Strona 1 z 1

Dolomity bez auta?

Napisane: So 13 lip, 2019
przez empress_theodora
Hej, poszukuję porady, bo chcę się upewnić w jednej kwestii.
Planuję wypad w Dolomity, przylot do Bergamo, wolałabym poruszać się transportem publicznym, bez wypożyczania auta.
Pytanie - czy da się to zrobić? Wiem, że z Lotniska to najbardziej popularnych miejscowości jest jakiś transfer, ale czy da się dotrzeć do punktów typu Masyw Marmolady/Punta Penia, Tre Cime di Lavaredo bez własnego samochodu?

Czy opłaca się mieć członkowstwo Alpenverein pod kątem zniżek w schroniskach?

Re: Dolomity bez auta?

Napisane: N 14 lip, 2019
przez duncan76
Co do pierwszego pytania nie pomogę, bo po Dolomitach poruszam się samochodem.
Natomiast tak - opłaca się mieć kartę AV. Z jednym zastrzeżeniem: musisz na noclegi wybierać schroniska należące do CAI (Club Alpino Italiano), wtedy za lager zapłacisz w granicach 12-15 euro. Prywatni właściciele zniżek nie dają.
Jak Cię interesują konkretne schroniska, to pytaj - trochę ich mam na koncie.

Re: Dolomity bez auta?

Napisane: N 14 lip, 2019
przez araneus
Bez auta da radę, ale wtedy jest się ograniczonym do najbardziej popularnych miejsc.
Jako bazę proponowałbym Cortinę d'Ampezzo, wprawdzie wszystko trochę drożej, ale jest tam chyba najlepiej zorganizowana komunikacja publiczna. Da się sensownie dojechać w kilka ciekawych rejonów. Do wspomnianego wcześniej Tre Come też, chociaż w tym przypadku z przesiadką, ale całkiem sprawnie i wygodnie.

Re: Dolomity bez auta?

Napisane: Śr 17 lip, 2019
przez Jarek_K
Witam,

W zeszłym roku wybrałem się w Dolomity bez auta i nie stanowiło to problemu. Dobra sieć połączeń kolejowych i autobusowych pomaga dotrzeć w niemal dowolne miejsce tych gór.

Z Bergamo (odjazdy co 1 godzina) pojechałem pociągiem do Verony (z przesiadką w Brescia), a z Verony również pociągiem, dotarłem aż pod granicę austriacką, do miejscowości Fortezza Franzensfeste, gdzie miałem przesiadkę na pociąg do San Candido. Mi akurat zależało na północnych rejonach Dolomitów, ale równie dobrze można dojechać tylko do Bolzano, skąd kursują autobusy np. do Pozza di Fassa. Z tej miejscowości można już dojechać np. w rejony Marmolady, Selli czy w Pale di San Martino.

Ponieważ zaplanowałem wyjazd wędrowny (ale też i ferratowy) , więc w ciągu dwóch tygodni przeszedłem: przez rejon Sesto oraz grupy Tofany i Fanis; potem pojechałem z Cortiny autobusem i pociągiem na południe w okolice Belluno, a konkretnie do Taibon koło Agordo. Tu wędrowałem po grupach Pale di San Lucano i San Martino. Na koniec z San Martino di Castrozza pojechałem do Pozza di Fassa, gdzie chodziłem po paśmie Monzoni w grupie Marmolady. Z Pozza di Fassa, przez Bolzano i Veronę, wróciłem do Bergamo.

Warto pamiętać:
Bilety kolejowe trzeba skasować przed wejściem do pociągu.
W Bergamo, kartusze z gazem można kupić w centrum handlowym, zaraz przy lotnisku, ew. w Decathlon Seriate, ale do tego drugiego trzeba iść kilka km pieszo lub jechać trochę dookoła komunikacją. Piszę o tym Decathlon dlatego, że we Włoszech wiele sklepów turystycznych jest zamkniętych w poniedziałki (gdyby ktoś w tym dniu przyleciał), a wspomniany Decathlon jest otwarty przez cały tydzień od 9 do 20. Oczywiście bez problemu kartusze z gazem kupi się też w Cortinie d'Ampezzo.

Bardzo pomocna jest stron www: https://www.rome2rio.com/ , która działa w stylu, jak nasza miejska strona "jakdojade" - po prostu wyszukuje połączenia z miejscowości A do B.

Linki do różnych linii autobusowych z rozkładami jazdy:
https://dolomitibus.it/it/l/linee-dolomiti/index
https://www.trentinotrasporti.it/
https://www.cortinaexpress.it/en/timetable/
http://www.sii.bz.it/en/siipdfOldtimetables
https://www.trentinotrasporti.it/
http://www.brusutti.com/trasporto-pubblico.html

Pociągi:
https://www.trenitalia.com/

Na koniec dodam, że przemieszczanie się komunikacją po Italii jest stosunkowo niedrogie i niewiele odbiega od naszych cen.
Można też zaoszczędzić kupując wcześniej bilet przez internet. Osobiście w ten sposób kupowałem bilet na ekspres Deutsche Bahn na odcinek Verona - Fortezza Franzensfeste (160 km, 2 godz. jazdy), na który była promocja 50%, więc zapłaciłem niecałe 10 euro.

Pozdrawiam,
Jarek Kardasz
---
Dolomity - via ferraty - informacje praktyczne
http://dolomity.j.pl/