Skarpetki

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

navyblue

Ulubione góry: Beskidy

Skarpetki

Pt 08 cze, 2018

Z przyjemnością czytam to Wasze forum. Udziela mi się pasja i fascynacja górami. Ale do rzeczy. Szykuję się do pierwszej wędrówki górskiej w Bieszczadach. Mam już buty za kostkę i teraz pytanie o skarpety. Jakie by były najlepsze na wczesną jesień lub koniec lata? Jaki surowiec i czy grube, czy cienkie?
Z góry dziękuję.

zolw

Ulubione góry: Beskidy

Re: Skarpetki

N 10 cze, 2018

Skarpety w góry muszą być grube, żeby nie obtarły buty. Bawełniane lub wełniane. Mogą być np. zwykłe grubsze bawełniane skarpety, które używasz normalnie na zimę (jeśli używasz... bo ostatnio w mieście zaobserwowałem, że na zimę modne są cienkie "stópki" do kostek) albo specjalne ze sklepu górskiego z wełny syntetycznej tzw. trzysezonowe (wiosna, lato, jesień). Zimowe skarpety są nieco grubsze.

Beska

Ulubione góry: wszystkie, w których da się odetchnąć od zgiełku

Wt 12 cze, 2018

Ja nie polecam skarpet bawełnianych - z własnego doświadczenia. Też pewnie trochę zależy jakie masz buty - z membraną czy nie, skórzane czy materiałowe. Jeśli masz buty z membraną, to wg mnie skarpety też powinny mieć włókna o właściwościach odprowadzających ciepło. Jeśli skórzane i stopy nie mają wielkich skłonności do pocenia, to być może wystarczy dobrać wygodną grubość wełnianej skarpety.
Osobiście w ostatnim roku przetestowałam skarpety firmy Mund: na zimę z dużą zawartością wełny i opisem do -10 i -20 st. C i na cieplejsze pory oparte na włóknie Coolmax z opisem do +25 st. C. I jedne i drugie sprawdziły się w kilkugodzinnych wędrówkach - w przeciwieństwie do starych zawierających włókna bawełniane - stopy suche, ciepłe, nie przegrzane i nie obtarte. Wybrałam tę firmę, bo cen nie mają tak kosmicznych, jak niektóre w górskich sklepach: 25 - 45 zł w sklepie internetowym. Skarpety produkowane jako trekkingowe powinny mieć jeszcze jedną zaletę - płaskie szwy.
Tyle jeszcze przed nami...
Góry jak góry, a Sherpowie to ciury, najważniejszy jest blues...

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Śr 13 cze, 2018

Coolmax'y potwierdzam, sprawdzone w chłodniejsze dni i da się wytrzymać te w cieplejsze. O lecie w kontekście skarpet nie wiem niczego bo latem w góry zapuszczam się bardzo rzadko a gdybym to robił często, to w sandałach, które mają w nazwie litery ee ale jeszcze ich nie kupiłem ;-) . Wariant oszczędnościowy i oldskulowy to dwie pary skarpet noszonych jednocześnie: cienkie bawełniane wewnątrz i grubsze z czego ktoś chce na zewnątrz. Dobrze mi się sprawdzał taki zestaw z zewnętrzną stroną z podkolanówek z czymś tam opinających i stopę i łydkę i niwelujących puchnięcie stóp. Nie wiem jak to działało ale po całodziennej wędrówce nie miałem łydek jak z kamienia i spuchniętych (zbytnio) stóp. No ale jak tu brać w góry tyle skarpet i po tem to wszystko rano pozakładać , pamiętając że producenci zaczęli produkować skarpety na lewą stopę i na prawą stopę...
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Stanko

Ulubione góry: Karpaty

Cz 14 cze, 2018

Ja miałem za 5zł parę artengo rs160 z marketu i super.
Najlepiej cienkie i przewiewne skarpetki i buty w biesy sierpień/wrzesień.
Co osoba to inne doświadczenia i gusta, dużo zależy też od tego ile chodzimy i co nosimy i czy podatni na kontuzje jesteśmy.

Powrót do Sprzęt, szpej