Słowenia z rocznym dzieckiem

Posiadając małe dziecko nie trzeba rezygnować z górskich wypraw i wycieczek, wręcz przeciwnie - czy może być coś lepszego niż zaszczepienie własnej latorośli miłości do gór?

Moderator: Moderatorzy

monika000

Ulubione góry: Tatry

Słowenia z rocznym dzieckiem

Wt 26 kwi, 2016

Witam,
wkrótce wybieramy się do Słowenii z rocznym dzieckiem i pierwszy tydzień zamierzamy spędzić w górach.
Jakie szlaki polecacie? Gdzie lepiej zatrzymać się, w okolicach Bledu czy w Krajnskiej Gorze?
Chcielibyśmy być jak najbliżej takich szlaków, aby nie zmęczyć Małej już samą podróżą autem ;)

Dziękuję :)

duncan76

Re: Słowenia z rocznym dzieckiem

Śr 27 kwi, 2016

Jak rozumiem planujecie łatwe, krótkie trasy z maluchem w nosidle.
Okolic Bledu nie znam, natomiast w pobliżu Kranjskiej Gory polecam szczególnie Slemenovą Spicę z przeł Vrsic i okolice doliny Trenta (Mlinarica i tzw. Soca-weg).

monika000

Śr 27 kwi, 2016

Dziękuję. Owszem, planujemy niezbyt wymagające spacery z nosidłem, ale chcielibyśmy przy tym mieć ciekawe widoki.
Dziękuję za radę :)

Nawojka

Ulubione góry: Durmitor

N 19 cze, 2016

Cześć Monika, jesteście już po wyjeździe?

Ruszamy do Słowenii za tydzień, z 2-latkiem. Czy mogę prosić o jakieś porady i rekomendacje?

Z góry dzięki!

Magda

Ojulia

Pn 31 paź, 2016

okolice Bledu są bardzo ciekawe, myślę że spokojnie można się tam zatrzymać

Stanko

Ulubione góry: Karpaty

Wt 25 wrz, 2018

Witam

Wybieram się tam ponownie na późną wiosnę/wczesne lato dziecko 4,5 roku nogi i 2,5 na plecach.
Szukam ciekawych tras trekkingowych nie koniecznie takie nad przepaścią , aby młody mógł blisko nas iść też inaczej niż cały czas za rękę.Byłem już nad Vrisic ale niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na wiele.
Bled,Bohinj,Soce,Vintgar,kolejna vogel ,wodospady i lago de predil znamy.

Młody w tym roku 3lata 8 miesięcy zdobył W.Rawkę,Caryńską,Bukowe Berdo,Wetlińską. Troszkę narzekał przy większych skosach wejściu i zejściu ale do tragedii daleko :D

Szukam programu na 3-4 wypady z trasą o poziomie jak wyżej - może być trochę dalej bo zawsze można w razie co wcześniej wracać.

Stanko

Cz 27 wrz, 2018

Niestety nie mogę już edytować ale interesują mnie też trasy przy granicy po drugiej stronie Tamaroz , Sella Nevea i te okolice. Może ktoś tam zna jakieś ciekawe proste trasy ?

duncan76

Cz 27 wrz, 2018

Cóż, trochę znam :) . Tylko nie wiem czy są odpowiednie dla takich małych dzieci. Możesz się pokrecić w okolicy Altopiano del Montasio (choć ze szczytów w grę wchodziłaby chyba tylko Terrarossa). W "drugą stronę" możesz skorzystać z kolejki z Sella Nevea (z wejściem na Bila Pec?). Jest też trochę fajnych łatwych szczytów po północnej stronie masywu Montaża - Jof di Sompdogna, Jof di Miezegnot, Cacciatore (można pomóc sobie kolejką na Lussari), Re. Wszystkie te trasy są trudniejsze od Sleme - z małymi dziećmi większość na pewno na cały dzień i jak to w Słowenii, skaliste i strome. Jednak przepaści zdarzają się tylko od czasu do czasu i jeśli koniecznie chcesz coś zdobyć, to nic łatwiejszego nie ma :wink:.

Stanko

Cz 27 wrz, 2018

Dzięki skopiowałem sobie post i w wolnej chwili sprawdzę wszystko.

Slovenia mnie oczarowała swoim urokiem ma klimat i charakter ale nie wyobrażam sobie jechać bez dzieci. Ograniczenia mam duże z tego powodu a Julijskie chyba nie słyną aż tak bardzo z trekkingowych tras dla dzieci. Nie mogę też zbyt wiele znaleźć w internecie ;(.
Kiedyś trafiłem na jakiś bloga PL gdzie rodzinka z była gdzieś na wycieczce ale nie mogę go ponownie znaleźć była tam jedna trasa opisana dla nas na dzień.

W Austrii czy Włoszech w dolomitach jest inaczej szlaków do wyboru do koloru.

Z dziećmi nie nastawiam się na żadne zdobywanie bo tylko krew by mnie zalała , totalny rodzinny trekking. Jak jeszcze córkę na swoich plecach bym przegonił tak 4 latka z kawałkiem będzie ciężko przerobić na tempo inne niż spacerowe.

Trasy mogą być bez konkretnego celu byle cieszyły oko. Okolice Kranjska Gora i tam w stronę skoczni narciarskich ciągnie się jakaś droga w górach w kierunku Slemenova špica może gdzieś tam znajdę jakąś drogę by się pokręcić ?

Altopiano del Montasio zajrzałem w map google i powiedziałbym że idealne miejsce widać dużo ścieżek na tych łąkach. Dosyć łagodne podejścia do tych grzbietów Cima di Terrarossa. Ładne widoki

Od północnej z Valbruna też będzie mam nadzieje że z parkowaniem nie będzie tam problemu.

I jeszcze pytanie z innej beczki czy według ciebie warto się na jeden dzień pchać zobaczyć tri cime ze Sloveni? czy sobie odpuścić.
Paliwo pewnie wyjdzie z 200-300zł i wjazd na górę parking bodaj 25-30 euro. Nie wiem czy zabrać tam rodzinę. Przypuszczam że pewnie tam byłeś skoro tak dobrze znasz te okolice.

duncan76

So 29 wrz, 2018

Ciężko mi coś konkretnie podpowiadać, bo nie mam pojęcia o turystyce z dziećmi i poruszam się zasadniczo po trudniejszych szlakach. Sleme, o którym piszę powyżej i Slemenowa Spica to to samo (Spica to najwyższy punkt hali Sleme) - droga z Planicy, o której piszesz jest znacznie dłuższa, bardziej wymagająca i ma więcej przewyższenia niż szlak prowadzący z Vrsicia. Ten drugi moim zdaniem nadaje się dla dzieci.
Na Altipiano warto na pewno podejść na Forca dei Disteis, choćby dla widoku wgłąb wąwozu Clapadorie i koziorożców.
W Valbrunie nie ma problemu z parkowaniem - najlepiej dojechać do końca na Malga Saisera i stamtąd przejść się dolina Val Saisera, albo spróbować wejść na Jof di Sompdogna lub Jof di Miezegnot. Na oba szczyty będzie znacznie bliżej jak podjedziesz na Sella di Sompdogna, ale to wymaga objechania całego masywu.
Co do Tre Cime - mnie by się nie chciało spędzać sześć godzin w samochodzie tylko po to by wjechać pod Auronzo i rzucić okiem z dołu. Zwłaszcza, że najlepszy moim zdaniem widok na Tre Cime jest z Torre di Toblin albo z Paterno a tam z dziećmi nie wejdziesz. Poza tym Dolomity są tak ciekawe, że warto im poświęcić nie jeden osobny wyjazd.

tomix

Ulubione góry: .hmm każde

So 29 wrz, 2018

Ciekawym dla Ciebie terenem będą też Alpy Bohinskie i okolice iStara Fuzina i szlaki ze schroniska Planina Pri Jezeru.
A Julijskich polecam raczej tylko spacery (ale jakżeż piękne!) do schr. Tamar, Koca w Kmici, Postarski Dom na Vrsc,

Stanko

Pn 01 paź, 2018

Dziękuje wam.

Myślę że spokojnie już program mam na cały tydzień.Widoki tam cieszą oczy gdzie dojdziemy lub nie dojdziemy też raczej będziemy zadowoleni.

Tri cime odpuszczę podbije cenę i boje się że pojadę i nie wszystko zobaczę, Szkoda by było, może jak podrosną.

Stanko

Śr 10 paź, 2018

Bled jest w planach . W tym roku obeszliśmy sobie jeziorko w kółko ale kąpiel tam wszystkim nam pasowała, co prawda widoczki w bohinj ciup lepsze ale tu za to cieplutko. Mam nadzieje że na początku czerwca będzie znośnie bo teraz byliśmy w drugiej połowie sierpnia. PS . Uważajcie na ten lokal gastronomiczny obok sklepu przy plaży od strony kempingu - nie miasteczka. Tragedia czekaliśmy 30min z dziećmi mimo zwrócenia uwagi żaden z kelnerów do nas nie podszedł, wyszliśmy pełni wku@#enia. Z opinii google okazuje się że to nic nowego i niezwykłego.

Powrót do Z dziećmi w góry