Zamek Książ i ruiny zamku Stary Książ

Moderator: Moderatorzy

PermanentTravel
 

Zamek Książ i ruiny zamku Stary Książ

So 06 sie, 2016

Książański Park Krajobrazowy położony jest na terenie Pogórza Wałbrzyskiego, wchodzącego w skład Sudetów Środkowych. Można byłoby więc zamieścić ten temat na siłę w dziale poświęconym Sudetom, jednak przez mało górski charakter wycieczki postanowiłem umieścić ją tutaj.

Teren parku charakteryzuje się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Głównym czynnikiem wpływającym na tę rzeźbę jest rzeka Pełcznica, która drąży tutaj głębokie doliny o charakterze wąwozów. Na odcinku około 2 km tworzy ona skaliste jary o głębokości osiągającej 80 m. i szerokości 20-30 m. Rzeka ta formuje tutaj liczne zakola o stromych zboczach z urwiskami i skalnymi żlebami. W ten krajobraz wkomponowany jest Zamek Książ oraz ruiny zamku Stary Książ.

Widok na Zamek Książ z punktu widokowego Skały Olbrzyma.
Obrazek
Obrazek

Ruiny zamku Stary Książ widziane z tego samego miejsca.
Obrazek

Tak wyglądają zabudowania oraz rzeźby wewnątrz murów Zamku Książ (zapewne wielu z Was już je zna).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zamkowe ogrody.
Obrazek

Główny dziedziniec.
Obrazek
Obrazek

Jedno z zabudowań około-zamkowych. Tak mniej więcej wyobrażałem sobie niegdyś Chatę Toma Bombadila czytając Władcę Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkien'a.
Obrazek

Pomnik przyrody cis "Bolko". Obwód pnia drzewa wynosi 285 cm. Jest to najprawdopodobniej najstarszy cis w Sudetach - jego wiek określa się na 400-600 lat.
Obrazek

Rzeka Pełcznica otaczająca Zamek Książ na dnie wydrążonego przez siebie wąwozu. Przy jej brzegach widać wiele wylotów tajnych wyjść z zamku, obecnie zamkniętych.
Obrazek
Obrazek

Widok po wdrapaniu się na przeciwległą zamkowi ścianę wąwozu, w okolicach ruin Starego Książa.
Obrazek

Ruiny zamku Stary Książ.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na Zamek Książ z punktu widokowego przy ruinach Starego Książa.
Obrazek

Wycieczka nie była długa - cała trasa to około 7 km z dojściem do auta pozostawionego przy Palmiarni w Lubiechowie. Trasa w pełni satysfakcjonująca i bogata w różne atrakcje. Zdecydowanie warto ją zaliczyć odwiedzając Zamek Książ. Stosunkowo niedaleko są jeszcze ruiny Zamku Cisy, jednak udając się w to miejsce w 2011 roku jeszcze o tym nie wiedziałem. Zostawiam je na zaś :wink:

Więcej zdjęć z tej przechadzki możecie zobaczyć na moim blogu.

Pozdrawiam!

Powrót do Inne Relacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość