Zapomniane beskidzkie miasto

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

barttek5

Ulubione góry: Beskid Makowski (Średni)

Zapomniane beskidzkie miasto

Pn 05 mar, 2018

Jest to moje trzecie i ostatnie podejście : ) Kilka lat temu podjąłem się trudu promocji niegdyś znanego, a obecnie zapomnianego miasta u wrót Babiej Góry. Stąd też moje serdeczne zaproszenie do oglądnięcia filmiku i być może chociaż krótkiej wizyty:

http://www.youtube.com/watch?v=WZt8HaVU7ac&t

Pozdrawiam

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Re: Zapomniane beskidzkie miasto

Śr 07 mar, 2018

Maków Podhalański "zapomnianym miastem"? To co można powiedzieć o Jasliśkach.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Wacek

Śr 07 mar, 2018

Jasliśkach - czym? Gdzie to?
Ziymia zatrzynsła się tak coby pynknonć zaro miała, a przez kosmos przewaloł się dziwny pomruk, co zdowoł sie szlochem starej baby zaczynać a krzykiem zarzinanego bajtla kończyć. Kajś na wiyrchu coś hukło, rykło, zatrzeszczało i łoroz rozwarło sie czorne niebo, a przez szkaradnie pokrzywiono dziura co się w nim zrobiła wloło się do środka złote, ciypłe światło. Zrozumieli my wtedy, co Bóg sie do nos śmieje… (wspomnienia z odnalezienia w lawinie).

Błędny Rybak

Cz 08 mar, 2018

Jaśliskach, w mianowniku Jaśliska. Tobie literki nigdy się nie przestawiają? Tak trzymać!
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Wacek

Cz 08 mar, 2018

Błędny... Ty coś nerwowy jesteś. Normalnie zapytałem bo nawet nie wiem gdzie to jest, i że jest coś takiego "u wrót BG"... a Ty mi tu z takimi...
Ziymia zatrzynsła się tak coby pynknonć zaro miała, a przez kosmos przewaloł się dziwny pomruk, co zdowoł sie szlochem starej baby zaczynać a krzykiem zarzinanego bajtla kończyć. Kajś na wiyrchu coś hukło, rykło, zatrzeszczało i łoroz rozwarło sie czorne niebo, a przez szkaradnie pokrzywiono dziura co się w nim zrobiła wloło się do środka złote, ciypłe światło. Zrozumieli my wtedy, co Bóg sie do nos śmieje… (wspomnienia z odnalezienia w lawinie).

Czort

Ulubione góry: Karpaty

Cz 08 mar, 2018

Jaśliska to w pewien sposób stały się medialne poprzez "Wino Truskawkowe", a w Makowie to niestety nawet "Amareny", czy tam innego "Leśnego Dzbana" nie nakręcili :)
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

Błędny Rybak

Pt 09 mar, 2018

Zanim Jaśliska zagrały w "Winie truskawkowym", moje oczy (ze 20 lat wcześniej?) zostały porażone nieistniejącą już ruiną ratusza. Jak wiele i niewiele w Jaśliskach się zmieniło przypomniałem sobie ubiegłej jesieni. Polecam sprawdzić osobiście ale Makowa Podhalańskiego nie pomijać bo też ma urok, i miałem tam nocować gdy ostatnio byłem w tych stronach ale zaszedłem aż do Suchej gdzie serwowano "Lipę z miętą". Nie daliśmy rady dopić jednej butelki, kupionej z durnej ciekawości bo zachwalanej przez miejscowych w sklepie. Na szczęście "Diablik" i "Mikstura szatańska" w "Karczmie Rzym" uratowały nasze smaki.
Ostatnio edytowano So 10 mar, 2018 przez Błędny Rybak, łącznie edytowano 1 raz

Błędny Rybak

Pt 09 mar, 2018

Wacek napisał(a):coś takiego "u wrót BG"... a Ty mi tu z takimi...
Spoks, nic się nie stało. "wrota BG", masz na myśli Królową?

mMa

Ulubione góry: Gorce

Pn 12 mar, 2018

Panowie, Jaśliska w ogóle do tego tematu nie nie kwalifikują, boć to nie miasteczko już... :)

Błędny Rybak

Wt 13 mar, 2018

Moja droga, że tak załagodzę na wstępie. Wystarczy tam zajechać a najlepiej wejść po dniach wędrówki po bezdrożach Beskidu Niskiego, żeby od razu zobaczyć że się weszło do miasta. Jak ktoś nadal wątpi zalecam przeczytanie monografii "Jaśliska. Dzieje miasteczka i okolic". Do nabycia w jednym ze sklepów przy rynku w Jaśliskach. Wracając do Makowa Podhalańskiego to tam jest stacja kolejowa co rangę miasta podnosi prawie tak jak choć jedna linia tramwajowa. Co to za miasto bez tramwaju, nie? ;-)

Powrót do Rozmowy o górach