gdzie sa skalki wspinaczkowe?

Wspinaczka skałkowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm... wspinacze wszystkich krajów i specjalności łączcie się!

Moderator: Moderatorzy

tomblack

gdzie sa skalki wspinaczkowe?

Cz 21 lip, 2005

witam! raz bylem na wspinaczce skalkowej (za granica) i bardzo mi sie to spodobalo. szukam informacji czy gdzies znajduja sie takies skalki w woj. lubuskim. czy czeba przejsc jakis kurs, czy mozna poprostu zaplacic np. za godzine i sie powspinac??
pozdrawiam

Was

Re: gdzie sa skalki wspinaczkowe?

Cz 21 lip, 2005

W woj. lubuskim niestety nie mamy jakichś naturalnych miejsc wspinaczkowych. Pozostaje nam wspinać się jedynie na sztucznych ściankach. Jeśli jesteś z Gorzowa albo okolic zapraszam tutaj: http://www.gawra.org W Zielonej Górze ścianka jest na hali OSiR ale nie pamietam nazwy ulicy. Wiem że są jeszcze ścianki w Żarach i Żaganiu. A gdy tylko zacznie sie lato - nawet takie kiepskie jakim raczymy się w tej chwili - wszyscy wybywamy w Sokoliki http://www.wksg.internetdsl.pl/dozent/s ... oliki.html i tam wspinamy się do upadłego. Co do kursów to skontaktuj sie na priv dam znać jak to możesz rozwiązać.
:)

michal2911

Cz 21 lip, 2005

Sokoliki polecam!!! :D

Was

Pt 22 lip, 2005

No, ba!!! Sokoliki są the best :D

borsuk

Wt 10 sty, 2006

nie, poprawka :)

jura - good
sokoły - better
hejsza - the best

pozdro ;]

Was

Wt 10 sty, 2006

ja od samego wspinaczkowego początku wychowany na granice, dlatego uważam, że sokoły the best. :wink:
A wapienie, czy piachy..... cóż rzecz gustu - takie uzupełnienie dla prawdziwych gór :lol:
Pozdro.

Kajetan

Wt 10 sty, 2006

Was napisał(a): dlatego uważam, że sokoły the best. :wink:

Małe pytanko.

Kurs skałkowy mam jeszcze przed sobą i caly czas pozostaje mi wybór gdzie go robić.

Dlaczego akurat Sokoliki a nie Jura?

P.S. Was masz niepowtarzalną okazję zareklamować swój rejon :D
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

Was

Śr 11 sty, 2006

Kajetan napisał(a): Was masz niepowtarzalną okazję zareklamować swój rejon :D

yyyyy.... Ale mnie zestresowałeś :) Nie wiem od czego zacząć, jeśli mam pisać ze świadomością, że wszystko w moich rękach :)

Powiem tak: słabo znam Jurę - byłem tam tylko raz, przez może 2 dni i to w celach bardziej towarzyskich niż wspinaczkowych. Dlatego nie bedę porównywał. Mogę jednak powiedzieć kilka słów o Sokolikach bo tam bywam częściej :) i tam również stawiałem pierwsze kroki wspinaczkowe.
Sokoliki to jedyne w Polsce granitowe skałki, więc wspinając się tam możesz nie tylko nauczyć się podstaw wspinaczki ale także oswoić się ze sposobem wspinania podobnym do stosowanego w Tatrach albo jakichś innych granitowych górach. Możesz doświadczyć co znaczy kiedy zmęczone palce twoich rąk prawie wrzeszczą "Nie! Tylko nie dotykaj nami skały!" :D (yyyy.... to chyba nie najlepsza reklama :>). Podczas gdy pozostałe rejony uczą specyficznego jednak zachowania dostosowanego do rodzaju skały (wiadomo: Jura - wapień), Sokoliki są - pod względem materiałowym - faktycznie taką bramką do wspinania w większych górach. W Sokolikach - ciągle chyba jeszcze - nie ma aż tak wielu wspinaczy (poza kursantami :) ). Trochę tłoczniej robi się głównie na weekendy. Skałki te są porozrzucane po zalesionych pagórkach Rudaw, więc podczas gorączki słońce nie pali aż tak mocno.
No i - to oczywiście powinno być na początku - ludzie, których tam spotykasz toraczej entuzjaści wspinaczkowej przygody, niż sportowi łojanci ;) (bez ujmy dla umiejętności kogokolwiek).
Podczas mojego kursu mieszkałem w schronisku Szwajcarka, a to jest miejsce gdzie można mimo czasem licznych gości znaleźć ciszę i spokój, pomarzyć, pomyśleć kiedy po całym dniu nie ma się już siły na cokolwiek innego. Oczywiście gospodarze schronu to bardzo fajni ludzie. Podczas mojego kursu była taka sytuacja, że wydarzył się w skałach jakiś wypadek wspinaczkowy. Gdy tylko gospodarze schronu dowiedzieli się o tym, zaraz dzwonili do nas żeby się upewnić czy to przypadkiem nie ktoś z naszej grupy :) Wielu wspinając się w Sokołach nocuje na polu niedaleko Krzyżnej Góry, ale nie znam tego miejsca. W każdym razie czy ze schronu czy z kampu wszędzie jest blisko w skały:)
Wszystkim zainteresownym mogę dać namiary na instruktorów ze szkoły w której ja robiłem kurs - a są to nie tylko dobrzy specjaliści od wspinaczki, ale także ludzie z którymi można świetnie spędzić czas.

Nie wiem czy taka rekomendacja wystarczy - chętnie spróbuję rozwiać wszelkie wątpliwości :>
Linki do stron o Sokołach są we wcześniejszych postach w tym dziale więc nie bedę ich już tutaj znowu wsadzał.

Zapraszam w Sokoły :D

Kajetan

Śr 11 sty, 2006

Was napisał(a):
yyyyy.... Ale mnie zestresowałeś

Nie miałem takiego zamiaru :D Chciałem poprostu poznać czyjeś zdanie o tym rejonie.

Już wcześniej myślałem o Sokolikach.
Granit i mniejsze zatłoczenie to napewno duże plusy. Minusem ( oczywiście tylko w moim wypadku) pozostaje odległość choć dla chcącego... :D

Dzięki za to że poświeciłeś czas aby napisać o swoich Sokołach. :D
"Musimy ryzykować, ponieważ największym hazardem w życiu jest niczym nie ryzykować. Ten, kto nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest niczym"

Was

Cz 12 sty, 2006

no problem :) jeśli moge jeszcze w czymś pomóc to chetnie odpowiem na ewentualne wątpliwości

I jeszcze raz zapraszam w Sokoły :)

Dodge

Pn 23 sty, 2006

Jeśli ktoś ma blisko do Nowego Sącza to niech rzuci okiem.
http://www.wspinanie.pl/topo/polska/podkarpackie/kamienica/

Michał

"Prządki" koło Krosna

So 28 sty, 2006

A ja zapraszam na skałki Prządki w woj. Podkarpackim koło Krosna. Co prawda większośc skałek jest pod ochroną rezerwatu przyrody, ale po za rezerwatem mzona sie wspinac. Naprawde fajne skałki. Zapraszam

Tutaj mozecie zobaczyc jak to wygląda:
http://www.graffstudio.pl/gallery/thumb ... up&cat=-14

A jeżeli chcecie więcej zdjęc to poprostu wpiszcie w jakiejs wyszukiwarce nazwę Prządki i na pewno znajdziecie :)

Powrót do Wspinanie