granią Tatr Niżnych zimą

Jedziesz i masz wolne miejsca w samochodzie ? w Grupie raźniej? Trafiłeś wprost idealnie - tutaj zamieszczamy propozycje wyjazdów.

Moderator: Moderatorzy

gwiazdeczka79

Ulubione góry: bezludne

granią Tatr Niżnych zimą

So 04 sty, 2014

taki mam zamiar jak w temacie, może ma ktoś podobne plany?

woali

Ulubione góry: Tatry Zachodnie, Alpy

Re: granią Tatr Niżnych zimą

N 05 sty, 2014

:) Fajnie ... a jakiś konkret? Np. terminy ... itd. Pozdrawiam

gwiazdeczka79

N 05 sty, 2014

Cała grań to ponad 90 km,różnica wzniesień wynosi aż 10455 metrów! W zimie szlak na pewno jest o wiele większym wyzwaniem niż latem. Zakładam, że przy sprzyjających warunkach można się wyrobić w ok 8 dni. Niewielka ilość śniegu zachęca do przejścia grani już teraz. Niestety czas mam dopiero od połowy lutego.
Start w Telgarcie, meta w Donovalach. Noclegi w utulniach/chatach/namiocie. Poszczególne odcinki w większości zaplanować tak, aby nocować pod dachem, jeśli nie będzie takiej możliwości zostaje namiot. Jedzonko częściowo ze sobą, w chatach/schroniskach też można coś przekąsić. W zależności od warunków można zabrać rakiety, skitury; można przejść całość lub odcinek.

Konkrety do ustalenia, najlepiej przez maila: gwiazdeczka79@onet.eu
Ostatnio edytowano N 05 sty, 2014 przez gwiazdeczka79, łącznie edytowano 1 raz

marin81

Ulubione góry: Karkonosze bo blisko

N 05 sty, 2014

90km w 8 dni to z takim dość dużym zapasem :)

Piękna trasa, jak ona się przedstawia zimą pod kątem technicznym ??

gwiazdeczka79

Wt 07 sty, 2014

Po części masz rację. Pewne źródła podają, że niektórzy pokonują trasę w 16h... ale latem. Normalnym tempem przejście szlaku zajmuje ok 5 dni. Zimą warunki potrafią zaskoczyć: wiatr, mgła, opad, itd. Marsz z cięższym plecakiem w śniegu też wydłuża czas przejścia.
Ze wszystkim chciałabym się wyrobić od soboty do niedzieli kolejnego tygodnia, więc ok 8 dni. Oczywiście im szybciej tym lepiej :-)

czordar

Ulubione góry: każde

Wt 07 sty, 2014

Przechodziłem tą grań kiedyś latem w dwóch etapach.Część pierwsza Kralowej holi i druga Dziumbiera i sądzę że dałoby rady pokonać ją na nartach śladowych.Co sądzisz o takim sposobie przejścia tej grani ? Narty takie z butami nie są zbyt ciężkie. W miejscach gdzie brakować będzie śniegu ,lub na podejściach można je zdjąć i pomykać na nogach. Inna sprawa przy zjazdach ,tu trzeba uważać,bo nieda się tak prosto skręcać jak na skiturach. Strome miejsca dobrze jest pokonywać zakosami nadrabiając trasy.
Pozdrawiam

woali

Ulubione góry: Tatry Zachodnie, Alpy

Wt 07 sty, 2014

Dzięki za wyczerpujące info. Jak dla mnie trochę zbyt hardcorowo :) Powodzenia niemniej życzę.

gwiazdeczka79

Cz 09 sty, 2014

Jeśli będzie odpowiednia ilość śniegu, to można spróbować na śladówkach, będę miała okazję do odkurzenia sprzętu. Podoba mi się ten pomysł.

W lutym można coś ustalić konkretniej, wtedy mam czas. Kontakt najlepiej przez maila.

Krzysiek.

Ulubione góry: Wszystkie

N 12 sty, 2014

marin81 napisał(a):90km w 8 dni to z takim dość dużym zapasem :)

Piękna trasa, jak ona się przedstawia zimą pod kątem technicznym ??

Jeżeli myślicie że to to będzie proste to się grubo mylicie - przerabiałem to zimą.

Trudności techniczne - Telgart - Certovica - nie ma żadnych istotnych

Dumbier - Donovaly to już inna sprawa Odcinki - Polana Kotliska Chabanec - Lawinowe - skalne - bardzo łatwo o upadek - Bardzo rzadko ktoś tam łazi

Trawersy lawinowe szczególnie trawers zimowy Latiborskiej Holi i wielkiej chochuli - nie lekceważyć tego

Wszystko zależy jakie będą warunki

Nam odcinek - Andrejcova - Ramża zajeło - 2 dni 6 godzin - nieustanna walka z sniegiem który miejscami nas zarywał po pachy i nawet w rakietach było cięzko - to była Mordęga która kosztował nas tyle sił że potem zrezygnowaliśmy i za dwa tygodnie zrobilismy drugą część.

Jak pisałem zależy jakie warunki bedą nam sypło sniegiem na 4 dni przed wyjazdem więc praktycznie przecieraliśmy szlak

gwiazdeczka79

Pt 17 sty, 2014

Krzysiek. dzięki za wskazówki.

Ja wcale nie myślę, że to będzie proste, wręcz przeciwnie nastawiam się na solidną wyrypkę.

W Tatrach Niżnych bywałam, także zimą, więc mniej więcej jestem świadoma czego mogę się spodziewać na tej grani.
Tak jak piszesz wszystko zależy od warunków, to też postaram się ucelować w dobre warunki :-)

Elmo

Pn 03 mar, 2014

I jak już po wyjeździe?? czy sprawa otwarta?
„Nawet w godzinie śmierci pozostał zwycięzcą
pogromił bowiem własne szaleństwo
i odnalazł swą dawną mądrość.”

miguel de cervantes

gwiazdeczka79

So 08 mar, 2014

Sprawa otwarta, trzeba się spieszyć bo teoretycznie zima się zaraz skończy!

Wstyd się przyznać, ale nie było chętnych i nie potrafiłam zmobilizować się na kilkudniową samotną wędrówkę :oops:

Krzysiek.

Ulubione góry: Wszystkie

Pn 10 mar, 2014

Można by się w Niżne wybrać wszak już trochę czasu minęło o ostatniej wizyty w tym paśmie. Co prawda na całe Niżne nie wykombinuje tyle czasu ale dwa ew 3 dni no problem dlatego jak już to pisałbym bym się na część Donovaly - Certovica lub odwrotnie.

pasjonat

Ulubione góry: Tatry

So 06 paź, 2018

Powrót do tematu... Czy ktoś ma w planach lub chciałby przejść Gran Tatr Niznych po całości tej zimy?

kojot1211

Ulubione góry: TATRY

Pn 08 paź, 2018

Witaj. Byłbym zainteresowany. Słabo poruszam się na nartach ,ale nie są mi obce. Mam własne śladówki i dobre skitoury. Chętni podejmę wyzwanie. Jeśli zdecydujesz się na wyprawę to musisz wiele wcześniej podać mi konkretny termin ponieważ musze zaplanować urlop. Pozdrawiam.

Powrót do Propozycje wypraw i wyjazdów