maty samopompujące

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

maty samopompujące

Postprzez rolnik » So 08 mar, 2008

Czy ktoś z forumowiczów może podzielić się spostrzeżeniami nt. mat samopompujących?
Zastosowanie: wysokogórskie (zimno, zimno, brrr.. :wink: ) oraz całoroczne długie wyprawy ze spaniem w namiocie.

Cechy wg. priorytetu:
1. bardzo dobra izolacja cieplna,
2. relatywnie niska waga i rozmiar po złożeniu,
3. cena adekwatna do jakości,
4. wygoda

Na razie mam na uwadze dwie maty:
Therm a Rest Prolite 4
Mammut Mata Ajungilak
Czy może ktoś ich używał w opisanych powyżej warunkach?
A może coś innego polecicie z własnych doświadczeń na lodową ekstremę.
rolnik

Re: maty samopompujące

Postprzez Maciek B. » So 08 mar, 2008

Miałem do czynienia tylko z matami Ajungilaka.
Nie używałem ich w warunkach ekstremalnych, ale moje doświadczenia z matami samopompującymi są ogólnie rzecz biorąc ambiwalentne. Model Ajungilaka, który miałem możliwość testowania zachwycił mnie przede wszystkim brakiem "obsługi" przy pompowaniu, jednak zupełnie rozczarował w kwestii wypompowywania powietrza z maty, co trwało wieki całe i wymagało końskiej siły i kondycji. W moim wypadku był to argument przeciw macie samopompującej. Poranne ćwiczenia siłowe to nie w moim guście...W warunkach ekstremalnych, szczególnie temperaturowych, takie żmudne wytłaczanie powietrza z maty wydaje mi się absolutnie niepraktyczne.
Myślę jednak, że jej pozostałe zalety (może z wyjatkiem ceny) są w stanie zrekompensować ten mankament.
Pozostaje jeszcze kwestia delikatności produktu i - co za tym idzie - ograniczonej możliwości jego wykorzystania w warunkach lodu i skał. To niestety drugi poważny mankament tych mat. Materiał wierzchni jest narażony na przecięcia (przetarcia i rozprucia raczej mu nie grożą)
Wprawdzie problemom zaradzi pierwszy lepszy klej w technologii "super glue", jednak usterki tego typu znacząco obniżają jakość produktu. Porównując - materace pneumatyczne po zwulkanizowaniu czy zaklejeniu na zimno w miejscu reperacji bywają często dużo wytrzymalsze niż calec...
Jeśli chodzi o rozmiary maty... Tutaj też wszystko zależy nie od samego tylko zrolowania, ale przede wszystkim od rzetelnego wypompowania powietrza.
Konkluzja: maty samopompujące robią dobre wrażenie ogólne, ale przed zakupem należy się porządne zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw. Szczególnie przed długimi wyjazdami w ekstrema...

Pozdrawiam
11 + 11 = 110 !
Maciek B.

Ulubione góry: Wszystkie, z których widać Królową Beskidu...

Postprzez tomekg2 » Pn 10 mar, 2008

Miałem "przyjemność'" (nie) spać na śniegu przy temperaturze -10 (czyli ciepło) na macie kupionej w Decatlonie za jakieś 120 PLN z tego właśnie powodu że izolacji od dołu nie było żadnej. Po całej nocy robiła wrażenie jakby powietrze z niej zeszło.
Ale przeżyła kilka wyjazdów wiosennych i jesiennych i takich problemów nie miałem. Nie ma też co się martwić że się przebije.
ProLite4 daje rade ale ja znalazłem coś takiego http://www.summitgear.com.au/shop/index ... cts_id=134
i zamierzam nabyć. Trochę waży ale miło jest po całym dniu wejść do ciepłego namiociku na wygodny materacyk.
tomekg2

Postprzez grzegorz kluba » Śr 18 lis, 2009

Odświeżę trochę temat, zastanawiam się nad kupnem maty, karimata ma trochę wad.Czy jest istotna różnica w spaniu na jednym i drugim? Jeżeli mata jest lepsza ,to jaki model polecilibyście?
Człowiek powinien być dobry jak chleb
grzegorz kluba

Ulubione góry: Beskid Żywiecki zdecydowanie

Postprzez Żaku » Cz 19 lis, 2009

Wadą na pewno jest waga, na niekorzyść mat samopompujących, do tego mimo wszystko ryzyko uszkodzenia, choć producenci często piszą, że mata jest 'nieprzebijalna', to zdarza mi się widzieć jakieś łatki, szczególnie na tych tańszych. Co do zalet, to oczywiście większy komfort spania i większe odizolowanie od podłoża, więc jest cieplej przy niskich temperaturach.

Osobiście nie posiadam maty samopompującej, ale z tych najlepszych polecam Therm-a-Rest oraz Artiach, zdecydowanie o tych firmach można przeczytać najlepsze opinie - jednak tanie nie są.

Z tych tańszych, to paru znajomych ma matę z Fjorda Nansena, ale trza to dopompowywać ustnie, no i te dziury...
Ostatnio edytowano Cz 01 sty, 1970 przez Żaku, łącznie edytowano 1 raz
"Nie możemy żyć wg. zasady: wszyscy przeciw wszystkim, ale tylko wedle zasady wszyscy z wszystkimi, wszyscy dla wszystkich".
Jan Paweł II
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie." (Antoni Słonimski)

Obrazek Obrazek
Żaku
Administrator forum

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Postprzez Łosiek (Kaśka) » Cz 19 lis, 2009

Żaku napisał(a):Z tych tańszych, to paru znajomych ma matę z Fjorda Nansena, ale trza to dopompowywać ustnie, no i te dziury...

Te droższe też trzeba dopompować. Mam matę therm-a-rest i sama pompuje się do pewnego momentu. Śpi się na niej bardzo wygodnie (o wiele wygodniej niż na karimacie) i lepiej izoluje, ale jest trochę cięższa. W użytkowaniu należy uważać na ewentualne uszkodzenia (np. gorący palnik, raki itp)- powinno się nosić ze sobą zestaw naprawczy. Bez porządnego rabatu cena jest wielkim minusem takiej maty. Pozdrawiam.
Jeśli praca przeszkadza ci w realizacji marzeń, to ją rzuć:)
http://www.anorak.dbv.pl/news.php
http://galeria.e-city.tarnow.pl/autorzy/kglowicka/
Łosiek (Kaśka)

Postprzez grzegorz kluba » N 22 lis, 2009

Dzięki za info.Rzeczywiście,cena trochę przeraża :shock: no i ta skłonność do awarii.
Widziałem matę w JYSK-u za przyzwoitą cenę 100zł, trudno powiedzieć coś o jakości ,wygląda przyzwoicie ale to dopiero wychodzi w praniu.Z natury jest tak ,że kto kupuje tanio,kupuje dwa razy :sad:
grzegorz kluba

Postprzez michal13031986 » So 29 maja, 2010

Rozglądam się za matą samopompującą w cenie jakieś +/- 250zł jeśli naprawdę będzie warto dołożyć to pewnie zostanie dołożone. Ale wolał bym do 300zł
Zainteresowały mnie dwie:
Therm-a-rest Trail regular 2,5 cm/ 680g R-Value 3.4
http://sherpa.pl/trail-reguar
Mammut Bi-Core 3,8 cm / 785 g R-Value 3.6
http://www.bartsport.pl/maty-samopompuj ... i-core-mat

Którą według was z tych brać? Przeznaczenie od wiosny do jesieni, roztocze, bieszczady, sudety.
Z czasem też będzie używana pod śpiwór puchowy, a może coś innego? Jeśli coś innego, to co? Zaznaczam że będę czasem ją nosił przez kilka dni.
Myślałem też nad: Therm-a-Rest Prolite Regular 2,5 cm / 460g R-Value 2.2
Ale cena trochę wysoka 450zł, jeszcze cena 400zł jest:
Therm-a-Rest Prolite Plus 3,8cm / 683g R-Value 3.8
http://www.decathlon.com.pl/PL/prolite-plus-68607358/

Mammut z Therm-a-Rest Prolite Plus przegrywa w współczynniku izolacji o 0.2, ale też i tańszy o 150zł
michal13031986

Ulubione góry: Bieszczady

Postprzez Lucass » Wt 01 cze, 2010

Osobiście używam samopompy z demobilu. Kupiona na allegro za 45 zeta z pokrowcem. Podobno holenderska armia spała na niej do tej pory.
Wymiary ok.185 (nie pamietam dokładnie)x 50x 4 cm. Waży 900 g, ale spanie na 4 cm daje naprawdę niezły komfort. I termiczny i miękkościowy. A z racji wybitnie kościstej d... moje wymagania są w tej materii spore.
Nie wiem jaki ma współczynnik izolacji, ale w okresie wiosna-jesień to chyba nie ma pierwszorzędnego znaczenia.
Jeżeli nie masz parcia na logo i jesteś w stanie unieść dodatkowe 200-300 g za cenę 250-350 zeta, które będziesz mógł przeznaczyć na browar to szukaj w e-sklepach z demobilem i na aukcjach.
www.wedrowki.com Trasą Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej - dodane 8.07.2014
Grawitacja pokona największego twardziela
I don't want to start any blasphemous rumours
But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM
Lucass
Moderator

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Postprzez Browar » So 03 lip, 2010

Używałem kilku mat: Therm-a-rest,taki starego typu,ma sporo lat,można spać nawet na nienapompowanym,super sprzęt; z Decathlona za 69zł,dość ciężka,śliska ale z dość gęstej gąbki,też się da kimać na dziurawej,łatałem kilka razy (w kominku strzeliła jodła i mi zasypała iskrami matę :) ); druga z Decathlona,za 130zł,A-ileśtam Light rozszczelniła się na zgrzewie przy korku,wymienili bez szemrania (2 lata gwarancji),całkiem fajna,polecam; mam również Therm-a-rest Prolite4 z dumnym napisem "lifetime warranty" za 5 stów - i tą niech szlag trafi: łatam już trzecią trudnoznajdowalną dziurę (znajduje je pod wodą,jak w dętce rowerowej) i nawet nie wiem na czym ją przebiłem,ponieważ jest lekka to i gąbka jest ażurowa,jak zejdzie powietrze to nie zostaje nic,równie dobrze można spać na gołej glebie.Reasumując najlepszy ten prastary Therm-a-rest,albo pomysł Lucassa na matę z demobilu.
PS: Łatam łatkami do dętek rowerowych,z 5zł zakupiłem taką ilość,że mogę dziurawić co tydzień :)
PS2:Wszystkie trzeba dopompowywać.
Pozdrav
Browar

Postprzez grzegorz kluba » N 05 lut, 2012

Czy ktoś korzysta z maty Multimat? Jakie oceny?
grzegorz kluba

Powrót do Sprzęt, szpej