ABC lawinowe - pytanie o skuteczność.

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Alcatur

Ulubione góry: Kaukaz

ABC lawinowe - pytanie o skuteczność.

Śr 13 lut, 2019

Proszę szanownych forumowiczów o rozmycie moich wątpliwości. Czy ktoś moze podać argumenty za faktyczną użytecznością ABC lawinowego? Najlepiej z historią typu "Bez ABC byłoby licho, ale dzięki sprzętowi udało się wykopać ofiarę lawiny na czas". Bo jakoś nie potrafię się przekonać do wiary w ten sprzęt.

Zanim zostanę zakrzyczany :) - szkolenie z użytkowania odbyłem, jak trzeba - ABC mam. Tylko jakoś po szkoleniu zwyczajnie nie potrafię uwierzyć, że to może pomóc w znaczący sposób. Biorąc pod uwagę czas poszukiwania, twardnosć lawinowego śniegu, czas potrzebny na uduszenie, etc jakoś nie potrafię się przekonać że ma to duży wpływ na ocalenie. W sumie jedyną sytuacją w której to pomoże, jaką sobie wyobrażam, jest taka w której zasypany jest kontuzjowany i nie może się sam odkopać w związu z obrażeniami, ale jest stosunkowo płytko i może oddychać.Tak to zanim go odnajdę, jeżeli nie będzie dużo szczęścia w poszukiwaniach... Jakoś nie mogę się powstrzymać od postrzegania ABC jako czegoś służacego głównie poprawie samopoczucia, a nie w znaczący sposób poprawiającego moje czy towarzysza bezpieczeństwo.

W związku z powyższym proszę o konkretne argumenty za jego użytecznością. Od razu zaznaczam że argumentów niekonkretnych się nasłuchałem - i jakoś nie pomagają i wiary w sprzęt brakuje.

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

Re: ABC lawinowe - pytanie o skuteczność.

Cz 14 lut, 2019

Alcatur napisał(a): W związku z powyższym proszę o konkretne argumenty za jego użytecznością. Od razu zaznaczam że argumentów niekonkretnych się nasłuchałem - i jakoś nie pomagają i wiary w sprzęt brakuje.

Żartujesz ?
Nikt ci nie każe nosić detektora, a twoim kompanom w górach - sondy i łopaty.
Wcale nie musisz sobie poprawiać samopoczucia takim gadżetem.
Cały styczeń miałeś okazję podyskutować o tym bezpośrednio z Górami. Była trójka, czwórka... Byłeś wtedy na Rysach ?

Od razu zaznaczam, że dalej nie dyskutuję...
Droga jest celem.

Alcatur

Ulubione góry: Kaukaz

Cz 14 lut, 2019

Żartujesz ?
Nikt ci nie każe nosić detektora, a twoim kompanom w górach - sondy i łopaty.
Wcale nie musisz sobie poprawiać samopoczucia takim gadżetem.
Cały styczeń miałeś okazję podyskutować o tym bezpośrednio z Górami. Była trójka, czwórka... Byłeś wtedy na Rysach ?

Nie chadzam po górach jak jest czwórka. Swoją drogą na Rysach nigdy nie byłem zimą, trochę jestem za mało pewny siebie na wschodnią scianę zimą, imoejętności nie te, z resztą tam potężnie daleko jest i biwak raczej niezbędny - a innych dróg - hmm, o grani od zachodu nawet nie myślałem, nie wiem co tam jeszcze jest ciekawego.

Nie chcę duskutować o przydatności ABC - bo nie mam argumentów że jest nieprzydatne. Chodzi o to że nie wierzę że mi czy kompanowi pomoże - a brak wiary w sprzęt jest niedobry. Stąd bardziej piszę z nadzieją że ktoś napisze i wyjaśni mi to w sposób, który wiarę w użytecznosć ABC poprawi :)

Art

Ulubione góry: Beskidy

Pt 22 lut, 2019

:D

widziałeś kiedyś akcję ratowniczą z wróżbitą Maciejem na czele ?
....
....
nie ? ...
no to już wiesz czemu jednak ratownicy używają tych gratów do ratowania ludzi ,a nie Pana Maćka do poszukiwania zasypanych ;)

pozdrawiam serdecznie :)

Powrót do Sprzęt, szpej