Namiot w Karkonoszach

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

dream01

Ulubione góry: Biesie, Karkonosze

Namiot w Karkonoszach

Śr 12 lip, 2017

Siemanko,
czytałem nieco o nocowaniu pod namiotem w górach i znalazłem pewną ciekawostkę - wszyscy zdecydowanie odradzają jakiekolwiek próby noclegu pod namiotem w Karkonoszach. Z jakiegoś konkretnego powodu? Jakieś służby specjalne sprawdzają okolice szlaków czy jak?
Zastanawiam się czy ktokolwiek z was ma doświadczenia w takim spaniu w Karkonoszach. Baz namiotowych niestety brak, schroniska nie mają pól... Jak żyć?

Stefanek

Ulubione góry: Wszystkie

Re: Namiot w Karkonoszach

Śr 12 lip, 2017

http://www.gopr.org/home/Bezpieczenstwo_w_gorach punkt nr. 4 i 6.

Z tego wynika, że nocowanie pod namiotem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest uprawianiem turystyki poza dozwolonymi godzinami. Jeśli znajdzie nas strażnik parku wieczorem lub o poranku z rozbitym na dziko namiotem to może wystawić mandat o wysokości 500zł.

Karkonosze to dość tłoczne góry. Szczególnie w sezonie tamtejsze szlaki przemierza wielu turystów, więc o zaciszne miejsce w pobliżu szlaku naprawdę nie ma co liczyć. Oczywiście są pewne obszary leśne oddalone od szlaków, gdzie z powodu bardzo gęstej roślinności prawdopodobieństwo, że ktoś na sprzyłapie jest nieduże, jednak to złamanie kolejnego punktu odnośnie zbaczania z wyznaczonych szlaków.

Podsumowując nie wolno. Jeśli pomimo tego ktoś chce kombinować, to może i by się dało to w praktyce wykonać... Ja jednak bardzo odradzam, tym bardziej, że sieć szlaków i schronisk jest tam gęsta, więc łatwo o nocleg. Niestety, czasy dzikich Karkonoszy przeminęły bezpowrotnie, tak samo jak i Tatr. Jeśli zależy Ci na noclegach pod namiotem to warto zainteresować się górami poza obszarem parku narodowego.

A jeśli wybierasz Karkonosze bo zależy Ci na nocowaniu na wysokogórskich halach to nie w Polsce, bo z tego co kojarzę wszystkie takie górki są na terenie rezerwatów i parków. Już łatwiej o to w Karpatach na Ukrainie, Rumunii, w górach Norwegii, czy nawet w Alpach (tu pomimo zakazu powinno być nieco mniej problemu, o ile tylko miejsce jest odludne). :)

Stefanek

Pt 14 lip, 2017

Interesowałby mnie ze zwykłej ciekawości temat czy jeśli w schronisku nie ma już miejsc (np. szczyt sezonu, brak rezerwacji) to czy pozwolą się z namiotem rozbić w pobliżu. Ktoś kiedyś próbował?

kwojtas07

Ulubione góry: dopiero zaczynam ;)

So 15 lip, 2017

Stefanek napisał(a):Interesowałby mnie ze zwykłej ciekawości temat czy jeśli w schronisku nie ma już miejsc (np. szczyt sezonu, brak rezerwacji) to czy pozwolą się z namiotem rozbić w pobliżu. Ktoś kiedyś próbował?
Niesamowite.. szkoda że tak się porobiło i jednocześnie podbijam zapytanie Stefanek

dream01

Ulubione góry: Biesie, Karkonosze

So 15 lip, 2017

Najprędzej gleba w schronisku, jeszcze się nie spotkałem z tym żeby na namiot obok pozwolili. Ba, nawet ostatnio pytałem czy po prostu mogę z namiotem się rozbić obok schroniska i ile za takie coś by chcieli. Rozmawiałem z młodą babką która stwierdziła, że nie ma problemu by po chwili i wymianie zdań z jakąś starszą Panią zmienić zdanie i stwierdzić, że to jednak nie możliwe i nie ma opcji.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

N 16 lip, 2017

Też chciałem "namiotować" w Karkonoszach, ale ani przy Kamieńczyku, ani przy Odrodzeniu nie było wolno.
W Odrodzeniu trochę wałkowałem temat już po zapłaceniu za pokój, licząc, że teraz dowiem się prawdy, ale kobieta powiedziała mi, że strażnicy Parku kontrolują obejścia schronisk, by wyłapać nocujących bez wiedzy obsługi schroniska.
Natomiast absolutnie nie wiem jak wygląda teoria i praktyka po czeskiej stronie.
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Stefanek

N 16 lip, 2017

strażnicy Parku kontrolują obejścia schronisk, by wyłapać nocujących bez wiedzy obsługi schroniska.

Czyżby ktoś próbował się rozbijać pod samym schroniskiem bez pytania? :) Chyba jak ktoś lubi kłopoty :) No ale szkoda, że nie pozwalają i to nawet za ewentualną opłatą.

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

N 16 lip, 2017

Jako praktykujący płatnik mandatów za nielegalne biwakowanie chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. Na terenie parków narodowych biwak, czyli rozbicie namiotu jest zabronione. Dla strażnika przepis jest przepis i gadki nie ma. Poza terenem PN to już inna sprawa, lecz wątpię że jakiekolwiek schronisko (zwłaszcza prywatne) pozwoliłoby sobie na wydanie zgody na rozstawienie namiotu w jego pobliżu, zwłaszcza gdy miałoby wolne miejsca noclegowe.

kwojtas07

Ulubione góry: dopiero zaczynam ;)

N 16 lip, 2017

okej zgoda ale hipotetycznie gdybym chciał za to zapłacić to dlaczego nie? :) trochę nie kumam tego..

ale skoro panują u kogoś takie zasady, że nie ma no to należę do tych, którzy to respektują :)

Rozumiem że mandaty noclegowe masz wliczone w koszta wakacyjne :)

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

N 16 lip, 2017

Nie tak dawno spałem pod namiotem obok prywatnego schroniska na Cyrli w Beskidzie Sądeckim.
Jest tam oficjalne miejsce dla namiotów i kto ma i chce - może się (za odpłatnością) rozbić.
Gospodarze temat rozumią i nie robią z tego problemu. Zresztą gospodarze na Cyrli są bardzo OK.

Podobnie miałem na Soszowie, Rysiance, na Turbaczu i już nie pamiętam gdzie jeszcze.
Problem pojawia się, gdy schronisko leży na terenie Parku Narodowego, wtedy są ogólne ograniczenia, a nie tylko taka czy inna wola gospodarzy. Z tego powodu nie rozbiłem się m. in. przy Chatce Puchatka na Wetlińskiej.

Trochę offtop - bo nie Karkonosze, ale w temacie ogólnym...
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

N 16 lip, 2017

Czeskie schronisko Jelenka na granicy PL / CZ , na podejściu z Przełęczy Sowiej na Czarny Grzbiet i Śnieżkę.
Swego czasu mimo wolnych miejsc w schronisku dostałem bez zbędnych słów pozwolenie na namiot obok schroniska - oczywiście po czeskiej stronie, a nie w KPN. Ale po godzinie zaczęło padać i już nie rozbijałem namiotu, tylko wziąłem pokój. To był wrzesień , schronisko było prawie puste. A oni przecież też mają tam jakiś park...

Powrót do Rozmowy o górach