PN Połoniny

Tatry, Pieniny, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie

Moderator: Moderatorzy

lucyna

Ulubione góry: teren moich uprawnień

PN Połoniny

Cz 30 cze, 2011

Kolega wrzucił do sieci filmik z naszej ubiegłorocznej wyprawy terenówką przez PN Połoniny. Na samo wspomnienie mam banana na buźce.
http://www.youtube.com/watch?v=Iv--99vF ... re=related
http://www.grupabieszczady.pl/

Nella

Ulubione góry: Tatry i Beskidy jak narazie :)

Re: PN Połoniny

Cz 30 cze, 2011

oglądałam ten filmik dwa razy i nie wiem czy ja dobrze zrozumiałam czy mam jakieś omamy słuchowo-wzrokowe? jechaliście terenówką przez teren PARKU NARODOWEGO? :shock: że już o samym wjechaniu na teren lasu nie wspomnę :shock: wyprowadź mnie z błędu i powiedz że coś mi się przesłyszało/ przywidziało :?

lucyna

Cz 30 cze, 2011

Nie przewidziało. Jestem ekologiem, walczę o powstanie Turnickiego Parku Narodowego.
Wrzuciłam aby pomówić o pewnych sprawach.
Ochrona przyrody w PN Połoniny to fikcja. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na te zabudowania, które widzieliśmy. Ten teren został wysiedlony przy budowie zbiornika wodnego, ludzi stamtąd wyrzucono. Wybudowano jednak w terenie zamkniętym dacze i domki wypoczynkowe, oczywiście nielegalnie. PN Połoniny , a wycinka trwa w najlepsze przy użyciu ciężkiego sprzętu. Rozumiem, że są na Słowacji inne standardy ochrony ale mimo wszystko to Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie".

Trochę informacji o trasie.
Po pierwsze wjechaliśmy legalnie, po drugie nie szkodziliśmy przyrodzie, przez cały czas jechaliśmy asfaltem przez lasy gospodarcze, drogą którą jest wywożone drewno. Pierwszy odcinek od przełęczy Ruske Sedlo na 801m n.p.m. to znany trakt tzw. Porta Rusica z 1861 r. należąca do dziedzictwa technicznego Słowacji. Potem te zabudowania to Ruske oficjalnie wieś nie istnieje od 1986 r. Wysiedlono 3463 mieszkańców z 7 wiosek. Na filmie widać ,że teren chroniony i to podwójnie: park narodowy i zakaz wstępu zbiornik wody pitnej ale to fikcja.
Sam zbiornik mieści 59,2 mln metrów 3 wody, długość zalewu 3,5 km, pow. 124,81 km 2. Zapora : 50 m wysokości, 311 m długości, szerokość 7 m w koronie, u podstawy 310 m. Zapora typu ziemnego.

Czort

Ulubione góry: Karpaty

Cz 30 cze, 2011

lucyna napisał(a):Po pierwsze wjechaliśmy legalnie, po drugie nie szkodziliśmy przyrodzie, przez cały czas jechaliśmy asfaltem przez lasy gospodarcze, drogą którą jest wywożone drewno.

A ta pokuta co mieli wam wlepić była nielegalna :wink: ? Mandatu raczej nie dostaliście z tego względu że nie chcieli się kłócić z kimś kto nie panimaju. Co do szkodzenia przyrodzie... No myślę że w porównaniu do kopcenia na pętlach bieszczadzkich, czy np. drodze Krośnica - Sromowce to byliście faktycznie jak mrówka na tyłku słonia.
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

lucyna

Pt 01 lip, 2011

Pokuta byłaby legalna, gdybyśmy wjechali od strony Słowacji. To jest teren podwójnie chroniony: PN Połoniny i okolica największego na Słowacji zbiornika wody pitnej. Oczywiście, teoretycznie. Słowacy są legalistami, szczególnie ich służby. Nie dostaliśmy, bo legalnie wjechaliśmy od strony Polski, oni o tym doskonale wiedzieli.
Pokuty są wysokie, z tego co nam mówili to do 1000 euro za taki wybryk ale wjazd ze strony słowackiej. Oczywiście, tylko dla tych, którzy nie mają pozwoleń. Jak widać na filmie, są tam równi i równiejsi.

Powrót do Karpaty