Tatry zimą

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Kola98

Ulubione góry: Tatry

Tatry zimą

Cz 10 paź, 2019

Witam, chciałbym tej zimy poraz pierwszy udać się w Tatry zimą, stąd moje pytania i prośby o wskazówki
1) Co polecacie na pierwszy taki wyjazd?
2) Chciałbym przejść też jakiś ambitniejszy szlak, nie mam tu na myśli Orlej Perci czy Rysów, ale coś pokroju Szpiglasowej przełęczy, słyszałem że Zawrat zimą od Hali Gąsienicowej jest technicznie łatwiejszy niż latem, jak wasze wrażenia?
3) Co do raków i czekana, czy dam radę nauczyć się poruszać w nich samodzielnie? Czy koniecznie kurs? Na ten moment kurs odpada z kilku powodów dlatego pytam
4) Chciałbym zaplanować bezpieczny wyjazd w Tatry zimą więc proszę was o merytoryczne wskazówki, mam trochę doświadczenia letniego w Tatrach, i strasznie ciągnie mnie na wyjazd także w Zimę, wszystko co napiszecie wezmę pod uwagę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

piotrkusiu

Ulubione góry: Pireneje

Re: Tatry zimą

N 13 paź, 2019

Na początek zrób Tatry zachodnie. Jest gdzie pochodzić i zdobyć sporo doświadczenia. Potem wybierz się np. na Giewont (bardzo łatwy zimą). Uważaj na skiturowców bo "zawłaszczają" Tatry (bez obrazy).
Jeśli chodzi o raki i czekan to spokojnie sam opanujesz co i jak tylko trzeba poćwiczyć. Mieszkam na mazurach i zimą ćwiczyłem z żoną na nieczynnych piaskowniach - ściany po kilka, kilkanaście metrów nieraz niemal pionowe, przejścia krawędzią symulujące graniówki. Spokojnie nauczyliśmy się tam hamować i podstawowej asekuracji z krótką liną (asekuracja z ciała, z czekana, lotna). Potem byliśmy na kursie turystyki zimowej i gdyby nie szkolenie lawinowe to byłyby to pieniądze stracone bo wszystko stosowaliśmy wcześniej.
Jeszcze raz- jeśli masz doświadczenie tylko letnie wybierz się w Tatry zachodnie. Są piękne, zimą dosyć puste i nabierzesz doświadczenia.
Góry nie uciekną :)

dariolaw

Pt 25 paź, 2019

Zgadzam się warto najpierw pomalutku wyczuć siebie, sprzęt i podchodzić do wszystkiego roztropnie i z dużą dawką pokory :)

piotrkusiu napisał(a):Na początek zrób Tatry zachodnie. Jest gdzie pochodzić i zdobyć sporo doświadczenia. Potem wybierz się np. na Giewont (bardzo łatwy zimą). Uważaj na skiturowców bo "zawłaszczają" Tatry (bez obrazy).
Jeśli chodzi o raki i czekan to spokojnie sam opanujesz co i jak tylko trzeba poćwiczyć. Mieszkam na mazurach i zimą ćwiczyłem z żoną na nieczynnych piaskowniach - ściany po kilka, kilkanaście metrów nieraz niemal pionowe, przejścia krawędzią symulujące graniówki. Spokojnie nauczyliśmy się tam hamować i podstawowej asekuracji z krótką liną (asekuracja z ciała, z czekana, lotna). Potem byliśmy na kursie turystyki zimowej i gdyby nie szkolenie lawinowe to byłyby to pieniądze stracone bo wszystko stosowaliśmy wcześniej.
Jeszcze raz- jeśli masz doświadczenie tylko letnie wybierz się w Tatry zachodnie. Są piękne, zimą dosyć puste i nabierzesz doświadczenia.
Góry nie uciekną :)

Superbert

Śr 30 paź, 2019

Witam Serdecznie,

Jeżeli chodzi o chodzenie po górach zimą mam małe doświadczenie ( wszedłem na Babią Górę, Śnieżkę, Turbacz), w tym roku chciałbym wybrać się w Tatry.
Oczywiście przy w miarę sprzyjających warunkach chciałbym wejść na Kasprowy Wierch, jak by się udało przejść na Kondracką Kopę i zejść w stronę Kalatówek.
Pytanie do Was czy to za wysokie progi dla takiej osoby z takim doświadczeniem?
Czy może wybrać coś innego? Jak oceniacie trudność tego szlaku w zimie. W lecie go przeszedłem.

Czekanem nigdy się nie posługiwałem, z rakach i raczkach chodziłem.

dziękuje za odpowiedź,

Pozdrawiam!

zolw

Ulubione góry: Beskidy

Pt 01 lis, 2019

Sprawdzaj pogodę i próbuj.

Powrót do Rozmowy o górach