Zla Kolata i Korab

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

tomgor

Ulubione góry: śnieżka

Zla Kolata i Korab

N 06 maja, 2018

Dzień dobry.
Czy ktoś może pomóc jakimiś praktycznymi poradami na temat Zla Kolata i Korab?
Czy jest możliwość wejścia na te góry z psem (Korab od strony Albanii)?
Czy ktoś może ma jakieś mapy szlaków?
Pozdrawiam.

nowakos

Ulubione góry: Tatry, Dynarskie

Re: Zla Kolata i Korab

N 06 maja, 2018

Hej,
Co do mapy, myślę że to jest dla Ciebie idealne rozwiązanie:
mapy.bialystok.pl/p5295,prokletije-i-durmitor-alpy-albanii-i-czarnogory-mapa-trekkingowa-1-65-000.html
Nie miałem jej co prawda w reku, ale widziałem inne mapy z tej serii i są świetne. Na miejscu możesz kupić mapę Durmitoru, ale bardzo słabą. Innej mapy Gór Przeklętych niż ta z linku nie znam. Na miejscu też raczej się jej nie uswiadczy.

O Zla Kolata mogę coś powiedzieć bo byłem. Ale pytanie co konretnie Cię interesuje. Szlak oznakowany, choć ja jakos przegapilem odbicie i znalazłem się w Albanii, skąd zawrócił mnie pasterz :) Ale oznakowanie jest. Wejście łatwe. Ludzi żadnych. Góry przepiękne. Po drodze, ale tylko do momentu odbicia szlaku w prawo (mogę poszukac nazwy) jest kilka żródeł (potem już nie). W ostatniej miejscowości przed górami jest kiosk a la sklep, jest też tam cos a la pole namiotowe (własnośc rzekomo Pani z kiosku). Ale jeśli chodzi o biwak to w samych górach są ciekawsze miejsca (są tam takie całkowicie płaskie polany (gdzieś taka formacja geologiczna była opisywana jako anomalia :)). Jeśli cos Cię bardziej interesuje - pytaj :)

Jeszcze co do psa - nie ma tam (ja przynajmniej nie widziałem) żadnych strazników, wiec chyba nie powinno być problemów
Korona Europy:
1) Musała-17.07.2014, 2) Maglić-26.07.2015, 3) Zla Kolata-4.08.2015, 4) Gerlach-15.08.2017, 5) Howerla-29.04.2018, 6) Góra Dzierżyńska-30.06.2018

tomgor

Pn 07 maja, 2018

Cześć,
interesuje mnie czas wejścia i zejścia z Korab od strony Albanii.

nowakos

Pn 07 maja, 2018

No tutaj niestety nie pomogę, bo Korabu nie zaliczyłem...
Korona Europy:
1) Musała-17.07.2014, 2) Maglić-26.07.2015, 3) Zla Kolata-4.08.2015, 4) Gerlach-15.08.2017, 5) Howerla-29.04.2018, 6) Góra Dzierżyńska-30.06.2018

tomgor

Pn 07 maja, 2018

A na ile czasu przeznaczyć na Zla Kolata i z jakiego miasta czy wioski?

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Pn 07 maja, 2018

Z wioski Radomire, gdzie znajduje się całkiem przyzwoity i tani hotelik, idziesz szlakiem oznakowanym przez Polski Klub Alpejski. Znaki nie pojawiają się zbyt często, a tubylcy (chyba w obawie przed płoszeniem ich stad owiec) wskazują "skrót", który może kosztować godzinę lub dwie dodatkowego marszu. Całość drogi na szczyt i z powrotem pokonasz w 8-10 godzin. Tyle Albania. Jeśli chodzi o Czarnogórę to startujesz z miejscowości Vusanje. Szliśmy stamtąd na ciężko, już wieczorem i mieliśmy po drodze na szczyt biwak, zresztą po zejściu również. Szlak jak to na Bałkanach - oznakowany dość oszczędnie i można się zgubić. Po wejściu w skały ciężko o wodę, więc nie zapomnij o jej zapasie.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Pn 07 maja, 2018

gobo napisał(a):tubylcy (chyba w obawie przed płoszeniem ich stad owiec) wskazują "skrót", który może kosztować godzinę lub dwie dodatkowego marszu

Do tej pory myślałem, że jak owce są w pobliżu to nic nie można wszamać bo się pchają z nosem do plecaka. Ewentualnie mogą ignorować przechodnia jak się nic nie wyciąga i nie zatrzymuje. :)

W necie przeczytałem jednak, że "Nie da się ukryć, że są to zwierzęta bardzo płochliwe i na drapieżniki reagują bardzo impulsywnie. Owce bardzo nie lubią rzeczy nowych. Aby zachować spokój, owca musi mieć przed sobą obraz, który dobrze zna i wie, że dana rzecz nie zrobi jej krzywdy". Jeśli płoszą się na widok turystów, to znaczyłoby, a przynajmniej tak to rozumiem, że turysta tam to rzadki i raczej nieznany owcom widok. Pójdę dalej z moją teorią: im bardziej tubylcy bronią owce przed widokiem turysty, tym bardziej one boją się go gdy już go zobaczą lub usłyszą. Efekt odwrotny do zamierzonego.

nowakos

Pn 07 maja, 2018

Ja tam się owiec w górach nie boję. Ale jak taki pies pilnujący owiec zainteresuje się turystą, to może nie być ciekawie. Zwłaszcza gdy to stado owiec stoi na szlaku...
Korona Europy:

Jarek.Wk

Ulubione góry: Bieszczady

Pn 11 cze, 2018

Na mojej stronce masz opis wejścia na Złą Kolatę (bicykloman.home.pl). Co do psa myślę, że możesz mieć problemy obok szałasu z wypasem owiec. Mają tam kilka psów, które atakują przechodzących obok a jak zobaczą Twojego psa może być jeszcze gorzej.

Powrót do Rozmowy o górach