buty obtarcia

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

mansi

Ulubione góry: beskid żywiecki, tatry

buty obtarcia

Wt 14 maja, 2019

Witam. Przez 8 lat używałem butów chiruca somiedo w różnych warunkach i dość intensywnie nic dziwnego że się zniszczyły.
Postanowiłem więc kupić buty tej samej marki tym razem model dynamic. Jednak od samego początku buty mnie obcierały i ogólnie chodziło się w nich bardzo niewygodnie. Dałem im kilkakrotnie szanse jednak po około 5 razach użycia nie było żadnej poprawy. Udałem się do sklepu i po konsultacji ze sprzedawcami postanowiłem wrócić do mojego starego modelu somiedo (sprzedawcy przekonywali że buty są miększe i nie powinno być z nimi problemu). dodatkowo dla pewności wziąłem numer większy niż (wahałem się miedzy dwoma numerami )

W sobotę użyłem ich po raz pierwszy i było jeszcze gorzej niż w dynamicach- obtarły mnie jeszcze bardziej. Czy produkcja butów przez 8 lat tak bardzo się zmieniła że ten sam model w którym chodziło mi się świetnie nagle jest zupełnie inny? (byty faktycznie wydają sie być twardsze niż moje stare)
Wydałem na 2 pary butów ponad tysiąc zł i teraz mogę je sobie wyrzucić. Jestem wściekły. Nie po to chodzę w góry żeby się tak męczyć. Po tym wszystkim zastanawiam się nad sensem kupowania butów trekingowych i chodzenia w innych.

Czy może to jakiś ogólny problem z tą marką butów. Czy ma ktoś jakąś rade może da się je doprowadzić w jakiś sposób do użyteczności?

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Re: buty obtarcia

Wt 14 maja, 2019

Gdzie dokładnie obcierają?

mansi

Wt 14 maja, 2019

Stefanek napisał(a):Gdzie dokładnie obcierają?

Tyły pięt

Stefanek
Moderator

Śr 15 maja, 2019

Mam zupełnie identycznie z moimi obecnie używanymi butami Salewa Mountain Trainer Mid GTX. Tego problemu nie miały buty Zamberlan, miałem kilka różnych par i żadnych problemów nie zauważyłem, mają po prostu przestrzeń na piętę. Z Salewami rozwiązuję to nalepiając na piętę sylikonowe nalepy profilowane na tył pięty, które kupuję w Rossmanie albo innym kosmetycznym markecie. But się wtedy łatwo ślizga po gładkim sylikonie i stopa nie obciera. Można kupić paczkę takich nalepek za 15 zł. Od biedy można plaster, ale nalepy nie zsuwają się. Skoro pięta cię obciera to faktycznie nowe buty chiruca muszą mieć trochę inny profil niż kiedyś. Niestety moje Salewy nigdy się nie wyrobiły, więc od nalepek na piętę lub plastrów w przypadku ich braku jestem uzależniony. Kup zapas na rok i po problemie. :D

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Śr 15 maja, 2019

Z całą pewnością z każdą wędrówką zmieniają się stopy a być może i masa jaka na nich spoczywa. Zapewne też zmieniają się buty bo producenci wszędzie szukają oszczędności i modyfikują je, nie zawsze udatnie albo przenoszą szwalnie do miejsca o innej kulturze pracy niż wcześniej. Ocieranie pięty przez but można spróbować zwalczyć "rozbijając" wewnętrzną stronę młotkiem. Może to zrobić szewc na kopycie, można to zrobić samemu mając mały młoteczek i twarde podłoże. Co którąś parę (miejskich) butów manżelki muszę tak traktować i po tem jest ok. ale i plastry/ nalepy jak najbardziej są skuteczne.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Stefanek
Moderator

Śr 15 maja, 2019

Moje się nie da, bo pięta buta jest oblana słusznym kawałkiem twardego plastiku. Może w butach gdzie otoki są niewielkie się da.

mansi

Cz 16 maja, 2019

Stefanek napisał(a):Kup zapas na rok i po problemie. :D

Dzięki za odpowiedz. Ale nie wydaje mi sie to normalne żebym musiał się martwić za każdym razem nalepami.Wg mnie po to płace tyle za buty żeby były wygodne a nie stosować jakieś ulepszenia.
Czyli wyciągam jeden wniosek: lepiej kupić jakieś tanie "byle co"- bardzo możliwe ze dobrze się sprawdzi a jeśli nie to przynajmniej nie żal będzie wydanej kasy.

Stefanek
Moderator

Pt 17 maja, 2019

mansi napisał(a):
Stefanek napisał(a):Kup zapas na rok i po problemie. :D

Dzięki za odpowiedz. Ale nie wydaje mi sie to normalne żebym musiał się martwić za każdym razem nalepami.Wg mnie po to płace tyle za buty żeby były wygodne a nie stosować jakieś ulepszenia.
Czyli wyciągam jeden wniosek: lepiej kupić jakieś tanie "byle co"- bardzo możliwe ze dobrze się sprawdzi a jeśli nie to przynajmniej nie żal będzie wydanej kasy.

Zdecydowanie tak nie uważam, że tanie byle co z KIK-a czy PEPCO czy wyprzedaży CCC jest lepsze od porządnego buta trekkingowego w góry. Jeśli jedna marka nie pasuje to szukać gdzie indziej.

Skoro masz nowe 2 pary i chodził nie będziesz, to sprzedaj te buty na tym forum, allegro lub gdzie tam chcesz i kup coś innego, np. Zamberlany Rolle gtx lub Vioz gt. Ich buty mają zazwyczaj inny profil, tzn. są odrobinę węższe i mają więcej miejsca na piętę niż buty innych marek. Ja miałem centymetr wolnej przestrzeni w środku i pięta nie dotykała buta, a w Salewach trochę trze. Jednak z kolei na zamberlany trochę mogą narzekać ludzie z szekomi stopami.

Mój tekst wcale nie znaczy, że Chiruca są złe. Bo NIE, nie są złe. To dobra marka tylko produkują inny profil dla innych stóp. Poniżej rysunek Hiruca Somiedo i Vioz GT:

Obrazek
Obrazek

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Pt 17 maja, 2019

"Czyli wyciągam jeden wniosek: lepiej kupić jakieś tanie "byle co"- bardzo możliwe ze dobrze się sprawdzi a jeśli nie to przynajmniej nie żal będzie wydanej kasy.".

Nie nie, tak nie kombinuj bo zapędzisz się tam gdzie ja. Kiedyś "nie chciało mi się" i zamiast założyć buty na góry to poszedłem na całodzienną wycieczkę w bardzo wygodnych butach ale... roboczych bo tak mi było po drodze. Zmasakrowałem sobie stopy tak jak nie pamiętam.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Powrót do Sprzęt, szpej