Schronienie na górskie biwaki

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

WłuczęgaYT

Ulubione góry: Sudety Wschodnie

Schronienie na górskie biwaki

Pn 11 mar, 2019

Witam, mam na imię Damian i jest to mój pierwszy post na tym forum.

Po górach chodzę już od kilku sezonów, jednak do tej pory nocowałem w schroniskach lub okolicznych kwaterach. Jednak ostatnio uznałem że nadszedł czas spróbować wędrówek połączonych z biwakowaniem w terenie.

Na jesienią ubiegłego roku zakupiłem nawet matę samopompującą i śpiwór z temperaturą komfortu w okolicach 0 stopni. Jednak żadna wycieczka nie doszła do skutku ponieważ mój wusłużony 3 osobowy namiot ważący prawie 4kg. dociążył plecak na tyle skutecznie że zrezygnowałem z wyjazdu jeszcze w drodze na autobus. Nie wspominając już o tym że przytroczony do 40 litrowego plecaka, gabarytami niewiele od niego mniejszy wyglądał conajmniej dziwnie...

Dlatego teraz poszukuję nowego lekkiego schronienia dla jednej osoby, na sezon od wiosny do jesieni w budżecie najlepiej nie przekraczającym 500-600zł.

Naturalnym wyborem wydaje się namiot, mam już nawet upatrzony model: https://www.skalnik.pl/namiot-cycling-u ... Y3EALw_wcB

Zastanawiam się też nad tarpem, bo zawsze to bliższy kontakt z przyrodą, lżejszy plecak i więcej miejsca. mam jednak pewne wątpliwości.

Sam tarp kosztuje ok 280zł i waży połowę tego co namiot. O ile wczesną wiosną i późną jesienią pewnie okazał by się wystarczający w połączeniu ze śpiworem, matą i folią nrc na podłogę tworząc schronienie zamknięte z 3 stron, to mam obawy że w cieplejszych miesiącach noc bez moskitiery może być bardzo mało komfortowa. I w dodatku te kleszcze z boreliozą. No i przyznam szczerze że nie wiem czy poporostu nie będę się dygał spać w takim pół otwartym schronieniu.

A jakie są wasze doświadczenia? Może wyolbrzymiam i groźba podmycia/zabrudzenia śpiwóra nie jest aż tak duża a insekty i inne mniejsze żyjątka nie są aż tak uciążliwe? Dodam że wędruje raczej w pojedynkę a zdecydowana większość wypadów to od 1 do 3 nocek.

menel

Ulubione góry: Pogórze Przemyskie

Re: Schronienie na górskie biwaki

Pt 29 mar, 2019

Ciężko cokolwiek podpowiedzieć ponieważ wszystkiego się boisz. Jeżeli 4kg namiot jest powodem, że pasujesz z wyjazdu... dalej nie kończę.
Jak się człowiek umyje, to czar i blask od niego bije

prezes

Ulubione góry: TATRY

Re: Schronienie na górskie biwaki

Pt 29 mar, 2019

Mój zestaw od wiosny do jesieni to zwykły tarp i hamak z decatlonu + kijki trekingowe i namiot wymiata.

Powrót do Sprzęt, szpej