Skarpetki

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

duncan76

Re: Skarpetki

Wt 24 lip, 2018

mrBudziol napisał(a):... autora wątku pewnie zaintetesuje Twój punkt widzenia :wink:

Za to Twój sposób przedstawienia Twojego na pewno sprawił, że bezkrytycznie go przyjął :P
Żeby była jasność - nie mam uwag do merytorycznej strony Twoich wypowiedzi, przeważnie się z nimi zgadzam. Natomiast lekko irytujący jest Twój sposób przedstawiania poglądów: "zaczepno - mentorsko - arbitralno - oskarżający" :? Ktoś o coś pyta, bo się nie zna, chce poszerzyć wiedzę, poznać opinię bardziej doświadczonych. I na dzień dobry dostaje wiązankę w stylu - jak można tego nie wiedzieć? co za bzdury wygadujesz? z kim ja tu rozmawiam? Uwierz mi taki wstęp zniechęca potencjalnego słuchacza/czytelnika, odbiorcę tego co chcesz przekazać, a przecież chcesz coś mu przekazać. Wyobraź sobie nauczyciela, który lekcję zaczyna od "debile, znowu muszę wam to tłumaczyć". Chciałbyś mieć takiego nauczyciela? Ja wiem, że to fajnie stawiać się w pozycji alfy i omegi, ale to z całą pewnością nie poprawia wzajemnej komunikacji, zwłaszcza w kontaktach z kimś kto faktycznie ma tą wiedzę mniejszą (skoro o coś pyta), albo ma inne zdanie. I nie chodzi tu o jakieś kółko wzajemnej adoracji, tylko o sposób przedstawiania swojego zdania i wymiany (różniących) się poglądów.

Stanko

Ulubione góry: Karpaty

So 24 lis, 2018

Witam posiada ktoś może mund atlas i jak z żywotnością? mechacą się ?
Mam kilimandzaro to ich wyglądem przed 1 praniem po tygodniu jestem rozczarowany a te atlasa pasują mi składem.

dzixonPP

Ulubione góry: Tatry Zachodnie

So 29 gru, 2018

mrBudziol napisał(a):To ja Was zaskoczę... Od jakiegoś czasu używam w lecie skarpet z merino... TAK MERINO. Grube ale niby "wersja letnia, jakiś model icebreaker'a( nie pamiętam nazwy)Nie odczuwam przegrzewania stóp, po tygodniu zaczynam dopiero je czuć(tak, zdarza się że dymam tydzień w jednej parze) mam wrażenie że dychają lepiej od coolmaxu( też używałem). Od dnia kiedy zacząłem takowych używać inne poszły w odstawkę. Co do bawełny hmmm... Wodę toto ciągnie szybko ale już tak szybko nie oddaje. Nie polecam a wręcz odradzam !

Ja również używam w lato merino. I to grubej skarpety z 80% wełny ... takie są właściwości tej wełny. W zimę grzeje, w lato chłodzi :) + 25 stopni, gruba skarpeta z merino, do tego LOWA z membraną GORE i po 30km stopa sucha

Stanko

Pt 04 sty, 2019

Ja używam grubych merino 80% munda altai i przy 0 stopni noga na granicy suchości but siateczka bez gore salomon aero to pewnie wiecie jaką to ma wentylację, z gore to pewnie miałbym zupę. Coolmax jeśli chodzi o pot to z mojego porównania jest zauważalnie lepszy od merino(odnoszę się do skarpetek mund). . Mam jeszcze 2 różne skarpetki munda z coolmaxem. Na zimę 0 i niżej to wezmę merino na lato wiosnę i jesień coolmax,. Możliwe że jakieś cieńsze merino było by lepsze na umiarkowaną porę ale niestety nie posiadam.

Bawełna nie jest idealna ale co mi w niej pasuje to wytrzymałość i brak poślizgu który niestety jest dla mnie odczuwalny przy coolmax czasem bardziej czasem mniej, jest zwyczajnie bardziej śliski a bawełna tępa.
W runnerach ekspansiva pływa mi stopa i powoduje odparzenia.

Ciekawą opcją na pewno było by połączenie 50coolmax/35merino ale takich nie nie widzę niskich i pranie wełny w pralce takie se, dlatego pytam czy nie mechacą się atlasy munda ;) ale nie zostaje mi chyba nic innego jak je wypróbować i się przekonać,

kramawat

Ulubione góry: Stołowe

Śr 23 sty, 2019

Ja to jestem dinozaur z tego co widzę! Nie zwracam uwagi, aż takiej do samych skarpet. Chyba ciężko żyje się tak wszystko dokładnie poddając analizie. Stawiam na bawełaniane skarpety oraz na te grube robione na drutach - któryś z forumowiczów wspomniał, że takie druciane to na jeden raz w góry, jednak zapewniam, jeśli są dobrze zrobione to parę lat nam posłużą :)

Stanko

Wt 02 kwi, 2019

kramawat napisał(a):Ja to jestem dinozaur z tego co widzę! Nie zwracam uwagi, aż takiej do samych skarpet. Chyba ciężko żyje się tak wszystko dokładnie poddając analizie. Stawiam na bawełaniane skarpety oraz na te grube robione na drutach - któryś z forumowiczów wspomniał, że takie druciane to na jeden raz w góry, jednak zapewniam, jeśli są dobrze zrobione to parę lat nam posłużą :)

Wszystko ma plusy i minusy w bawełnianych przeszedłem sporo swojej przygody - większość, jednak nie były to żadne skrajne wyjścia mocno techniczne a mimo to w jakiś tam sposób doceniłem w połączeniu z oddychającym butem(moim zdaniem to bardzo ważne w tym duecie) właściwości coolmaxa.

Brak smrodu-możliwość używania kilku dni bez mycia, noga oddycha, skarpetka sucha co przekłada się na komfort i mniejsze ryzyko odparzeń. W innych sytuacjach wielodniowych wypadów z plecakiem na plecach jednak bezapelacyjnie różnica miażdżąca. Na tydzień marszu z namiotem na plecach wolałbym wziąć z 2 pary coolmaxa niż 2 pary bawełnianych czy 7 par bawełnianych które zabiorą miejsca i będą capić.

W mniej upalny dzień na jednodniowe wypady przy wentylowanym bucie bawełna daje radę i często ich tez używam i nie zniechęcam do nich.

Imo odpowiedni but dopiero pozwoli wyciągnąć ze skarpet to co mają do zaoferowania i w zależności co chcemy uzyskać czy ciepło czy większy nacisk wentylacje/oddychanie i chłodzenie.

Pozdrawiam

Poprzednia strona
Powrót do Sprzęt, szpej