Pierwszy wyjazd w góry.

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

jackxxx76

Ulubione góry: każde i żadne

Pierwszy wyjazd w góry.

Pn 04 lis, 2019

Witam, na początek chciałem się przedstawić i przywitać, miło mi Jacek z tej strony.
Ale, żeby nie przedłużać i bez zbędnych pierdu pierdu przechodzę do sedna sprawy. Mianowicie jeszcze nigdy nie byłem (nie byliśmy) w górach ale rodzina się zbuntowała i w tym roku i mamy jechać a wiadomo jak żona każe to trzeba i już :) Dlatego chciałem zasięgnąć rady kogoś doświadczonego gdzie pojechać? Żadne sporty nie wchodza w grę, to ma być wyjazd krajoznawczy aby miło spędzić czas i nie za trudny na początek aby się nie zrazić bo jak będzie fajnie to może wrócimy :) Wyjazd planowany jest w drugiej połowie stycznia czyli ferie. Dodam, że nie mamy żadnego doswiadczenia więc powinno być miło, łatwo i przyjemnie. Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Mateusz99

Ulubione góry: Pamir

Re: Pierwszy wyjazd w góry.

Wt 05 lis, 2019

Na pierwszy raz mogą być Beskidy. Zimą popularne szlaki są zazwyczaj wydeptane oraz bezpieczne. Z ciekawszych krajobrazowo szczytów to w Beskidzie śląskim można polecić Skrzyczne, Klimczok, Czantorię, Stożek, Baranią Górę. W Beskidzie Żywieckim to Wielka Racza, Wielka Rycerzowa, hala rysianka. W Gorcach Turbacz, Lubań.

Rafaello_b

Ulubione góry: Tatry

Wt 05 lis, 2019

Ja bym jeszcze dodał Karkonosze. Szlaki bardzo przyjemne i dobrze oznakowane. Jako, że góry przekraczają 1300 m, to szczyty nie są zalesione i rozciągają się fajne widoki. Po drodze sporo schronisk gdzie można odpocząć czy piwo wypić. Weź tylko pod uwagę, że w styczniu to już będzie full zima i jeśli nie chodziłeś wcześniej po górach w ogóle, to stanowi ona spore wyzwanie, a może być wręcz niebezpiecznie. Ewentualnie jakiś spacer w niższych partiach przedeptanym szlakiem.

Może jeszcze rozwinę wątek. Myslę, że zimą spokojnie do zrobienia szlak z Karpacza (Wang) do Strzechy Akademickiej. Można się też pokusić o zejście ze Strzechy do Samotni. Przy dobrej pogodzie można przejść się wyżej w stronę Śnieżki bo szlak będzie raczej wydeptany. Pod Śnieżką jest schronisko Dom Śląski. Powrót tą samą droga. Ewentualnie zejście żółtym szlakiem w stronę Dzikiego Wodospadu. Można zastosować tez wariant odwrotny. Wjechac wyciągiem pod Dom Śląski, pprzy dobrej pogodzie wejść na Śnieżkę (uwaga, końcowe podejście bywa oblodzone i prawie zawsze wieje na górze) i stamtąd przejść się grzbietem do Strzechy Akademickiej i zejść do Karpacza. Dlatego wspominam o tym szlaku, bo jest dobrze obłożony schroniskami i w ferie, przy dobrej pogodzie raczej zawsze będzie na nim sporo ludzi. Powinien być wydeptany i trudno się zgubić.
Ostatnio edytowano Wt 05 lis, 2019 przez Rafaello_b, łącznie edytowano 1 raz

tomix

Ulubione góry: .hmm każde

Wt 05 lis, 2019

Zalecam dużą ostrożność w zimowych górach, bo o wypadek nietrudno i pogoda może zaskoczyć.
Polecam zimowe Podhale z termami w Orawicy i Białce. Wieczorny spacer po Zakopanem i przejście o świcie (jeszcze przed tłumami) np. Dol. Kościeliskiej (zakupcie sobie koniecznie raczki!)

jackxxx76

Ulubione góry: każde i żadne

Wt 05 lis, 2019

dzięki chłopaki za merytoryczne odpowiedzi, na pewno coś wybiorę z tego co było wyżej zaproponowane

asci

Ulubione góry: Każde

Śr 06 lis, 2019

A ja na taki pierwszy "spacerek" dla początkujących proponuję jeszcze Stare Wierchy w Gorcach. Z każdej strony blisko, techniczne trudności żadne, a przyjemnie a i schronisko miłe. Można z Koninek wyjechać wyciągiem i potem zielonym przez Obidowiec. Można też z Obidowej (to już całkiem spacerowo), można też niebieskim od Zakopianki. Popularne miejsce więc szlaki powinny być przedeptane.
Zgadzam się co do raczków - mogą być bardzo pomocne. W necie znajdziesz niedrogo.
Trzymam kciuki - obyście połknęli bakcyla :)

Powrót do Rozmowy o górach