Pomoc w wyborze lustrzanki do 1500zł

Fotografia górska (i nie tylko). Najlepsze górskie plenery do zdjęć, zalecany sprzęt, przydatne akcesoria, ustawienia pozwalające dokonać najlepsze ujęcia.

Moderator: Moderatorzy

mrBudziol

Ulubione góry: Te małe i te duże..

Re: Pomoc w wyborze lustrzanki do 1500zł

Wt 26 maja, 2015

wrania napisał(a):I właśnie takie aparaty są super. Ciągle tylko słyszę o tym, że dobry aparat kosztuje. A przecież aparat to jedno, a umiejętności to drugie...

Dokładnie :idea: Oglądałem kiedyś u kolegi album jakiegoś fotografa, z fotkami robionymi przez niego kompaktem. LUDZIE...!!! :shock: Miazga, ja takich lustrem nie potrafię...

Geronimo

Ulubione góry: Tatry

Śr 27 maja, 2015

Jeśli zapragniemy lustrzanki, określając jednocześnie pułap cenowy na 1500 zł, to jest to podejście jak najbardziej rozsądne. Zwłaszcza, jeśli ma to być nasza pierwsza lustrzanka. Nie chcę tu wchodzić w dyskusje gdzie będzie używana, po co, na co i dlaczego...
Sam jestem zrośnięty z lustrzanką od czasów prehistorycznych i nie przeszkadzała mi czy to we wspinaczce jaskiniowej czy powierzchniowej. Kluczem jest owo "zrośnięcie", tzn. pasja fotografii, chęć zatrzymania w kadrze tego, czego być może inni nie widzą, lub widzą inaczej. Jeśli celem jest ot, po prostu, najzwyczajniejsza dokumentacja, to rzeczywiście trzeba mieć świadomość, że lustrzanka to upierdliwe, dodatkowe kilogramy w obciążeniu kręgosłupa. I wówczas dobry kompakt czy bezlusterkowiec (?) są rozsądniejszą opcją.
Wracając do pułapu cenowego (tak w zasadzie o tym chciałem napomknąć): ostatnio zakupiłem swojej córci jej pierwszą lustrzankę - Nikona d90 z obiektywem nikkor 16-85 za 1450 zł. Aparat z przebiegiem 10 000 klapnięć, po prostu jak nowe, do tego dodatkowy, oryginalny akumulator. Oczywiście po umiejętnych negocjacjach, w serwisie na "o", dawniej na "t". :) Znający temat wiedzą, że to sprzęt naprawdę dobry, jest się czego uczyć.
No i tak mogę zakończyć pierwszym zdaniem.

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Śr 27 maja, 2015

"90" Nikona rzeczywiście kiedyś wyznaczała poziom w swojej klasie i sam pewnie skusiłbym się na model z małym przebiegiem (oczywiście gdybym po uszy nie tkwił w innym systemie :D). A że jest wagi i wymiarów cegły? Geronimo już napisał o pasji :)

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Śr 27 maja, 2015

wrania napisał(a):I właśnie takie aparaty są super. Ciągle tylko słyszę o tym, że dobry aparat kosztuje. A przecież aparat to jedno, a umiejętności to drugie...

Też się zgadzam w pełni.

Jeśli nie mamy bardzo wyrafinowanych ambicji to za zgrabnym kompaktem w górach przemawia mnóstwo zalet: poręczność, gabaryty, waga, koszt, a przede wszystkim mniej strachu o sprzęt w terenie. Z dobrym kompaktem bez stresu wyruszymy tam, gdzie z torbą pełną gratów byśmy nie zaryzykowali.

mawi

Ulubione góry: Tatry

Wt 30 cze, 2015

Pytanie tylko który kompakcik to ten wystarczajacy zeby zrobić zdjęcia i było na nich widać to co w realu. Poszukuje czegos do max 700 pln. Ktoś coś kupował może ostatnio w tej cenie i jest zadowolony?
Taniej tez może być . :mrgreen:

bobik314

Ulubione góry: Gorce, Rudawy Janowickie, Tatry

Cz 09 lip, 2015

Nie jestem pewien czy odpowiadałem. Ja jestem bardziej ostrożny i radziłbym przemyśleć co się chce.

Kupno body to najmniejszy problem finansowy, cała istota jest w obiektywach. Jest to truizm, który wiedziałem przed kupnem swojej, jednak dopiero po kupnie to zrozumiałem. Wydaję się 1500zł i się prawie nic nie ma. Ciężkie, każde szkło drogie, same kłopoty. Dopiero jednak, kiedy wydałem trochę kasy na dobry obiektyw pojawiły się zalety. Niestety za cenę się płaci. Jest wiele używek na allegro, są manualne (focus), jednak każda taka super oferta powodowała że nie byłem zadowolony z jakości zdjęć. Niestety dopiero gdy kupiłem szkło za >1100zł zrozumiałem że za jakość się płaci. Dlatego nie jest ujmą wybrać kompakt w moich oczach.

Dodatkowo radzę przemyśleć wielkość szkła i jego wagę i to jak to zacznie dyndać jak będzie się chodziło. Z tego powodu przeszedłem na małe stałoogniskowe szkiełka.

Jak ktoś chce kupić kompakt to polecam zobaczyć sample na pixelpeeper.

Poprzednia strona
Powrót do Fotografia górska