Beskidy

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

Beskidy

Postprzez edykos » N 01 maja, 2011

Witam wszystkich. Jestem na formu pierwszy raz.
Mam prośbę. Pomóżcie mi zdecydować się gdzie spędzić wakacje z 5 letnim synem.
Chciałabym wybrać się w Beskidy. Byliśmy już w Górach Stołowych, Pieninach, a w tym roku wymyśliłam sobie Beskidy, ale nigdy tam nie byłam. Może wy pomożecie wybrać mi jakieś spokojne miejsce. Poza tym zastanawiam się czy wybrać Beskid Śląski, czy Żywiecki? A Wy co polecacie?
edykos

Ulubione góry: tatry

Re: Beskidy

Postprzez grzegorz kluba » Pn 02 maja, 2011

Witam również
Obydwa Beskidy które wymieniłaś świetnie nadają się na wakacje ale musisz sprecyzować co Cię interesuje, czy stacjonarny pobyt w górskiej miejscowości i wypady w góry czy raczej wędrowanie z plecakami od schroniska do schroniska (lub innej bazy noclegowej).
Pozdrawiam
Człowiek powinien być dobry jak chleb
grzegorz kluba

Ulubione góry: Beskid Żywiecki zdecydowanie

Postprzez Lucass » Pn 02 maja, 2011

Jeśli o "te" dwa Beskidy chodzi, to dobrą bazą wypadową jest Węgierska Górka. Nie metropolia i średnio turystyczna więc bez tłumów, a szlaki w obydwa Beskidy prowadzą z niej liczne. Są dla wymagających piechurów, mniej wymagających i takie więcej spacerowe.
No i z kwaterami nie powinno być problemów i ceny raczej umiarkowane. Do tego jest możliwość podjechania w razie niepogody do Bielska, Cieszyna, Żywca, Szczyrku, Wisły i innych - pociągiem busem lub samochodem.
Bez problemu można wyskoczyć i na Slovensko.
:-)
www.wedrowki.com Trasą Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - dodane 8.07.2014
Grawitacja pokona największego twardziela
I don't want to start any blasphemous rumours
But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM
Lucass
Moderator

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Postprzez happybilly » Pn 02 maja, 2011

Generalnie można powiedzieć, że Beskid Śląski jest bardziej "zagospodarowany" turystycznie, co jest związane z większą liczbą turystów. Beskid Żywiecki jest mimo wszystko spokojniejszy. Węgierska Górka (jak radzi kolega), ale także Rajcza, albo Rycerka, lub Wisła, Szczyrk w B.Śląskim są bardzo dobrymi miejscowościami "bazowymi". Może ktoś z dziećmi w podobnym wieku doradzi koleżance ? Dział :"Z dziećmi w góry" jest wywołany do tablicy ;)
happybilly

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Postprzez edykos » Śr 04 maja, 2011

Dzięki. Wlaściwie uzyskałam odpowiedź jakiej oczekiwałam.
Schroniska za wcześnie, myślę za rok może, może ...
W rezultacie chyba zdecyduję się na Węgierską Górkę. Własnie chodziło mi o miasteczko, ktore nie tylko daje mozliwość wyjścia w góry, ale w razie nie pogody ... Poza tym nie zawsze przy dzieciach da się żyć tylko górami. Czy w rzece Soła mozna kąpać się? Do tej pory połączenie gór z innymi "atrakcjami" zdaje egzamin. Mały nie może już doczekać się wyjazdu. Pyta kiedy jedziemy w góry.
także dzięki za pomoc.
edykos

Postprzez Lucass » Śr 04 maja, 2011

W samej rzece to nie wiem, chyba za płytko (z naciskiem na chyba).
Ale jak byliśmy tam jesienią, to w okolicy nowego mostu dla pieszych przy równie nowym spacerniaku nad Sołą był basen. Wtedy co prawda nieczynny (październik) ale był. Natomiast jeśli chodzi o ogólnie rozumiane chlapanie, to Soła powinna być Ok.
W Węgierskiej są też do obejrzenia bunkry - pozostałości po II WŚ.
No i można stamtąd iść na wycieczkę na Rysiankę (i spowrotem). Najsympatyczniejsze schronisko w... ogóle? :mrgreen:
I z najpiękniejszymi widokami bezapelacyjnie!
Mam tam sprawdzoną kwaterę. Ma zalety ale i wady. Jak będziesz zainteresowana zapraszam na PW
:)
- Martin Gore - DM
Lucass
Moderator

Postprzez siker » So 07 maja, 2011

Piszesz ze schroniska sa za wczesnie. Mojej corce rok temu powiedzialem ze jest za mala na bazy namiotowe, miala wtedy 3 lata. W tym roku mi nie przepusci, tak jak noclegu w schronisku.

A nie myslalas nad Gorcami - też beskidy a bardziej górski klimat z widokiem na Tatry. Schroniska które są atrakcja dla dzieci, bazy namiotowe na Gorcu i Lubaniu. Przy dłuższym wypadzie można zachaczyć albo o Babia w żywieckim, albo o Beskid Sądecki.
siker

Ulubione góry: Tatry

Postprzez edykos » N 08 maja, 2011

Pomysł fajny.
Daj znać, jak podobało sie córeczce. Chociaż jak sadzę dziecku na pewno się spodoba. :D
Pomysł fajny, wart zapamietania.
edykos

Postprzez Lucass » N 08 maja, 2011

@edykos ciesz się, że syn chce jeszcze z Tobą jeździć, a że w góry, to już w ogóle powód do dużej radości.
I korzystaj z tego. Wbrew pozorom dzieci zniosą o wiele więcej trudów niż dorośli, byle się tylko nie nudziły.
Mówi Ci to ojciec prawieexgimnazjalistki, która już zdecydowanie odmawia chodzenia z rodzicami w góry.

A propos baz namiotowych i dzieci, to w zeszłym roku w trakcie wędrówki GSB spotkaliśmy w bazie w Regetowie bazową z małym dzieckiem. Na oko poniżej 1 roku. Prócz tego kilka osób z dziećmi w wieku okołoprzedszkolnym.
Da się?
Da się! :D
Fakt, że pod samą bazę można podjechać samochodem co znacznie upraszcza logistykę, ale chodzi głównie o chęci.
Najważniejsze to nie stawiać sobie samemu barier :mrgreen:
- Martin Gore - DM
Lucass
Moderator

Postprzez Sloniu » Pt 27 maja, 2011

Polecam też w Beskidzie Sądeckim Schronisko pod Bereśnikiem. Już trochę przyzwyczajeni przez moje Pociechy. 6 i 3 lata. Bardzo dobra baza wypadowa. :)
Sloniu

Ulubione góry: Beskidy, Gorce

Postprzez kxsxx81 » Pn 06 cze, 2011

Nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi- w zeszłym roku byłam dwa tygodnie na bazie w Regetowie dzieciaki zachwycone, w tym roku nie chca o niczym innym słyszeć :-) A zainteresowani wiedzą, że pod prysznicem zawsze można liczyc dosłownie na wrzątek i prądu tez nigdy nie brakuję ;-)

Edykos tak zastanawiam co ci doradzić, ponieważ każde dziecko jest inne, ale jako mama 4,5 latka i 11 latki wiem jedno nie ważne w jakim schronisku, na jakiej bazie - dzieciaki maja niesamowitą umiejętność adaptacji, więc wszędzie znajdą sobie zajęcie i w zasadzie wszędzie im się podoba.

Reasumując, dodam że od czasu naszych wspólnych wyjazdów ( Nasza KGP w trakcie realizacji plus niespodziewane wyjazdy tu i ówdzie) mam lepszy kontakt z dzieciakami i przede wszystkim kilka godzin czasu, aby porozmawiać i tak naprawdę lepiej się poznać. A radość i dumę jaką widzę po kolejnych zdobytych szczytach...

Do zobaczenia na szlaku :-)
kxsxx81

Lokalizacja: okolice Chrzanowa, okolice Nowego Sącza (weekendowo)
Ulubione góry: Beskidy

Postprzez AndrzejHorn » Pn 06 cze, 2011

Jeżeli chodzi o Beskid Śląski i dziecko w wieku 5 lat to:
- Czantoria - na polanie dużo atrakcji jak tor saneczkowy, park linowy, czy pokazy sokolników a na szczycie wieża widokowa (płatna)
- Równica - co prawda prawie na sam szczyt można dojechać samochodem ale na górze można się posilić w dość bogatej bazie gastronomicznej i również jest park linowy a na stoku Równicy coś fajnego dla dzieci Leśny Park Niespodzianek
- Stożek - góra ze schroniskiem bez większych atrakcji dla dzieci ale za to fajne dojście z Przełęczy Kubalonka gdzie można dojechać autkiem i zostawić go na parkingu i odskoczyć zobaczyć Zamek Prezydencki
- Barania Góra - góra z platformą widokową na szczycie - samochód zostawiamy gdzieś w Wisła Czarne przy sztucznym zbiorniku i robimy pętelkę (jeden szlak biegnie wzdłuż Czarnej Wisełki a drugi Białej Wisełki i po ich połączeniu mamy naszą Wisłę). To na Baraniej ma początek królowa naszych rzek. Jeden ze szlaków biegnie przez tzw Kaskady Rodła czyli wiele małych wodospadów i jest bardzo urokliwy.
- Skrzyczne - na szczycie schronisko i liczne atrakcje dla dzieci i przede wszystkim panorama :) - proponuję zostawić autko w Szczyrku przy PKS i podjechać autobusikiem na Przełęcz Salmopol i dalej przez Malinowską (można zwiedzić jaskinię ale dziecko chyba trochę za małe na tego typu doznania) i przez Małe Skrzyczne a powrót do centrum Szczyrku dowolny (wiele szlaków a w razie braku sił kolej linowa)
- ponadto trzeba odwiedzić Szyndzielnię, Klimczok i Błatnią - na każdej górze schronisko, odległość między nimi niewielka a walory widokowe duże - na Szyndzielnię kolej gondolowa (dla zmęczonych :) a idąc od strony Bielska Białej po drodze tor saneczkowy

To tyle jeśli chodzi o Beskid Śląski (można zabrać kąpielówki i w Wiśle uderzyć przy złej pogodzie do Gołębiewskiego na basen - naprawdę polecam).

Jeżeli chodzi o Beskid Żywiecki to nie jest tak zagospodarowany jak Śląski ale w mojej ocenie widoki z Rysianki, Pilska czy Wielkiej Raczy piękne a i inne miejsca warte zwiedzenia. Ja tam wolę Żywiecki ale z dzieckiem polecam zdecydowanie wariant Śląski.
Ponadto warto zahaczyć o Beskid Mały czyli wejść na Magurkę Wilkowicką i Górę Żar z elektrownią wodną na szczycie i również atrakcjami dla dziecka. Piękne widoki na Międzybrodzie Żywieckie i Bialskie gdzie w kąpieliskach można się ochlapać.

To tyle ode mnie. Wiem, że wiele osób powie że pominąłem wiele fajnych miejsc ale nie sposób wymienić wszystko a ja brałem pod uwagę przede wszystkim atrakcje dla dziecka.
Życzę dobrej pogody i udanej wyprawy.
AndrzejHorn

Ulubione góry: wszystkie

Postprzez VIRGOLA » Wt 14 cze, 2011

Ja na weekendzie majowym byłam z dzieciakami w Muszynie(Beskid Sądecki) i .... chyba tam jeszcze wrócimy w te wakacje. Mała miejscowość blisko Krynicy Górskiej - dzieciaki były w swoim żywiole. Dzieciaki mają tu wszystko co kochają. Przestrzeń wodę i masę atrakcji. Fantastyczne miejsce na wypady w góry, spacerniaki, trasy rowerowe, ruiny zamku.
W wakacje będzie można je zabrać nad rzekę lub basen (taki ze zjeżdżalniami). Po za tym z Muszyny jest blisko do Krynicy, a tam i góra Parkowa i Jaworzyna. Ja z moją czterolatką byłam w krynickim Parku Linowym - super zabawa polecam wszystkim. Nie wiedziałam, że mam tak sprawną i odważną córkę. Polecam Muszynę wszystkim rodzicą dzieci 4-12 lat. Ośrodek w którym byłam organizuje w wakacje spływy pontonowe, ale to impreza dla starszych dzieci. Park linowy jest idealny dla 4+, można też skorzystać z jazd konych Muszyna-Złockie.
Do tego Muszyna jest uzdrowiskiem. Podobno powietrze działa super na wszelkie schorzenia dróg odechowych.
VIRGOLA

Ulubione góry: gorce

Postprzez MissMIQ » Śr 15 cze, 2011

Andrzeju zgadzam się co do warunków Beskidzie SLąskim kiedy wędrujemy z dzieciakami, jeździłam tam z rodzinką niemal co weekend i młody chodził z nami - miał wtedy jakieś 5-6 lat. Tak jak piszesz warto przy planowaniu trasy zwrocić uwagę na jakieś atrakcje, motywacja wieksza u dziecka :)
MissMIQ

Ulubione góry: Tatry Wysokie, ze wskazaniem na część słowacką ;)

Postprzez OsadaNaBrzyzyku » So 18 cze, 2011

Ja również uważam,że dobrym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie Beskidu Sądeckiego,masz szereg tras do wyboru i to takie oswojenie się z mniejszymi "górami". Coś w sam raz na wycieczki z małym dzieckiem. Dopiero potem będzie można ruszyć w tatry:)
OsadaNaBrzyzyku

Ulubione góry: TATRY

Powrót do Z dziećmi w góry