Napisy na skale-polana Rozdziele Gorce?

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

michal2911

Napisy na skale-polana Rozdziele Gorce?

Śr 29 cze, 2005

Chodzi mi o napisy na wychodni piaskowca na czerwonym szlaku w Rabki na Turbacz w miejscu gdzie przechodzi on przez skraj polany Rozdziele( Tam odbija w zimę nartostrada) . Napisy zaczynają sie od "Przez góry lasy..." mam gdzieś zdjęcie tej skały ale nie moge znależć. Czy ktoś wie kiedy i kto zrobił te napisy? Czy ktos to widział? Przechodzi się tam czesto ale nie zwraca się na to uwagi ponieważ napisy nie są od strony drogi głównej tylko trzeba obejść tą skałę bocznę scieżką.

Czort

Ulubione góry: Karpaty

Skaloryty

Cz 30 cze, 2005

Miałem drobną styczność z tym tematem. Znalazłem swojego czasu "coś" w rodzaju napisów na skale ale na tej na Czole Turbacza. Nie wiem czy chodzi nam o tą samą wychodnie. Wszak na tamtej skale napewno nie było nic po polsku a już napewno nie "Przez góry i lasy..." a z tego co pamiętam to coś w stylu "Bsdjvlz hfiajlsdjl xzclk lsjd kzz zxc nidjfise lsajdjij trum pum trala bum i morele baks..." ale napewno była to praca ludzkich rąk skoro znaki były w miare w lini prostej plus liczne krzyżyki i linie równoległe czy też do siebie prostopadłe lub coś w stylu "k" lub"^".
Sprawa jest ciekawa i jak dobrze pójdzie to ją zbadam po 10 tym lipca.
A tak wogóle to dowiedziałem sie o tym czytając tył mapy Gorców mojego dziadka wydanej w latach 70-tych. Potem słyszałem to jescze od jednego przewodnika beskidzkiego i to wystarczyło bym poszedł i sprawdził.
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

michal2911

Re: Napisy na skale-polana Rozdziele Gorce?

Cz 30 cze, 2005

To co widziałeś to napisy na Skale Konfederatów na czole Turbacza. Na tej wychodni jest także umieszczona Tablica ofiarowana za zmarłych Ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Nie chodzi mi o ta skałę. A napisy na skale konfederatów zostały wykute prawdopodobnie przez ludzio którzy obozowali na Hali Turbacz w czasie Konfederacji Barskiej.

beskidzki

polana rodziele - skałoryty :)

Pt 01 lip, 2005

Gorce, Józef Nyka, 1974, str. 258:

"Rozdziele [...] Fliszowa ambonka, pod którą wg podań mieli się naradzać zbójnicy przed napadem na karczmarza na Starych Wierchach. Pod ambonką mają być ukryte skarby zbójnickie. Na jej uskoku napis wykuty przez myśliwego z Nowego Targu I. Jaroga."

pozdrawiam

W

michal2911

So 09 lip, 2005

O dzięki :D

Czort

Ulubione góry: Karpaty

N 19 lut, 2006

"Przez góry, lasy i debry
uciekając od miasta hałasów
umiłowali ciszę tych lasów
Strycharski"

tak to brzmi, ambonkę faktycznie cięzko zauwazyć.... Jest bardzo mała no i faktycznie troche na uboczu.
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

Powrót do Rozmowy o górach