wywiady z ludźmi Bieszczad - gdzie najlepiej?

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Avatar użytkownika
mjr
 
Posty: 23
Dołączył(a): Śr 17 lut, 2016
Lokalizacja: Warszawa
Ulubione góry: Bieszczady, Tatry

wywiady z ludźmi Bieszczad - gdzie najlepiej?

Cz 20 kwi, 2017

Hej!
Chyba wcześniej nie było takiego tematu, jeśli tak, to proszę o podesłanie.
Pracuję nad pracą dyplomową na studia, której częścią będzie wywiad z mieszkańcami naszych Biesów :) Najbardziej mi właśnie zależy na tych terenach, ewentualnie Beskid Niski.
Wiem, że ciężko o takich którzy żyją tam od dawna, zwłaszcza na terenie Polski, ale może ktoś z Was orientuje się, dokąd mogłabym pojechać, aby mieć największe szanse na rozmowę z kimś takim? Nie musi być to ktoś, kto mieszka tam od urodzenia, ale po prostu osoba, która cokolwiek jest w stanie powiedzieć o bieszczadzkiej przeszłości.
Przedmiotem pracy jest kultura i (głównie) ubiór ludowy ludności z tych terenów.
Oprócz typowych pytań o stroje itp, chciałabym jeszcze dowiedzieć się czegoś o codziennym życiu tych ludzi, dlatego nie musi to być koniecznie starsza pani zajmująca się haftem ;)
Wszelkie skanseny/muzea/wystawy też chętnie odwiedzę, nie znalazłam w internecie niestety żadnych, więc jeśli wiecie o takowych, będę ogromnie wdzięczna za podzielenie się wiedzą!
Z góry dziękuję za pomoc.

Avatar użytkownika
Lucass
Administrator forum
 
Posty: 2742
Dołączył(a): Wt 17 lis, 2009
Lokalizacja: Kraków
Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: wywiady z ludźmi Bieszczad - gdzie najlepiej?

Cz 20 kwi, 2017

Pojęcie "mieszkaniec Bieszczadów" jest trochę mało precyzyjne, jak również określenie "od dawna".
Znaczna część rdzennych mieszkańców (Łemkowie głównie z obszaru Beskidu Niskiego i Bojkowie z rejonu Bieszczad) została w 1944 r, wysiedlona na tereny obecnej Ukrainy (czyli do ZSRR), a reszta w latach 1946-47 w ramach akcji "Wisła" została przesiedlona na północny zachód Polski i tam rozproszona tak, by nie mogła stworzyć społeczności. Wszystko z wdzięczności ówczesnych polskich władz za rzekomą współpracę z UPA i brak zrozumienia dla ludowej władzy.
Przybyli później tzw. "osadnicy" są może i bieszczadnikami, ale czy stworzyli oni coś, co zasługuje na miano określenia "kultura"? Bo już na pewno nie ludowa w tym powszechnym rozumieniu. Ubiór - proszę: gumofilce, waciak i beret z antenką. Standardowy strój robotnika z PGRu we wczesnym stadium PRL.
Chyba że chodzi Ci o bieszczadników pokroju Majstra Biedy (Władysława Nadopty) czy Lutka Pińczuka - gospodarza Chatki Puchatka. Z tym ostatnim masz szansę porozmawiać, z pierwszym już niestety nie.
Jeżeli jednak chodzi Ci o typowy folklor ludowy tego regionu to może nie być łatwo znaleźć źródła informacji.
Zainteresuj się tematem Łemkowskiej Watry. To duża kilkudniowa impreza odbywającą się co roku w Zdyni. Tyle że to dopiero latem. To coś na kształt połączenia wielkiego zlotu rodzinnego (patrząc w kategoriach przynależności etnicznej) i oktoberfestu. Byliśmy w 2015 roku. Nie powiem, było ciekawie.
Możesz tamtędy szukać kontaktu z osobami mającymi pojęcie o temacie, który Cię interesuje.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

TomekN
 
Posty: 304
Dołączył(a): Pt 07 lip, 2006
Lokalizacja: PYRLANDIA

Re: wywiady z ludźmi Bieszczad - gdzie najlepiej?

Cz 20 kwi, 2017

Cześć!
Elementy starszej lokalnej kultury znajdziesz raczej w Beskidzie Niskim: Bartne ma 'żywą' społeczność rusińską, w Zyndranowej jest mini skansen - choć tam prowadzący deklarują narodowość ukraińską, w Szymbarku masz skansen z elementami różnych kultur, w tym Niemców Gorlickich. Jest/było kilka czasopism łemkowskich: Watra, Beseda, Łemko, Łemkowyna i kilka innych. W samych Bieszczadach może odnajdzie się te nowsze, bieszczadnicze warstwy, o ktorych pisał Lucass. Może Lucyna coś podpowie.
Pozdrawiam, Tomek

Avatar użytkownika
Yatzek
 
Posty: 266
Dołączył(a): Śr 31 lip, 2013
Lokalizacja: Lipnica Murowana
Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Re: wywiady z ludźmi Bieszczad - gdzie najlepiej?

Cz 20 kwi, 2017

Wiele lat temu z moją pierwszą żoną wybrałem się do jej znajomych do nieistniejącej już wsi - Serednie Małe. Nieistniejącej, bo wysiedlonej i zniszczonej. Osiedlił się tam Witek Smoleński, a jego żona Karolina dołączyła nieco później. Gdy przyjeżdżali tam starsi już wysiedleńcy by pokłonić się ziemi swoich przodków, Smoleńscy zaczęli prowadzić coś w rodzaju Księgi Wsi, spisując historie z tamtych lat. Z pewnością mogą wiele powiedzieć, mimo, że przybyli tu stosunkowo niedawno.

Warto też odwiedzić cmentarze z dawnych lat i ocalałe cerkwie. Zwykle ludzie mieszkający w pobliżu też spotykali powracających nostalgicznie wysiedleńców, a i same cmentarze nieco powiedzą.
Moja kilkanaście lat temu zakupiona mapa kreślona na podkładzie map przedwojennych, doskonale pokazuje gęstą zabudowę Bieszczadów.
W dużej mierze te kwestie odnoszą się do Beskidu Niskiego. W Bartnem po niedzielnym nabożeństwie można słyszeć powszechną tam mowę w języku łemkowskim.
Choć to wszystko to tylko okruchy dawnych czasów, to jednak wnikliwy badacz szybko dojdzie do dostępnych źródeł, które jeszcze wiele powiedzą.
Są jeszcze stowarzyszenia, fundacje, a w Radio Kraków audycja Kermesz.
Wbrew pozorom, materiałów można zdobyć całkiem sporo, trzeba jeno się w to zaangażować. Z pewnością to nie temat na proste "copy - paste"... :)
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Powrót do Rozmowy o górach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości