Wysokie Tatry z 8 i 10 latkiem

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

kerry1

Ulubione góry: Tatry, Karkonosze a właściwie to wszystkie

Wysokie Tatry z 8 i 10 latkiem

Śr 01 cze, 2016

Witajcie 24 czerwca jadę z rodzinką w Tatry, 2 noclegi zarezerwowane w Murowańcu. Pierwszy dzień przyjeżdżamy do Zakopanego chwila na jakieś inne atrakcje, potem wjeżdżamy o 15-tej na Kasprowy i stamtąd do Murowańca. Plany na drugi dzień:
mam dwie opcje:
1. Murowaniec >czarny staw > mały kościelec > przełęcz karb > zielony staw > dolna stacja kolei linowej > przełęcz liliowe > beskid > sucha przełęcz (kasprowy) > dolna stacja kolei > schronisko.
i drugi:
2. Murowaniec >czarny staw > mały kościelec > przełęcz karb > zielony staw > przełęcz świnicka > przełęcz liliowe >zejście do doliny (lub jesli będą na siłach dalej na Beskid)
i tu w drugiej opcji mam pytanko i prośbę o opinię: czy droga z zielonego na świnicką przełęcz jest bardzo eksponowana i trudna?
Chłopcy 8 i 10 lat, wysportowani, obeznani z górami (przeszli m.in. całe Karkonosze), w górach jesteśmy sytematycznie, natomiast nigdy nie byli w Tatrach. Ja tak, byłam i to często ale wiadomo inaczej patrzy się jak się ma dzieci ;-)
Wydaje mi się że trasy sa też o tyle dobre, że w razie załamania pogody (burzy itp) można w miarę szybko zejść do schroniska)

wonky

Ulubione góry: góra forsy

Re: Wysokie Tatry z 8 i 10 latkiem

Śr 01 cze, 2016

pooglądaj fotorelacje i filmy z tych szlaków i oceń sama..

Hanibal79

Ulubione góry: Tatry

Śr 22 cze, 2016

kerry1 napisał(a):Witajcie 24 czerwca jadę z rodzinką w Tatry, 2 noclegi zarezerwowane w Murowańcu. Pierwszy dzień przyjeżdżamy do Zakopanego chwila na jakieś inne atrakcje, potem wjeżdżamy o 15-tej na Kasprowy i stamtąd do Murowańca. Plany na drugi dzień:
mam dwie opcje:
1. Murowaniec >czarny staw > mały kościelec > przełęcz karb > zielony staw > dolna stacja kolei linowej > przełęcz liliowe > beskid > sucha przełęcz (kasprowy) > dolna stacja kolei > schronisko.
i drugi:
2. Murowaniec >czarny staw > mały kościelec > przełęcz karb > zielony staw > przełęcz świnicka > przełęcz liliowe >zejście do doliny (lub jesli będą na siłach dalej na Beskid)
i tu w drugiej opcji mam pytanko i prośbę o opinię: czy droga z zielonego na świnicką przełęcz jest bardzo eksponowana i trudna?
Chłopcy 8 i 10 lat, wysportowani, obeznani z górami (przeszli m.in. całe Karkonosze), w górach jesteśmy sytematycznie, natomiast nigdy nie byli w Tatrach. Ja tak, byłam i to często ale wiadomo inaczej patrzy się jak się ma dzieci ;-)
Wydaje mi się że trasy sa też o tyle dobre, że w razie załamania pogody (burzy itp) można w miarę szybko zejść do schroniska)

Podejście pod Świnicką Przełęcz pod koniec jest dość eksponowane. Nie jakoś strasznie ale trzeba uważac. Szlak moze być trudny fizycznie dla kogoś kto dopiero zaczyna chodzenie po tatrach lub nie ma dobrej kondycji. Trudnośc techiczna niemal żadna. Chodzenie po Karkonoszach przyda sie wylacznie jako trening fizyczny. Karkonosze mają się nijak do Tatr a w szczególności do Wysokich.

kerry1

Śr 31 sie, 2016

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale chciałam się podzielić mini relacją z naszej wyprawy. Wybraliśmy jednak drugą opcję z podejściem na Świnicką przełęcz i powiem Wam tak: wysportowany 8 i 10 latek, którzy chodzili przynajmniej po takich kamienistych górach jak Karkonosze, radzą sobie z taką trasą. co więcej jest wręcz dla nich atrakcyjna w swojej zmienności, w tym że trzeba się trochę podeprzeć czy wspiąć, ze nie jest monotonna. Młodszy jedynie, kiedy usłyszał że jest powyżej 2 tyś m. npm to usiadł z wrażenia. Kiedy spytałam się czy robi na nich wrażenie wysokość i widoki powiedzieli, że tak, a młodszy dodał że trochę się boi i trzymał się blisko Taty. Zmęczenie odczuli dopiero z powrotem w schronisku do którego prawie biegliśmy, by zdążyć na mecz Polska-Szwajcaria ;-) Są z siebie bardzo dumni. Aha warto może rzeczywiście pokazać dzieciom sfilmowaną trasę np na youtube.
Duże wrażenie zrobił na nich widoczny z różnych stron Kościelec i wspinający się tam jak mrówki ludzie.
Lekko ponad 4 godzinną trasę zrobiliśmy w 5 godzin ale robiliśmy naprawdę dużo przerw na zdjęcia, picie itp.

kerry1

Śr 31 sie, 2016

Hanibal79 napisał(a):
kerry1 napisał(a):Witajcie 24 czerwca jadę z rodzinką w Tatry, 2 noclegi zarezerwowane w Murowańcu. Pierwszy dzień przyjeżdżamy do Zakopanego chwila na jakieś inne atrakcje, potem wjeżdżamy o 15-tej na Kasprowy i stamtąd do Murowańca. Plany na drugi dzień:
mam dwie opcje:
i drugi:

Podejście pod Świnicką Przełęcz pod koniec jest dość eksponowane. Nie jakoś strasznie ale trzeba uważac. Szlak moze być trudny fizycznie dla kogoś kto dopiero zaczyna chodzenie po tatrach lub nie ma dobrej kondycji. Trudnośc techiczna niemal żadna. Chodzenie po Karkonoszach przyda sie wylacznie jako trening fizyczny. Karkonosze mają się nijak do Tatr a w szczególności do Wysokich.

Chodziło mi o trening fizyczny ale też jakby obycie się z chodzeniem po kamieniach, skałach, stopniach skalnych ... Trasa ktorą wybralismy jest pewnie uznawana za lajtową w Tatrach wysokich ale przecież chyba o to chodzi o pewne stopniowanie, przyzwyczajanie ...

Hanibal79

Cz 01 wrz, 2016

Dokładnie tak. Zgadzam sie w 100 %

Ojulia

Śr 19 paź, 2016

najlepiej sprawdzić fotorelacje przed samym wyjazdem, ale byliśmy tam z dziećmi i było do przejścia

matek80

Śr 26 paź, 2016

ja bym się z dziećmi nie wybierał, każdy sam musi zdecydować

Powrót do Z dziećmi w góry