Robotnik i Generał znika z Jabłonek

Tu można pisać o wszystkim, nie zaśmiecając zasadniczej tematyki forum... w ten sposób można się poznać na płaszczyźnie nie tylko górskiej :-)

Moderator: Moderatorzy

lapetti

Lokalizacja: Stalowa Wieś. "Aaa! To tam gdzie urodził się Szopen?"
Ulubione góry: Od Komańczy po Rabkę.

Robotnik i Generał znika z Jabłonek

Cz 22 lut, 2018

Wczoraj w Jabłonkach rozpoczęła się rozbiórka pomnika generała Karola Świerczewskiego ps. Walter - "człowieka, który się kulom nie kłaniał". Dzisiaj prace będą kontynuowane, na razie zdjęto figurę orła wykonanego z blach czołgowych. Później przyjdzie kolej na płyty granitowe, popiersie i napisy.

"-To historyczny moment" - mówili zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy demontażu obelisku, którzy zebrali się przed pomnikiem. Prace zakończą się najpóźniej 9 marca br. Fragmenty pomnika mają trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Karol Świerczewski był generałem Armii Czerwonej i powstałego w ZSRR Wojska Polskiego. W latach trzydziestych uczestniczył w wojnie domowej w Hiszpanii. Zginął śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.

Więcej:
- Polskie Radio Rzeszów,
- Gazeta Codzienna Nowiny, dział Bieszczady
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Re: Robotnik i Generał znika z Jabłonek

Pt 23 lut, 2018

Choć mit żołnierza który się kulom nie kłaniał kładziono mi do głowy nachalnie to o tej postaci wyrobiłem sobie swoje zdanie a jeśli chodzi o same Jabłonki to kojarzą mi się bardziej z wsiadaniem i wysiadaniem lotnych kontroli biletów w autobusach PKS. "Bieszczady w PRL" znikają a było tego tylko z 50 lat...
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Powrót do Nie tylko o górach