Śnieżka - dobra na pierwszą wyprawę?

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

mjr

Ulubione góry: Bieszczady, Tatry

Śnieżka - dobra na pierwszą wyprawę?

Śr 17 lut, 2016

Witajcie! Przed Świętami chcę zabrać brata (co prawda to już większe dziecko, bo ma 13 lat) na jego pierwszą wyprawę w góry. Możemy pojechać tylko na 2 dni (jeden nocleg). Szukamy dość łatwej trasy, bo nie wiem, jak będzie się czuł w górach - jeszcze z rok temu podczas zmian pogody albo przy większym wysiłku miał duszności (nie mógł w pełni nabrać powietrza do płuc, tak to tłumaczył), nie jest to astma. Co prawda póki co to minęło, ale zawsze warto dmuchać na zimne. Stąd moje pytanie - czy wejście na Śnieżkę w marcu jest dość łatwe? Oboje jesteśmy dość wytrzymali, więc trasa może być długa, byleby nie było bardzo stromo.
Jeśli ktoś z Was ma jakieś ulubione miejsca, to jestem otwarta na sugestie ;)

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Śnieżka - dobra na pierwszą wyprawę?

Śr 17 lut, 2016

Co do pogody w marcu - nikt jej dziś nie przewidzi.
Jeżeli mają to być Karkonosze ze Śnieżką i dwa dni, to może zamiast rwać się na podejście z Karpacza, które jest dosyć strome pójść nieco dłużej granicznym szlakiem przyjaźni niegdyś polsko-czechosłowackiej? Ze Szklarskiej jest stosunkowo łatwe podejście na Halę Szrenicką, a z niej to już prawie autostradą i po niemal płaskim idzie się na wschód. Nie jest zupełnie płasko, ale zejścia i podejścia są naprawdę łagodne. Mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę jest schronisko "Odrodzenie", gdzie można zanocować. Tuż obok są też dwa czeskie, ale to raczej hotele, do których od czeskiej strony wiedzie asfaltowa droga z wszelkimi tego konsekwencjami (wycieczki autobusowe, ceny z kosmosu). Następnego dnia równie niewymagającym szlakiem dochodzi się do Domu Śląskiego pod Śnieżką, gdzie można uzupełnić zapasy energii i dalej walcować na Śnieżkę. Powrót do tyłu przez Dom Śląski i czerwonym szlakiem w dół, albo niebieskim przez Samotnię do Karpacza. Z okolicy Domu Śląskiego jest też wyciąg krzesełkowy.
Niestety taki wariant ma wadę. Szklarska jest (a przynajmniej była) słabo skomunikowana z Karpaczem i powstaje problem dotarcia do ewentualnego samochodu - tylko przez Jelenią Górę.

Jeżeli miałby to być wypad typu dojazd - wyjście - nocleg - zejście - powrót, to proponowałbym z Karpacza wyjść na grzbiet nie czerwonym szlakiem, który zwłaszcza pod koniec jest mocno stromy, ale niebieskim przez Samotnię i Strzechę Akademicką. Tu nieco bardziej stromy jest krótki odcinek, a po drodze są dwa schroniska (z czego jedno najbardziej malownicze w polskich górach) gdzie można odpocząć.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

mjr

Ulubione góry: Bieszczady, Tatry

Śr 17 lut, 2016

Chyba skorzystamy z tej ostatniej opcji - planowałam zatrzymać się w którymś z tych dwóch schronisk :) Dziękuję za odp!

Hitchhiker

Ulubione góry: Tatery

Śr 17 lut, 2016

Lucass napisał(a):(z czego jedno najbardziej malownicze w polskich górach)

Oj siedziałbym i się kłócił co do tego ;)

Niemniej cała reszta się zgadza i również polecam plan wejścia z Karpacza przez Samotnię z noclegiem w Samotni. Pamiętajcie także, żeby sprawdzić przed wyjazdem warunki na Śnieżce bo jeżeli będą zimowe warto zaopatrzyć się w raki lub raczki.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 17 lut, 2016

Wiadomo, ile osób tyle zdań. :wink:
Chodziło mi głównie o samo schronisko i jego położenie. Widoki z Piątki nie mają sobie równych, ale już bryła budynku jest po prostu zwykłym górskim schroniskiem.
Jeszcze co do ewentualnych noclegów w Samotni - warto wcześniej zarezerwować, lub przynajmniej dopytać o możliwość noclegu w konkretnym terminie, bo z tego co słyszałem zdarzają się tam "eventy" w typie wesel itp, kiedy schronisko nie przyjmuje turystów tylko odsyła do Strzechy Akademickiej. To info sprzed kilku lat, być może nieaktualne, ale lepiej sprawdzić.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

konrad.was

Ulubione góry: karkonosze

Pn 23 maja, 2016

Szyba i fajna trasa na weekend to Karkonosze od strony Szklarskiej. Polecam szlak czterech schronisk. Robiliśmy tą trasę z dziećmi (5 i 6lat). Ciekawa i nie wymagająca trasa. Do tego polecam spanie na hali Szrenickiej. Po zmianie właścicieli jest naprawdę fajnie a i kuchnia jest naprawdę ok.
W linku poniżej opis szlaku
http://www.naszakgp.pl/szrenica/

Powrót do Z dziećmi w góry