Mała Fatra - duża rada

Opis aktualnych warunków panujących w górach. Zarówno w poszczególnych pasmach jak i na konkretnych szlakach.

Moderator: Moderatorzy

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

Mała Fatra - duża rada

Śr 24 maja, 2017

Witam.
Na weekend czerwcowy planuję Małą Fatrę. Nigdy tam nie byłem. Chciałbym w dwa dni przejśc z okolic Żyliny na Krywań / Chleb (nocleg) , a potem dalej czerwonym do Petrowej. Proszę o podpowiedzi co do ciekawych miejsc i szlaków. Co ominąć, co obowiązkowo zobaczyć. Naczytałem sie średnich i złych opinii o schroniskach . Czy nie lepiej puścic się z namiotem/hamakiem ? A może jakaś dobra propozycja trasy na 3 dni ?
Zasadniczo jeżdżę w góry sam, ale oczywiście gdyby ktoś był chętny na taki wyjazd - było by świetnie. Planuję jechac samochodem z Wrocławia.
Droga jest celem.

Ariel Ciechański
Administrator forum

Ulubione góry: Karkonosze, Izerskie, B. Sądecki, B. Żywiecki.

Re: Mała Fatra - duża rada

Śr 24 maja, 2017

Namiot to chyba nie w tej części, tylko w Luczańskiej. Spałem kilkakrotnie we wszystkich chyba schroniskach w paśmie Krywańskim. Standard poza Chatą na Gruni zazwyczaj niższy niż w polskich schroniskach. Pod Chlebem masz w sumie dwa schroniska. Poza tym licz się z tym, że MF jest bardzo popularna wśród Polaków i powielają się problemy noclegowe.

Jeśli chcesz swobody i połazić z namiotem to zdecydowanie polecam pasmo Luczanskie. Poza Martinskimi holami prawie nie ma ludzi. Biwakujesz do woli albo w namiocie albo w schronach samoobsługowych.
Pozdrawiam
CAr.

Góral z WW

Ulubione góry: Tatary i oGóry

Pn 29 maja, 2017

sigmasig napisał(a):dzięki za informacje

Hej, sigmasig, jak to "dzięki za informacje" ??? :shock:
To ja się pytałem o MF i mnie wypada podzękować ....

Dzięki Ariel !
Droga jest celem.

Ariel Ciechański
Administrator forum

Pn 29 maja, 2017

Góral z WW napisał(a):
sigmasig napisał(a):dzięki za informacje

Hej, sigmasig, jak to "dzięki za informacje" ??? :shock:
To ja się pytałem o MF i mnie wypada podzękować ....

Dzięki Ariel !

Sigma Sig pewnie szykuje się do małego spamiku :P. A co MF - jak masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania, to postaram się odpowiedzieć :-).

A i jeszcze raczej robienie grani MFK w dwa dni to jednak może być spory hardcore. Standardem jest dojście na nocleg gdzieś do Chaty pod Suchym/Klacnaskou Magurou, zrobienie grani do Chaty pod Chlebom, nocleg i ewnetualnie dalsza zabawa z przejściem przez Chleb i Południowy Grun i noclegiem już np. w Stefanovej :).
Pozdrawiam
CAr.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Pn 29 maja, 2017

Jakiś miesiąc temu (a może więcej) na stronie Mapa Turystyczna pojawiły się właśnie szlaki Małej Fatry. Nie ukrywam, że to pasmo mnie zainteresowało i chętnie przeszedłbym całą grań. Już nawet myślałem, by przejść z Worka Raczańskiego do MF i przemierzyć ją czerwonym szlakiem Patrova - Kl'ak (albo jakoś tak)... ;-) https://mapa-turystyczna.pl/route/y21n

Szkopuł w tym, że chciałbym to zrobić wyłącznie z namiotem, a Mała Fatra takiej opcji oficjalnie bodaj nie dopuszcza. W grę wchodzi ewentualnie każda opcja darmowa i bez zbaczania od czerwonych znaków. Z Kl'ak'a zejdę do drogi, mogę też odwrócić kierunek wędrówki, w zależności od opcji transportu.

Czy ktoś tu widzi szansę powodzenia bez naruszania tamtejszych ograniczeń prawnych?
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

prezes

Ulubione góry: TATRY

Pn 29 maja, 2017

Witaj.
Ja ostatnio robiłem obie Fatry na raz i według mnie namiotu nie musisz brać bo jak zaplanujesz to masz fajne noclegi po drodze.Ja startowałem z Fackove Sedlo a moje noclegi to:
1. Utulnia Grand Hotel Partisant.
2. Nezbudska Lucka - Stary Hrad
3. Chata pod Chlebem - można na dziko spać też w magazynie obok wyciągu na Snilovskim Sedle
Ze względu na stan stopy musiałem skrócić trasę ale jakby było ok to noclegi miałbym w ;
4.Terchova - wieża widokowa
5.Stara Bystrica - wieża widokowa
6.Zwardoń - powrót do domu
A popro zapomnij o tej stronie - mapa turystyczna.pl - jest do dupy ta jest lepsza https://mapy.cz/turisticka?x=18.8700710 ... 2&z=13&l=0 możesz ją używac w kompie i w smartfonie of line.Sprawdzona i działa.
Pozdrawiam.

duncan76

Pn 29 maja, 2017

Yatzku, nie jest tak zle :)
W zasadzie jedyny problem (jeśli chcesz się trzymać ściśle czerwonych znaków) to pierwszy odcinek od Petrovej do chaty pod Chlebem. Jest dość długi (a trzeba przecież jeszcze dojechać) i po drodze legalnie się nie rozbijesz. Przy schroniskach jest to dozwolone (chyba, że 1e opłaty za namiot to nie jest dla Ciebie "opcja darmowa). Dalej masz Chatę pod Suchym, albo na dziko Stary Hrad (będę zresztą tam jutro :wink: ). Na Łuczańskiej już luz, plus Partizan o którym wspominał prezes. Po drodze do K'laka (będę tam w piątek :wink: ) jest kilka fajnych miejscówek pod namiot, jak chcesz to Ci je podrzucę jak znajdę trochę więcej czasu na siedzenie przed kompem.
PS. Jak dla mnie najlepsza jest mapa z hiking.sk

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Pn 29 maja, 2017

Dzięki panowie!
Kiedyś miałem do czynienia z podanymi mapami internetowymi, gdy interesowałem się Cestą SNP. Jednak z uwagi na rehabilitację ścięgna Achillesa (ostroga) i ogólnie łydek, preferuję coś krótszego. Zatem zerknę na te mapy jeszcze raz.

Widzę, że jednak da się dojść do i przejść Małą Fatrę budżetowo, więc po wypełnieniu wcześniejszych planów wędrówkowych, Małą włączę do swego harmonogramu.
Miejscówki pod namiot mile widziane, bo idąc mogę znaleźć dobre miejsce, nie mając świadomości, że nieco dalej jest lepsze :)
Istotne by były też miejsca zaopatrzenia w wodę - nie musi być zweryfikowana jako pitna - mam filtr. A nie lubię za dużo dźwigać, bo i kolana też coś się buntują...
Planów mam dużo, ale na szczęście Mała Fatra jest rzeczywiście mała, więc można planować na szybko.

Dzięki raz jeszcze!
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

prezes

Ulubione góry: TATRY

Wt 30 maja, 2017

Duncan76 jak będziesz spał w Starym Hradzie to uważaj bo według mnie tam straszy w nocy.Jakoś noc przekimałem ale było ciężko.

Ariel Ciechański
Administrator forum

Wt 30 maja, 2017

W Luczańskiej spokojunie co parę h jest przełęcz, na której mozńa się rozbić. My planowaliśmy miejsca noclegu na podstawie map Harmanca. Teraz bardzo pomocna jest mapa na hiking.sk - pokazuje utulnie, źródła itp.
Pozdrawiam
CAr.

duncan76

Śr 31 maja, 2017

prezes napisał(a):Duncan76 jak będziesz spał w Starym Hradzie to uważaj bo według mnie tam straszy w nocy.Jakoś noc przekimałem ale było ciężko.

Biała Dama, Czarny Rycerz czy Zielony Filanc? :D Byłem wczoraj, stwierdziłem ponadprzeciętną liczbę myszy (w ogóle wszędzie w górach ich wyjątkowo dużo w tym roku).
Yatzku
Jeśli chodzi o miejscówki (na Krywańskiej wiadomo, tylko schroniska), na Łuczańskiej:
- okolice sedla Javorina (najlepiej Polom - w prawo kawałek starym asfaltem, przy pomniku)
- sedlo Okopy/Mincol
- Dlha luka (w sezonie problem z owcami)
- okolice Kriżavy, Velkej Luki, Veternego (miejsca od groma, jak dla mnie trochę za dużo ludzi, lepiej podejść do Partizana)
- Grandhotel Partizan na Hornej Luce (wypasiona utulnia, odbudowana po pożarze, w sezonie i w weekendy może być full)
- sedlo Majbikowa (placu na jeden dwuosobowy namiot - przetestowane)
- Uplaz/ Jankova/ Skalky (trzy płaskie, trawiaste, widokowe szczyty)
- K'lak odpada (rezerwat)
- utulnia Javorina (zielonym w stronę Vricka), ewentualnie Revań i okolice Fackovskiego sedla (lepiej podejść kawałem czerwonym na wschód - jest kilka fajnych polan).
Oczywiście ta lista nie wyczerpuje tematu i nie we wszystkich tych miejscach spałem. Niemniej jednak zweryfikowałem je naocznie jako nadające się na nocleg.
Woda (jak przystało na szlak grzbietowy szału nie ma):
- sedlo Miedziholie (ze dwie minuty żółtym w stronę Osnicy)
- rurka przy Chacie pod Chlebem
- rurka przy Chacie pod Suchym
- górny bieg potoku w dolinie poniżej Starego Hradu (trochę ryzykownie - nie wiem co jest powyżej)
- sklep w Strecznie :) (w prawo od kładki, albo jakiś litościwy gospodarz)
- dalej posucha, chyba że zielonym w stronę Vrutek (jakieś 15-20 minut w jedną stronę od czerwonego jest rurka)
- pod Mincolem (od przełęczy kwadrans w dół żółtym w stronę Vrutek)
- pod Vel'ką Luką (kawałek niebieskim na Kunerad, słabo, więc przy suszy może zniknąć)
- przy Partizanie (dobra woda)
- pod Hnilicką Kycerą (z sedla w prawo na północ ścieżką trawersującą szczyt, o ile pamiętam jest strzałka)
- pod Klakiem (przed szczytem w prawo w stronę Małego, jest strzałka)
To są miejsca, z których piłem i żyję :wink: Inne są na hiking.sk w zakładce pramene.
Jak się już wybierzesz to relacja obowiązkowo, bo coś u Ciebie ostatnio posucha na blogu :)

Powrót do Aktualne warunki górskie