockiej, natomiast granica pomiedzy ich województwami/tak mozna nazwać obłasti/ Lwowskim i Zakarpackim przebiega przez przełęcz a potem stara granicą pomiędzy Polską a Czechosłowacją.
Gość

Postprzez wtak » Cz 23 mar, 2006

wtak

Następna strona

Powrót do Rozmowy o górach