Babia Góra zimą - wybór szlaku

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Nestor

Ulubione góry: Karkonosze i Tatry

Babia Góra zimą - wybór szlaku

Cz 06 gru, 2012

Witam,
1. Zawoja - Krowiarki - Diablak - przeł. Brona - Markowe Szczawiny - Zawoja
2. j.w. tyle, że w drugą stronę.

Pod koniec grudnia w 4 osoby pójdziemy jedną z opisanych powyżej tras.

Proszę o pomoc w wyborze. Nasza bazą będzie Zawoja, nie wiem jeszcze gdzie dokładnie ale możliwe, że na Krowiarki lub Markowe podjedziemy busem.

Która opcja będzie łatwiejsza / szybsza zimą? Z której strony Diablaka częściej są przetarte szlaki?
Która opcja da więcej możliwości dupozjazdów:P
Którą opcję polecacie z własnego doświadczenia i dlaczego?

Pozdrawiam.

moskal

Ulubione góry: Gorce, Tatry

Re: Babia Góra zimą - wybór szlaku

Cz 06 gru, 2012

Ja polecam trasę z Krowiarek! Pisałem niedawno z zakładce Aktualne Warunki/Beskid Żywiecki odnośnie mojej wyprawy na Babią z Krowiarek 2 grudnia. Większość moich wejść na Diablak było z tej właśnie przełęczy, raz ze Słowacji od chaty Slana Woda. Szlak powinien być przetarty przynajmniej tak było, gdy tamtędy szedłem w styczniu i lutym rok i dwa lata temu. Oczywiście to nie był chodnik rozjechany pługiem tylko przeważnie kroczenie po śladach poprzedników. Na szczycie to różnie, czasem szybko ślady znikają. Silny wiaterek. Jeżeli chodzi o zjazd na dupie to nie powinno być problemu ze śniegiem na ostatnie dni grudnia, ostatnio niestety nie było takiej możliwości. Więcej zjazdów na pewno jak pójdziecie z Krowiarek. Odcinek Brona-Markowe stromo i można zdzierać tyłek :) Uwaga żeby drzew i schroniska nie staranować :D

Nestor

Cz 06 gru, 2012

Dzięki moskal za posta. Czytałem też Twój wpis odnośnie 2 grudnia. Piszesz, że nie pierwszy raz byłeś na Babiej zimą...często musiałeś używać raków lub rakiet?

Czekam na dalsze opinie, zwłaszcza osób, które na Babią wchodziły z obu stron zimą.

Pozdrawiam.

moskal

Ulubione góry: Gorce, Tatry

Cz 06 gru, 2012

Nigdy nie używałem podczas wyprawy na Babią rakiet i raków ponieważ ich nie posiadam :) !!! i nigdy ich nie potrzebowałem jak do tej pory, jeżeli chodzi o Beskidy. Tatry to już inna bajka. Musicie być ostrożni i uważać przy wchodzeniu z Markowych bo jest stromo o ile obierzecie tą trasę. W drugą stronę to wiadomo dupo-zjazd :). Jak posiadasz wymienione sprzęty możesz zabrać ze sobą. Mi by one tylko przeszkadzały i zajmowały miejsce w plecaku. Rok temu 2 znajomych miało rakiety na nogach. Ich tempo nie było lepsze niż moje w buciorach. Nie maszerowali po śladach tylko z boku po zaspach. Jakoś nie przekonał mnie ten bajer :? Rakiety lubię, ale do gry w tenisa :)

horus

Ulubione góry: Tatry

Cz 06 gru, 2012

Co do rakiet - to można spokojnie się bez nich obejść , jedyne zastosowanie mogą mieć idąc od strony Brona w otwartym terenie pomiędzy kosówka a końcowym podejściem na pika, w sytuacjach gdy jest nadmuchane sporo puchu
co do raków, to oczywiście, że da się bez nich wyjść w zimie - ale wszystko zależy od warunków, a na Babiej w zimie warunki bywają parszywe - ale jak mówi powiedzenie "co się komu chce tym się nie otruje" ;)
Ja byłem ostatnio w zimowych warunkach w sylwestra - i podejście pod Brona zajęło mi 1/3 czasu tego co ludzi bez raków, o komforcie wchodzenia nie wspomnę
Horus / Seth www.seth.com.pl /

czarek

Cz 06 gru, 2012

horus napisał(a):Co do rakiet - to można spokojnie się bez nich obejść , jedyne zastosowanie mogą mieć idąc od strony Brona w otwartym terenie pomiędzy kosówka a końcowym podejściem na pika, w sytuacjach gdy jest nadmuchane sporo puchu

Też mogą być mało przydatne, bo raczej w tamtym miejscu jest bardziej "przedmuchane" niż nadmuchane. Ale mieć przy sobie nie zaszkodzi

Nestor

So 08 gru, 2012

Dzięki ludziska za posty.

Ktoś jeszcze podzieli się wrażeniami z wejścia z dwóch stron na Diablaka?

zwirek75

Ulubione góry: Bieszczady

So 08 gru, 2012

W zeszłym roku w pazdzierniku byłem na Babiej w warunkach zimowych. Bardzo mi utkwił w pamięci widok bardzo wyślizganego zejścia w strone przełęczy Brona - praktycznie całą szerokość przejścia pomiędzy kosówką pokrywał wyślizgany do lodu śnieg- najłatwiej tam zjechać, przy czym teren jest kamienisty - więc przyjemne to nie jest. W tamtym miejscu przydałyby się jakieś raczki, bo kosówka jest za słaba, aby się jej przytrzymać rękoma.

kamfan

Ulubione góry: Tatry

So 08 gru, 2012

dokładnie, podobnie zresztą jest z końcówką czerwonego szlaku tuż przed przełęczą Krowiarki, tam też pojawiają się oblodzenia jak temperatura oscyluje w granicach 0 st. C, albo jak długo śnieg nie padał i szlaki się wydeptały. Tylko, że na Krowiarki zjazd na tyłku odpada, bo jest tam wąsko. Pamiętam jak po takim lodzie schodziłem właśnie na Krowiarki i byłem bardzo zadowolony, że miałem raki, bo inni turyści omijali szlak na całej szerokości (na długości ok. 1 km) chodząc lasem, a naliczyłem chyba z 15 osób, które leżały na tym szlaku, bo ujechały na lodzie. Więc na takie warunki zdecydowanie warto zabrać raki, jak jest świeży śnieg to nie ma problemu.

Nestor

Śr 12 gru, 2012

Dzięki Wam za posty.
Pozdrawiam.

Fajf

Ulubione góry: tatry

So 15 gru, 2012

babia jest niską górą w porównaniu do tatr ale zdradliwą, mimo prostoty ukształtowania , na grzbiecie prawie zawsze wieje i warunki śniegowe potrafią zmienić się w ciągu doby to samo z oblodzeniem. Wierzchołek jest przewyższony w stos. do zawoi o ponad 1000m dlatego wychodząc na szlak ludzie czesto nie zdają sobie sprawy co może ich spotkać. Osobiście w sezonie jesień zima wczesna wiosna noszę raki zawsze, używam ich najczęściej przy podejściach głownie (nogi nie osuwają się w tył i nie tracisz tyle energii nawet w śniegu) a jeśli szlak jest oblodzony to też przy zejściu. Rakiety raczej nie przydadzą się jeśli ktoś chce iść po znakowanych szlakach.
Nie wiem dlaczego większość preferuje opcję wejścia i zejścia od krowiarek, to jest najnudniejsza opcja wymagająca pozostawienia na krowiarkach samochodu i powrotu tylko tam. W wersji busowej najłatwiej dostać się do podryzowanego, policznego i markowego. start i koniec trasy najwygodniejszy wydaje się mi w markowym lub podryzowanym (do wyboru). Żeby nie powtarzać trasy od schroniska najczęściej w sezonie letnim wchodzi się percią akademików i wraca przez bronę. W zimie perć jest zamknięta, ale żeby zrobić kółeczko nie powtarzając trasy to np można wyjść z markowego do schroniska potem czerwony do brony diablak sokolica zielonym w dół do szkolnikowych rozstajów /niebieski do schroniska i zejście do podryzowanego lub policznego. Trudny bo nieprzechodzony będzie prawdopodobnie zielony szlak w dól od sokolicy, ale jest to już w lesie i znaczki na drzewie raczej widać, poza tym w dół więc nawet jakby coś się pokręciło trzeba po prostu schodzić do niebieskiego szlaku, którego nie da się ominąć. opcje do markowych i podryzowanego zawierają 1000m przewyższenia i są wejściem po zboczu a nie grzbietówką jak z krowiarek dlatego więcej jest tam opcji na dupozjazdy. Jakkolwiek warto przy tej okazji brać pod uwagę innych użytkowników szlaków i nie ślizgać wąskich przejść (np na przełęczy brona) tak żeby nie utrudniać tym, którzy bez raków będą chcieli wejść później.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

N 16 gru, 2012

Fajf napisał(a):Nie wiem dlaczego większość preferuje opcję wejścia i zejścia od krowiarek
Choćby ze względów krajobrazowych.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Fajf

Ulubione góry: tatry

N 16 gru, 2012

co widać idąc od krowiarek czego nie widać idąc z innej strony ????

zwirek75

Ulubione góry: Bieszczady

N 16 gru, 2012

Idąc od Krowiarek już od Kepy masz widok na Tatry. Wchodząc od północy czyli od Markowych widok zasłania Ci sama Babia ;)

ziaro84

Ulubione góry: Beskidy

N 16 gru, 2012

A może o to chodzi, że z Krowiarek jest mniejsza deniwelacja.

Następna strona
Powrót do Rozmowy o górach