Niedźwiedzie :)

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

megatapety

Ulubione góry: Tatry

Niedźwiedzie :)

Cz 31 sie, 2017

Witam,

Chciałbym zrobić dwie trasy na weekend i wyruszyć wcześniej rano.
Palenica - Morskie Oko - Rysy i powrót
z Kuźnic na Kasprowy i dalej przez Orlą.

Wchód słońca jest teraz około 6, ja bym chciał wyjść o 5 z Palenicy i na drugi dzień z Kuźnic (kolejka jedzie dopiero po 8:30, a miejsc i tak nie ma) o tej samej godzinie. Ja to jest z tymi niedźwiedziami?, czytam że na trasie do Morskiego Okna można je teraz spotkać i jest duża szansa na to, czy przesadzają czy to prawda?. Czytałem te poradniki jak się zachować, gdy spotkamy zwierzę, ale czy mogę w ostateczności użyć pistolet hukowy?, ale to mówię w ostateczności, a nie że będę strzelał jak go zobaczę :), nie chcę też straszyć zwierząt, rozumiem gaz pieprzowy to pewnie nie zrobi na nim wrażenia, a jeszcze bardziej go wkurzy.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Niedźwiedzie :)

Pt 01 wrz, 2017

Ostatnio ponoć pojawiły się w okolicy Bukowiny więc...
A czytałeś poradniki jak uniknąć takiego spotkania? :wink:
Bo gdy zwierze już spotkamy, to zazwyczaj jest po balu i w zasadzie zostaje tylko szybki ale ostrożny wycof.
Trzeba robić dużo hałasu przed spotkaniem, a wówczas miś jako zwierze raczej mało towarzyskie i kierujące się w życiu poradnikiem "jak uniknąć spotkania z człowiekiem", zejdzie nam z drogi.
Można gadać do samego siebie, śpiewać (nawet fałszując :wink: ), stukać głośno kijkami (jeśli się je akurat ma), ogólnie robić wszystko to, co pomoże zaznaczyć wyraźnie swoją obecność w misiowej przestrzeni.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Stefanek

Ulubione góry: Wszystkie

So 02 wrz, 2017

na trasie do Morskiego Okna

Na trasie do morskiego jest zwykle tłok więc misie z daleka słyszą jakiej trasy unikać, tam bym się najmniej obawiał. Co innego w Bieszczadach na bardzo odludnym szlaku. :)

megatapety

So 02 wrz, 2017

Stefanek napisał(a):
na trasie do Morskiego Okna

Na trasie do morskiego jest zwykle tłok więc misie z daleka słyszą jakiej trasy unikać, tam bym się najmniej obawiał. Co innego w Bieszczadach na bardzo odludnym szlaku. :)

Tylko rano pewnie będę szedł sam :), chce wyjść przed 5 rano :), na Giewoncie byłem ostatnio o 7:50 i byłem ja i 3 osoby na szczycie, pogoda piękna, można było zjeść w spokoju, podziwiać widoki.

Stefanek

Ulubione góry: Wszystkie

So 02 wrz, 2017

Jak dla mnie dużo większe jest prawdopodobieństwo, że trafi cię piorun niż podrapie miś w tamtych okolicach. :)

megatapety

N 03 wrz, 2017

Stefanek napisał(a):Jak dla mnie dużo większe jest prawdopodobieństwo, że trafi cię piorun niż podrapie miś w tamtych okolicach. :)

To mnie pocieszyłeś :D, dzięki mogę iść spokojnie :D

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

So 09 wrz, 2017

Teraz to już pewnie musztarda po obiedzie, ale generalnie niedźwiedziami na razie raczej nie należy się przejmować. Wystarczy, że one przejmują się nami i nie wchodzą nam w drogę. Przypadki kłopotliwych spotkań, o jakich czasem słyszymy dzięki tropiącym sensację mediom, należałoby traktować jako wyjątki od tej reguły.
Przy okazji tradycyjnie protestuję przeciwko nazywaniu niedżwiedzi misiami. Misie to Paddington, Uszatek, Puchatek, Coralgol i takie tam... pluszaki. Nawet legendarny Wojtek, jako realny zwierz, zwany był raczej niedźwiedziem.
Postępująca infantylizacja postrzegania świata to w tym wypadku niebezpieczne zjawisko, skoro nawet "słodziaczek" Bambi jako realny zwierz potrafi człowiekowi spuścić łomot.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

Lucass
Administrator forum

So 09 wrz, 2017

Myślisz, że dorośli ludzie, a jak sądzę, głównie tacy tu pisują, nie potrafią dostrzec różnicy pomiędzy misiem a niedźwiedziem i będą chcieli koniecznie go pogłaskać?

To nie świat jest infantylny tylko zamieszkujący go przedstawiciele z zupełnie dla mnie niezrozumiałych powodów nazwani "przedstawicielami wyższego gatunku". Na szczęście jednak nie wszyscy z nich zatrzymali się w rozwoju na poziomie I klasy gimnazjum. Skądinąd może i lepiej byłoby, gdyby ci "zatrzymani w rozwoju" stali się pokarmem dla niedźwiedzi? Jakiś pożytek byłby z nich przynajmniej. [niestety forum nie oferuje opcji "podkreśl wężykiem", więc opiszę - to był żart]
Jak dla mnie świat i to, co się w nim nie od dziś dzieje, w kontekście konsekwencji tych działań nie jest infantylny tylko śmiertelnie poważny.
A że życie nauczyło mnie, że brak dystansu do siebie, innych i świata może być przyczyną wielu groźnych chorób, staram się ten dystans zachować jak największy. Z daleka lepiej widać.
Stąd czasem w swoich wypowiedziach próbuję z lepszym lub gorszym skutkiem prezentować coś, co nazywa się poczuciem humoru. Przyznaję, czasem nieco wisielczym, ale z powodów wyżej zaznaczonych uzurpuję sobie prawo do posiadania właśnie takowego. I nie jest to bynajmniej efektem starczego infantylizmu, a pewnych... nazwijmy to życiowych doświadczeń.
Przy okazji - zauważ, że, co nieczęsto się zdarza, prawidłowo użyłem słówka "bynajmniej". [to też był żart]

Marku, żeby nie było, nie odebrałem Twojego wpisu jako osobistej wycieczki (a może powinienem? [żart] ) i nie poczułem się nawet muśnięty. :)
Po prostu uważam, że jedyne co może nas wszystkich uratować przed popadnięciem w totalny weltschmerz to poczucie humoru.
Czego Tobie i wszystkim życzę.
A zatem na dobranoc...
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

Marek

N 10 wrz, 2017

O kurde, aleś zaklikał. Nooo...położyłem uszy po sobie :).
Z Twoim osobistym punktem widzenia się zgadzam, ale "target przekazu" i tu klika różny. Wystarczy przypomnieć turystów ze Swarzędza i ich "karmienie misia".
(Goethe)

Lucass
Administrator forum

N 10 wrz, 2017

Prawo wielkich liczb :wink:
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

dacia19

Cz 21 wrz, 2017

No my byliśmy z rodzinką 3 razy już i niedźwiedzia nie było :) Bez obaw :)

nowakos

Ulubione góry: Tatry, Dynarskie

Pt 22 wrz, 2017

Ja ostatnio - A było to 3 lata temu - widziałem niedźwiedzia na hali kondratowej. Jakieś 100-150 metrów od szlaku. Ale był tak zajęty wpierniczaniem jagód, że nie stanowił żadnego zagrożenia :D
Korona Europy:
1) Musała-17.07.2014, 2) Maglić-26.07.2015, 3) Zla Kolata-4.08.2015, 4) Gerlach-15.08.2017

Lucass
Administrator forum

Pt 22 wrz, 2017

Parę lat temu zwróciłem uwagę na elektrycznego pastucha wokół schroniska na Kondratowej. Rogacizny wokół widać nie było, więc niechybnie grodzili się przed tymże amatorem borówek ( :wink: ).
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Marek

Pn 25 wrz, 2017

To jedna z trzech metod aktywnego odpędzania niedźwiedzi - obok pirotechniki i repelentów atakujących czułe niedźwiedzie powonienie. Choć ponoć i naparzanie łyżką w menażkę pomaga, gdy ten duży żarłok kręci się nocą koło namiotu :).
Ale najbardziej "eko" jest minimalizowanie warunkowania "człowiek → coś do żarcia". Przy czym dla węchowca "coś do żarcia" to nie tylko głośna niegdyś kanapka w ręku turysty ze Swarzędza, ale także papierek po batonie, rzucony w krzaki przy szlaku i walący czekoladą na pół lasu.
(Goethe)

woloność

Wt 10 paź, 2017

Najlepiej być głośno, wtedy wystraszymy miśki, nie wolno też zostawiać śmieci/ jedzenia na szlaku.

Powrót do Rozmowy o górach