Pogórza - prośba o pomoc.

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy do zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Pogórza - prośba o pomoc.

Postprzez pawelk84 » Cz 11 maja, 2006

Witam.
Googluje.googluje i nie mogę znaleźć. Potrzebuję nazwy najwyższych szczytów wszystkich pogórza karpackich. Część znałem, a część udało mi się wyszukać, ale niestety wciąż nie wszystkie.
1. Śląskie - ?
2. Wielickie - ?
3. Spisko-Gubałowskie - Gubałówka
4. Wiśnickie - Rogozowa
5. Roźnowskie - Żebraczka
6. Ciężkowickie - Liwocz
7. Stzryżowskie - ?
8. Jasielskie - ?
9. Bukowskie - Dziady
10. Dynowskie - Sucha Góra
11. Przemyskie - Kopystańka
Prosiłbym o szybką odpowiedź, jak ktoś wie coś z moich niewiadomych. Dzięki.
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22
pawelk84

Ulubione góry: Wszystkie

Re: Pogórza - prośba o pomoc.

Postprzez Gość » Cz 11 maja, 2006

strzyzowski to Brzanka na 90%
Gość

pogórze wielickie

Postprzez majster » Cz 11 maja, 2006

Wielickiego pogórza to wg NPM 07/2004:

"Większość źródeł zalicza do pogórza pasmo Bukowca z najwyższa Lisią Górą (438 m n.p.m.). Niektórzy zaliczają tu jeszcze pasmo Barnasiówki, a nawet Lanckorońskiej Góry (545 m n.p.m.). Według innych źródeł wszystkie te pasma należą do Beskidu Makowskiego. Na wschodzie południową granicę Pogórza Wielickiego stanowi Raba, która oddziela je od należącego do Beskidu Makowskiego pasma Ciecienia i od Pogórza Wiśnickiego. Jedną z bardziej wyodrębnionych części pogórza jest Płaskowyż Świątnicki, rozciągnięty pomiędzy rzekami: Rabą i Skawinką. Najwyższym wzniesieniem płaskowyżu jest wznosząca się tuż nad Wieliczką widokowa Chorągwica (431 m n.p.m.) zwieńczona masztem przekaźnikowym o wysokości 286 m."

Mam nadzieję, że pomogłem. pozdro
www.ternua.pl NON GOGOA HAN ZANGOA!!!
majster

Ups!

Postprzez Czort » Pt 12 maja, 2006

Co do Żebraczki jako najwyższego szczytu P.Rożnowskiego to miał bym pewne wątpliwości. Zebraczka ma 531 m.n.p.m. , podczas gdy Dąbrowska Góra ma 583 m.n.p.m.

Warto wspomnieć o tym że wielu zalicza Rosochatkę(753 m.n.p.m.) do Pogórza Rożnowskiego
===============================
Omnia mea mecum porto...

"hehehe" - Piotr Żyła
Czort

Ulubione góry: Karpaty

Postprzez Michał » So 20 maja, 2006

Hmmmm. A co do Pogórza Przemyskiego tez sa zdania podzielone. Wielu zalicza do Pogórza Przemyskiego Suchy Obycz - 618 m npm. i w sumie patrząc na wszytskie mi dostępne mapy przyznał bym im racje gdyz faktycznie z map wynika że Suchy Obycz to pogórze Przemyskie.
Michał

Postprzez Marek » So 05 wrz, 2009

Odpaliłem wyszukiwarkę by rozwiązać drobny problem i proszę... niemal dokładnie ten sam problem dał gotowy wątek :grin:.
Ciekawa rzecz. W dobie zdobywania koron wszystkiego nigdzie w sieci nie znalazłem przejrzystego zestaωienia najwyższych szczytów pogórzy w Zewnętrznγch Karpatach Zachodnich. Wygląda na to, że nawet realizowany przez SKPG Krαków wieloletni projekt zdobywania Korony Pogórzy zawiera informacje rozproszone i niekompletne. Pogrzebałem trochę w sieci i w oparciu o ogólny podział Karpat Jerzego Kondrackiego wyszło mi takie zestaωienie:
• Pogórze Zachodniobeskidzkie:
→ Pogórze Śląsko – Morawskie – ogólnie Skalka (964 m n.p.m.), ale Kondracki dzieli to pogórze jeszcze na Podhostyńskie, Podradgoskie i Podłysogórskie
→ Pogórze Śląskie – Hałcnowska Górα (404 m n.p.m.), Chełm (463 m n.p.m.) lub Jasieniowa (521 m n.p.m.), zależnie od przγjętej południowej granicγ z Beskidem Śląskim
→ Pogórze Wielickie – Chorągwica (431 m n.p.m.), Draboż (432 m n.p.m. Gdzieś podano nawet 465 m n.p.m.) i kota 462 w Paśmie Bukowca (jeśli liczyć je do pogórza, a nie do Beskidu Średniego)
→ Pogórze Wiśnickie – Rogozowa (536 m n.p.m.)
• Pogórze Środkowobeskidzkie:
→ Pogórze Rożnowskie – Dąbrowska Górα (583 m n.p.m.)
→ Pogórze Ciężkowickie – Liwocz (562 m n.p.m.)
→ Pogórze Strzyżowskie – Bardo (534 m n.p.m.)
→ Pogórze Dynowskie – Sucha Górα (591 m n.p.m.)
→ Pogórze Przemyskie – Suchy Obycz (618 m n.p.m.), Kopystańka (541 m n.p.m.), Na Wysokim (586 m n.p.m.), zależnie od przyjętej granicy
→ Pogórze Jasielskie – Wzgórze Franków (532 m n.p.m.)
→ Pogórze Bukowskie (Tokarnia 778 m n.p.m.)
• I jeszcze na południu:
→ Pogórze Myjawskie – Bradlo (543 m n.p.m.)
→ Pogórze Ondawskie – Stebnicka Magura (899 m n.p.m.)
Lista zestawiona przez geografów czeskich czy słowackich wyglądałaby nieco inaczej, ale nawet pozostając przy tym podziale widać rozbieżności. Dodatkowo różne źródła podają różne wγsokości.
Czy ktoś lepiej zorientowany mógłby tę listę zweryfikować?
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/
Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Postprzez przemek p » N 06 wrz, 2009

Marek napisał(a):→ Pogórze Śląsko – Morawskie – ogólnie Skalka (964 m n.p.m.), ale Kondracki dzieli to pogórze jeszcze na Podhostyńskie, Podradgoskie i Podłysogórskie

To masywu Ondrzejnika (przy tak znacznej wysokości) nie zalacza się do Śląsko Morawskiego? Faktycznie Nowicki w swoim przewodniku "Beskid Śląsko-Morawski" pisze, że zalicza on się (Ondrzejnik) do Sztramberskiej Wierchowiny, choć właśnie ze wzgl. na wysokość i budowę geol. powinien być włączony do B. Śląsko-Morawskiego
przemek p

Postprzez Marek » N 06 wrz, 2009

No właśnie. Takich problemów z podziałem i wyodrębnieniem jest tam więcej. Wg Czechów "Štramberská Vrchovina je nejvýraznější součástí pásma Podbesk. Pahorkatiny. Nad její pahorkatinný reliéf vystupují skupiny či izolované vrchy jako Skalka (964 m) ve skupině Ondřejníka". Kondracki, omawiając Pogórze Morawsko - Śląskie wspomina też o zrębie Malinika, który geograficznie należy do Karpat (leży na wschód od Bramy Morawskiej i doliny Beczwy) ale geologicznie do Sudetów.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/
Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Czerwona Góra

Postprzez Czort » Pn 07 gru, 2009

Czy ktoś z forumowiczów wie gdzie dokładnie znajduje się Czerwona Góra na Pogórzu Wielkickim?
Z informacji w sieci dokopałem się tylko do zdjęć z małą ilością szczegółów w terenie, zbyt małą by zorientować jej położenie. Oraz informacji że leży w bliżej nie określonym rejonie wsi Zakliczyn k. Dobczyc.

Zamierzam tam skoczyć w ramach odwiedzenia kurchanów na Trupielcu i nie chciałbym stracić połowy dnia na szukanie tego szczytu, Tak naprawde wolałbym aby Trupielec był dodatkiem do Czerwonej Góry a nie na odwrót, dlatego będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
Omnia mea mecum porto...

"hehehe" - Piotr Żyła
Czort

Re: Czerwona Góra

Postprzez Basia Z. » Pn 14 gru, 2009

Czort napisał(a):Czy ktoś z forumowiczów wie gdzie dokładnie znajduje się Czerwona Góra na Pogórzu Wielkickim?
Z informacji w sieci dokopałem się tylko do zdjęć z małą ilością szczegółów w terenie, zbyt małą by zorientować jej położenie. Oraz informacji że leży w bliżej nie określonym rejonie wsi Zakliczyn k. Dobczyc.

Zamierzam tam skoczyć w ramach odwiedzenia kurchanów na Trupielcu i nie chciałbym stracić połowy dnia na szukanie tego szczytu, Tak naprawde wolałbym aby Trupielec był dodatkiem do Czerwonej Góry a nie na odwrót, dlatego będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

Tak, ja wiem, jest tam nawet jaskinia.
Niestety nie mam przed sobą mapy (najlepsza do odnalezienia jest mapa "Okolice Krakowa", lub wydana przez podkrakowskie gminy mapa "Turystyczna Podkowa").

Musisz poczekać aż wrócę do domu i wezmę do ręki mapę.

Jaskinie odwiedziliśmy niecały rok temu w ramach projektu SKPG Kraków "Korona Pogórzy".

W ciągu jednego dnia da się bez problemów zwiedzić jedno i drugie a nawet znacznie więcej (np. ciekawy kościół w Dziekanowicach).

A tu kilka zdjęć z tego wyjazdu:

http://www.pogorza.pl/index.php?link=ga ... ckie#start

Jaskinia w Czerwonej Górze jest prawie na końcu, a i kurhan tez jest.

Pozdrowienia

Basia

P.S.
Zajrzałam po kilku miesiącach przerwy i jest ciekawy temat :-)
--------------------------------------------------------------------
Najlepszy na świecie kurs przewodnicki - SKPG Gliwice :)

http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/kurs-20132014/
Basia Z.

Postprzez Czort » Wt 15 gru, 2009

Ups, byłbym zapomniał nadpisać. Na innym forum znalazłem już precyzyjną odpowiedź na to samo pytanie. Czerwona Góra jest na południe od Zakliczyna a na zachód od Brzączowic, ale dziękuje za chęci bo pewnie też dostał bym od ciebie rozwiązanie problemu.

Na mapie "Okolice Krakowa" przynajmniej tej firmy Compass jej nie było, ale być może miałem w ręku archaiczne wydanie.

Romański kościółek w Dziekanowicach już widziałem, kurhany też widziałem, ale tylko ten zespół kurhanów w rejonie Trupielca. Właściwie to są nano-kurhany jak dla mnie, w większości wypadków trzeba naprawdę wytężyć fantazjo-wzrok by je spostrzec.

W zdjęciach które podałaś w linku znalazłem dla siebie łakomy kąsek: kościół w Łazanach, nie widziałem jeszcze na własne oczy budowli gotyckiej z epoki rozwiniętego renesansu w Polsce.

I skałę kopytko też spróbuje odszukać.

Fajne są też Mazurowe Skały, są tam nawet obite drogi do wspinaczki na zachodnim końcu pasma Trupielca, w Mazurowym Okapie przeżyłem "full-kontakt" z zdesperowanym lisem, na szczęście coś mnie tchnęło by dzierżyć w ręku kija więc szarża lisowi nie wyszła i w sumie oboje wycofaliśmy się bez krwistej konfrontacji.
Omnia mea mecum porto...

"hehehe" - Piotr Żyła
Czort

Postprzez dynercia » Wt 15 gru, 2009

Czort! Gdzie dokładnie są te Mazurowe Skały? Jakiś opis dojścia, żeby nie krążyć po całej okolicy? Masz jakieś zdjęcia tych skał? Będę wdzięczna :)
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<
>>> picasaweb.google.pl/dynercia <<<
dynercia

Ulubione góry: każde

Postprzez Czort » Śr 16 gru, 2009

Zdjęcia miałem na komórce, ale ta uległa niedawno destrukcji w górach. Jeśli chodzi o tamto obicie dróg to nie spodziewaj się raju wspinaczkowego. Pamiętam że były chyba nawet przykręcone plakietki, droga była na przewieszonej skale.

A położenie tych skał jest TU
Omnia mea mecum porto...

"hehehe" - Piotr Żyła
Czort

Postprzez dynercia » Śr 16 gru, 2009

Wiem, wiem, gdyby to był raj, to już dawno gdzieś w necie wisiało by topo. Ale zawsze będzie to jakaś miła odskocznia w niedalekie piachy. W końcu można powiesić wędkę. Do Rożnowa z Krakówka jednak jest kawałek... A zawsze będzie można połączyć z boulderami w Borzętach.

Dzięki!
>>> www.miu-gory.xt.pl - strona domowa o górach<<< >>> Atlas roślin górskich <<<
>>> picasaweb.google.pl/dynercia <<<
dynercia

Ulubione góry: każde

Postprzez lucyna » Pt 25 gru, 2009

Masz błąd. Najwyższym szczytem Pogórza Przemyskiego jest Na Wysokim.
Kopystańka jest niższa. Suchy Obycz leży na terenie Gór Sanocko-Turczańskich.
http://www.grupabieszczady.pl/
lucyna

Ulubione góry: teren moich uprawnień

Następna strona

Powrót do Rozmowy o górach