Ferraty w okolicach Saltzburga pod koniec sierpnia

Jedziesz i masz wolne miejsca w samochodzie ? w Grupie raźniej? Trafiłeś wprost idealnie - tutaj zamieszczamy propozycje wyjazdów.

Moderator: Moderatorzy

ziomblo

Ulubione góry: tatry

Ferraty w okolicach Saltzburga pod koniec sierpnia

Śr 05 lip, 2017

Planujemy z dziewczyną wyjazd na ferraty, 5-6 dni, nocleg w pensjonacie, możliwie tanio. Szukamy 2 osób do wspólnego przejazdu/wędrowania.

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

Re: Ferraty w okolicach Saltzburga pod koniec sierpnia

So 08 lip, 2017

Hej, chyba zeżarło mi posta...

Mam pytanie odnośnie tras, czy macie już jakieś plany? Chodzi mi głównie o poziom trudności w jakim chcecie się poruszać?

Ja zacząłem swoją przygodę z ferratami miesiąc temu w okolicach jez. Garda, Robiliśmy kilka tras wgryzając się w temat. Wg przew. Cicerone trudności to 2A, 2A, 2C, 2C, 3B, czyli w kierunku środka klasyfikacji, zatem ekstrema u mnie odpadają :) Preferuję sukcesywne pokonywanie kolejnych etapów zamiast skoków na high level od razu :) Sprzęt jakby co mam.

Dajcie znać.
Pozdrawiam

ziomblo

N 09 lip, 2017

mam już konkretne trasy - założenia takie - niezbyt długie podejście, bo kondycji nie mamy na to i trudność na poziomie C/D, lub łatwe D. Inspiracje głównie znalazlem na blogu http://malo-za-duze-podroze.blogspot.co ... ge_24.html.

Feraty:
Leadership Klettersteig – krótka, połączenie z Mein Land Dein Land
Drachenstein
Attersee
Sisi - tu jeszcze musze doczytać, bo obawiam się czy nie będzie za trudna dla nas

+ ewentualnie coś w rejonie Dachsteinu.

w dolomitach nie byłem nie mam porównania co do tamtejszej skali trudności. Byłem w zeszłym roku w paśmie Rax/Schneeberg na pierwszych feratach. tam zrobiliśmy jedną o trudności D Heid-Steig i to było na granicy naszych mozliwości.

pzdr. Tomek

Mall

Ulubione góry: Tatry

N 09 lip, 2017

Cześć,

moje doświadczenie na ferratach jest zerowe, LECZ!

- chodzę dużo po Tatrach, mam zrobione prawie całe polskie (Orla Perć, Rysy, itp.), oraz trochę słowackich (Jagnięcy, Rohacze, Krywań, itp.)
- parę lat temu trochę się wspinałam w skałach i w ciepłych krajach (również drogi wielowyciągowe), ostatni raz 4 lata temu, ale chętnie sprawdzę, czy nadal mi się to podoba
- mam lonżę
- mam zapał i chyba niezłą kondycję ;)

Gdybyście byli zainteresowani zabraniem żółtodzioba, to piszcie.

Pozdrawiam
A

Stelmach

N 09 lip, 2017

Dzięki wielkie za dodatkowe informacje!

Muszę poczytać więcej o klasyfikacji na austriackich trasach, może zaopatrzę się w przewodnik, jakieś filmiki obejrzeć, z fotkami zawsze jest ten problem, że nie wiadomo jaki kąt przyjął fotograf i czasem coś co wygląda dramatycznie wcale takie nie jest i na odwrót :)

Tak z przejrzenia propozycji tras i fotek na poleconym blogu, to elementy D zdecydowanie mogą być dla mnie zaporą, C potencjalnie w zasięgu choć faktycznie ciężko porównać. Być może to moje wrażenie ale te trasy wydają mi się bardziej eksponowane i więcej jest eksponowanych trawersów.

A może ktoś z forumowiczów zaliczył dolomickie i austriackie ferraty i rzuciłby kilka słów porównania? :)

Do końcówki sierpnia jeszcze sporo czasu, zapoznam się z tematem i w razie czego daję znaka. Zobaczymy wtedy na jakim statusie będziecie Wy z planami.

Pozdrawiam,
Mariusz

ziomblo

N 09 lip, 2017

mam przewodnik Ferraty Alp Austriackich tom 1 - w wolnej chwili zrobie fotki i moge Ci podesłać. podaj maila.
robilismy jeszcze na wyjeździe w austri trasę Teufelbadsteig w rejonie Rax i to była podajże trudność B - to tak raczej na luzie, coś jak na prostszych odcinkach Orlej, Kościelec. Ta Heid-Steig trudność D tez do zrobienia jak sie Orlą w miarę bezproblemu ogarnia, nie było takich siłowych odcinków specjalnie - była ekspozycja spora.

pzdr Tomek

Stelmach

Wt 11 lip, 2017

Dzięki Tomek, ale chyba kupię sobie też, popatrzę przy okazji na to co jest w okolicy, żeby w razie czego nie męczyć prośbami :) a i mieć rozeznanie w alternatywnych trasach.

Wstyd się przyznać ale Orla na mnie cały czas czeka :) Jakoś się nie składało, miałem też przez pewien czas poczucie większych obaw przed ekspozycją niż chyba faktycznie mam, więc nie cisnąłem. Ciągną mnie znajomi teraz na wrzesień/październik. Natomiast Kościelec, Świnica zupełnie spoko.

Jeśli chodzi o ferratowe ekspo to chyba największe były do tej pory na dwóch zaliczonych we Włoszech 2C Gerardo Sega (fragment: https://www.youtube.com/watch?v=W4sHfClmLUo) oraz na Falcipieri (fragmencik: https://www.youtube.com/watch?v=IICePDXwgy8). Obydwie zresztą bardzo ładne :) Gerardo z podejściem i zejściem to ca 4-5h, Falcipieri 7-8h (to długa trasa, ponad 3km granią i kilkaset metrów ubezpieczeń, powrót wojenną drogą 52 tuneli, trochę nużącą i ciekawą przez pierwsze 15 minut :)).

Puszczam też wici do znajomych, może by się większa załoga zebrała (+ 2-3) wtedy można się łatwiej splitować na trasy w razie potrzeby. Ale z kadrą nie jest łatwo...

W nasłuchu.

pawelk84

Ulubione góry: Wszystkie

So 15 lip, 2017

Cześć,

Jeżeli wybieracie się na via-ferraty w okolice Salzburga to bardzo polecam odwiedzenie góry Traunstein (1691 m) nad jez. Traunsee. Są tam dwie długie ferraty o relatywnie niskiej wycenie (B), ale długość trasy, widoki i ich charakter powodują, że jest to naprawdę fajna alpejska tura.
Dobrze wspominam też już wspomniane Main Land - Dein Land (C), które może być fajnym testem dla osób dopiera rozpoczynającą przygodę z ferratami.
Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami to zapraszam: http://na-szczytach.blogspot.com/2017/0 ... -2017.html

Na koniec taka dygresja, że do wyceny via-ferrat należy mieć stosunek lekko krytyczny i pamiętać, że w jakiś sposób jest to podwójnie subiektywne: różni są wyceniający, jak i różnie pochodzą konkretnym osobom różne ferraty, np. czasami D w jednej okolicy jest prostsze od C w innej.

Edit: dokładnie 666 post na forum :twisted:
Wse wirchowoł nie bedzies, ale coś uwirchował to twoje...
http://na-szczytach.blogspot.com
http://www.gopr-podhale.pl
http://picasaweb.google.com/PawelKonieczny22

Stelmach

Wt 18 lip, 2017

Hej,

ładna góra ten Traunstein :)

Do wyceny trudności jak najbardziej, ja osobiście podchodzę wyłącznie orientacyjnie. Dopiero w ferratowanie się wgryzam, będąc aktualnie na bardzo początkowym etapie, ale już widzę, że często trasy mające 2-3 trudne punkty od nich dostają swoją wycenę, co według mnie ma jednak swój sens i byłem świadkiem wycofywania się osób dokładnie przez 1'szy początkowy bardziej wymagający fragment.

Przykładowo w przytoczonym wyżej Mein Land Dein Land, mam już swoje wątpliwe fragmenty :)

Dlatego dużo czytam, przeglądam filmiki itd. Jeśli trasa jest dwukierunkowa to pół biedy, ale w jednokierunkowych, lepiej wiedzieć co na szlaku czyha :)

Pozdrawiam,
Mariusz

nisat

Ulubione góry: Tatry, Alpy

Wt 18 lip, 2017

Witaj,
ja też dorzucę dorzucę swoja propozycję : Klettersteig Drachenwand w miejscowości St. Lorenz bei Mondsee.
Bardzo urozmaicona i piękna widokowo ferrata z jednym miejscem o trudności C/D, które to miejsce można ominąć wariantem ze spektakularnym mostkiem. Wtedy największe trudności tej ferraty to C.
Jeśli chodzi o trudności ferrat, to jest dość duże zamieszanie. No bo która ferrata jest trudniejsza :
- czy krótka, do której idzie się od auta 10 min, sama ferrata to godzina wspinaczki z jednym miejscem D, pozostałe to B lub max. B/C ??
- czy długa graniówka, dwie godziny od parkingu do początku ferraty, potem 3 - 4 godziny ferraty o trudności max. B/C i kolejne 2-3 godziny zejścia ??
Dlatego w porządnych przewodnikach po ferratach oprócz stopnia trudności technicznych (od A do E, a chyba już do F ) podaje się stopień trudności ogólnej
(niem. - Gesamtanspruch, ang. - Total demand) w skali od 1 do 3. Na ten stopień składa się kilka czynników takich jak : czas i trudności dojścia do początku ferraty, długość ferraty, trudności techniczne i ich nasilenie, czas zejścia, pokonane przewyższenia itp.
A z własnego doświadczenia wiem, że D w Dolomitach to nie D w Austrii :).
Jesli interesuje Cię więcej informacji praktycznych, zdjęć i topo z ferrat we Włoszech i Austrii to pisz na priv.
Powodzenia!

jenes

Ulubione góry: Beskid Niski

N 30 lip, 2017

ja też jestem zainteresowany, 40 lat, z Rzeszowa/Warszawy, bywam w Tatrach i Alpach (3 tygodnie temu na Mt Blanc) :)

ziomblo

Pn 31 lip, 2017

spoko, termin to 23.08-27.08,
My jesteśmy z Gliwic 29 lat. Plan już w miarę jest. Ferraty drachenwand i attersee to priorytet. Ogólnie ogarnąłem że jest trochę odległości między szlakami, więc z Mein Land rezygnujemy , sisi też uznałem za zbyt trudną, plus chcemy Salzburg zwiedzić w jeden dzień. Wyjazd ogólnie nie ma być bardzo intensywny w sensie minimum to te dwie trasy. Wstępnie zarezerwowałem pokój dla dwóch osób w miejscowości Sankt Georgen im Attergau.
Jeszcze jeden temat nie poruszany wcześniej - transport. w razie braku lepszych opcji wezme auto, przy czym już troche latek ma (11 letnia Astra) i choc mam ja niedlugo to juz troche dała w kość. jest po remoncie i od jakiegos czasu (tak z 1000km) tfu tfu jeździ. ale nie robilem jeszcze nia długiej trasy (powyzej 100km) wiec pewne obawy mam i z tym sie trzeba liczyc ;)

ziomblo

Wt 29 sie, 2017

ostrzeżenie dla początkujących- ferata Drachenwand jest wymagająca, długa ferata w znacznej części w ścianie (prawie wspinaczkowo). Zaskoczyła mnie jej trudność, nie doceniłem jej. Trudniejsza niż Haid Steig, o której pisałem wcześniej. Na Attersee nie bylismy, a oceniana jest jako trudniejsza niż Drachenwand.

Fenomen

Ulubione góry: Dolomity

Wt 05 wrz, 2017

Polecam rowniez ferrate Echernward Klettesteig z oblednym widokiem na jezioro Hallstadtsee po drodze :) I jednym fajnym miejscem, gdzie wchodzi sie po odwroconej drabinie, ktora zamiast przyklejac sie do skaly, to sie od niej odpycha :P

Powrót do Propozycje wypraw i wyjazdów