Inwersja

Fotografia górska (i nie tylko). Najlepsze górskie plenery do zdjęć, zalecany sprzęt, przydatne akcesoria, ustawienia pozwalające dokonać najlepsze ujęcia.

Moderator: Moderatorzy

Czort

Ulubione góry: Karpaty

Re: Inwersja

Pt 11 maja, 2012

Przyszedł czas na kolejne "foto-żniwa". Gniazdo snajperskie znów uwiłem na Radziejowej, a oczekiwana panorama Karpat Wschodnich okazała się niestety dużo mniejsza niż przypuszczałem, bo widoczne były tylko Bieszczady. Za to pojawiły się ciekawe szczyty na zachodzie, a efekt można obejrzeć w linku poniżej:

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=15633
===============================
Tymczasem na horyzoncie - refraktor.pl

Zbiór paplanin geologicznych - sekwencjaboumy.blogspot.com

Omnia mea mecum porto...

Czort

Pn 08 paź, 2012

Padło kolejne Most Wanted na stronie DO. Spekulacje na temat panoramy z Tarnicy potwierdziły się - z Polski widać Rumunię, choć tym razem widok jest mało wyraźny, ale jest. Autorowi fotografii - panu Piotrowi należą się gratulacje, a klikając na link poniżej można delektować się panoramą.

http://www.dalekieobserwacje.eu/gory-ig ... z-tarnicy/

Omnia mea mecum porto...

Czort

Pn 22 paź, 2012

Trwają jesienne inwersje, nie gorsze od tych zimowych. Po sobotniej wizycie na Radziejowej, zebrał się dobry plon z kolejnych polowań po linii horyzontu. Bardzo dobry był pogląd na zachód, gdzie widac było takie osobistości jak: Wielka Rycerzową (109,5 km w linii prostej), czy wschodni kraniec Małej Fatry. (do Stoha 112,5 km w linii prostej). Natomiast na południu odsłonił się dach Czarnej Góry - Roháčka (66 km w linii prostej). Z nieśmiało wystającym w prawym dolnym rogu zamkiem w Starej Lubowni.

Omnia mea mecum porto...

lapetti

Lokalizacja: Stalowa Wieś. "Aaa! To tam gdzie urodził się Szopen?"
Ulubione góry: Od Komańczy po Rabkę.

N 20 sty, 2013

Czort napisał(a):Padło kolejne Most Wanted na stronie DO. Spekulacje na temat panoramy z Tarnicy potwierdziły się - z Polski widać Rumunię, choć tym razem widok jest mało wyraźny, ale jest.

Po raz kolejny Rumunia z Tarnicy!
Tym razem nie tak dawno występujący w "Zgadnij gdzie to jest?" Pietrosul:
http://www.dalekieobserwacje.eu/gorgany ... st-wanted/

Czort

Pn 21 sty, 2013

Autor tych zdjęć pozamiatał dwukrotnie. Drugi raz z Dumbierem widzianym również z Tarnicy:
http://www.dalekieobserwacje.eu/dumbier ... st-wanted/

A wszystko dzięki inwersyjnemu załamaniu światła. Bo tego dnia horyzont podniósł się o ok.150 metrów w górę! Na zdjęciu przestawiającym Pietrosul nie widać zbytnio efektów dodatkowych, ale na panoramie z Dumbierem można spostrzec że Zemplińskie Wierchy to jeden wielki miraż. Z tym Dumbierem to już druga taka historia, bo pierwszy raz wyskoczył obserwatorowi z Pradziada. Trochę się nad tym głowiono bo wg symulacji było to niemożliwe. Ale symulacja uwzględnia tylko typowe rozchodzenie się światła...

Omnia mea mecum porto...

lapetti

Lokalizacja: Stalowa Wieś. "Aaa! To tam gdzie urodził się Szopen?"
Ulubione góry: Od Komańczy po Rabkę.

Cz 11 lip, 2013

Czort przyzwyczaił nas do widoku Bieszczadów z Beskidu Sądeckiego.
To teraz rzut oka w drugą stronę: Sandecja (i Pieniny) ze Smereka.

Czort

Cz 19 wrz, 2013

Jasło... Niewielkie miasto pod Tatrami, co można zobaczyć na serii zdjęć. Ustrzeliłem tylko jedno z nich (nr 5), ale za to z centrum tej podtatrzańskiej miejscowości. Dwa dni później, pognałem po robocie na Liwocz i "foto-żniwa" przerosły moje oczekiwania, bo któż by się spodziewał tak dobrej widoczności (~140 km) już na początku września, ale ze szczegółami poczekam do czasu aż (tudzież "jeśli") zdjęcia trafią do trwałego hosta na stronie DO.

lapetti napisał(a):Czort przyzwyczaił nas do widoku Bieszczadów z Beskidu Sądeckiego.
To teraz rzut oka w drugą stronę: Sandecja (i Pieniny) ze Smereka.

Autor pokazał, że można polować nawet w czerwcu, kiedy teoretycznie nic nie da się ustrzelić. No i zdjęcie wykonał kompaktem - tak też się da, plus można pokombinować z lornetką, jeśli okular i obiektyw się zgrają.
Dodam też, że ciężko mówić o przyzwyczajaniu po zamieszczeniu zaledwie jednej fotografii. Wszak poluję dalej, bo ustrzelenie "Biesów" z Radziejowej nie należy do najtrudniejszych rzeczy - ta kopa wystaje na kilometr w pionie ponad kotlinę i dzięki temu dość często "coś tam świta" na horyzoncie. Więc teraz zmieniam gniazdo snajperskie na Jaworze, a marzeniem było by ustrzelenie Bieszczad z najdalszego możliwego punktu w Polsce i wygląda na to, że tym punktem jest odległy o 178 km (od Smereka) Zadni Granat.

Omnia mea mecum porto...

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Cz 26 wrz, 2013

lapetti napisał(a):Po raz kolejny Rumunia z Tarnicy!
Tym razem nie tak dawno występujący w "Zgadnij gdzie to jest?" Pietrosul:
http://www.dalekieobserwacje.eu/gorgany ... st-wanted/

Będąc kilkanaście lat temu na Pietrosie (Pietrosulu) na wschodzie słońca widziałem Bieszczady (masyw Tarnicy), czyli "łączność" wzrokowa jest w obie strony. A kilka lat później w sierpniowy wieczór, zaraz po przejściu frontu atm., spod Chatki Puchatka na Wetlińskiej widziałem Tatry (~170km). Żadnym natomiast wyczynem było zobaczenie spod (a właściwie znad) Turynu Matterhornu, to tylko ~110km.

Niestety z tamtego okresu zdjęcia mam tylko analogowe, a jakoś nie chce mi się bawić w szukanie dobrych skanerów do klisz...
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Cz 26 wrz, 2013

Z tego co pamiętam w Chatce w gablotce wisi wykonane stamtąd bardzo dobre zdjęcie Tatr o zachodzie.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Czort

Cz 26 wrz, 2013

Bartosz napisał(a):Będąc kilkanaście lat temu na Pietrosie (Pietrosulu) na wschodzie słońca widziałem Bieszczady (masyw Tarnicy), czyli "łączność" wzrokowa jest w obie strony...

...Niestety z tamtego okresu zdjęcia mam tylko analogowe, a jakoś nie chce mi się bawić w szukanie dobrych skanerów do klisz...

Bartosz, jeśli znajdziesz kiedyś to czego nigdy nie można znaleźć, czyli jednym słowem czas. To zapewne cała ekipa z DO, była by Ci bardzo wdzięczna. O jakiej porze roku było robiona ta fotografia i na jakiej ogniskowej?

Z Pietrosem sprawa jest o tyle ciekawa, że wg wszelkich prawideł, to go z Tarnicy nie widać i to bez względu na klarowność powietrza :D. Więc o to się rozległ cały szał na stronie DO. Niemniej, Pietros na zdjęciu dumnie sobie sterczy i to w miejscu gdzie być powinien, gdyby górki przed nim były ciut niższe. To "ciut" to mniej więcej 150 metrów. Rozeszło się o refrakcję atmosferyczną i to bardzo konkretną. Jedyną dziwną rzeczą jest to, że góry na wspomnianym zdjęciu nie są zniekształcone, jak to zwykle bywa przy tym zjawisku. Tak więc Bartoszu uchwyciłeś coś więcej niż DO na 200+, bo w tym wypadku idealna widoczność, wiedza gdzie patrzeć i dobra lufa nie wystarczają.

2012.12.29 - To był legendarny dzień w którym padło wiele ciekawych obserwacji, łącznie z Pietosem z Tarnicy. Mi wtedy chyba sam diabeł plan dnia pisał. Bo wdrapując się z myślą o dobrych foto-żniwach na Radziejową dostałem wieść o treści "Trzeba z małym iść do kina, wracaj szybko, nie gniewasz się prawda"...

W "łowców horyzontu" bawi się także prawdopodobnie jedna z naszych forumowiczek (tak mniemam po podpisie). Kilometraż może i nie wywołuje rozwarcia szczęk, ale za to Tatr z tamtej strony nie ogląda się zbyt często. Szczegóły w linku poniżej:

http://www.dalekieobserwacje.eu/tatry-z ... ego-krasu/

Omnia mea mecum porto...

Bartosz
Redaktor E-GORY

Ulubione góry: wszystkie poniżej 8848m

Cz 26 wrz, 2013

Zacznijmy od tego, że na Pietrosie i Wetlińskiej miałem Canona 3000 ze standardowym zoomem, więc 80mm. Dopiero jak wywołałem zdjęcia w powiększeniu (o ile pamiętam 40x60) dało się dojrzeć to co było widać gołym okiem. Na szczęście była to klisza i na lśniącym papierze nie ma problemów z pixelami czy jakimiś deformacjami papieru. Ale po Twoim poście zacząłem analizować profil terenu. Nie korzystam z Google Earth tylko z Geocontex-Profiler i biorąc krzywiznę ziemi, faktycznie mogliśmy się walnąć i zamiast Tarnicy, może było widać Pikuja. Nie dam rady dotrzeć do gościa, który wtedy "strzelał" z lepszego obiektywu, bo zginął w wypadku, ale jakby przeanalizować jego zdjęcia, być może wyjaśniłoby się co widzieliśmy faktycznie. Z drugiej strony Geocontex wskazuje, że Pietros na 2254m i tak też rysuje profil terenu. Być może po lekkiej zmianie wysokości bez problemu można by uznać, że była to Tarnica.
Byliśmy na szczycie w okolicach 15 sierpnia, 4-6 nad ranem.

Matterhorn zrobiłem Kijewem z obiektywem stało-ogniskowym 50mm. Tutaj nie musiałbym szukać super skanera, bo sam szczyt "doskonale" już widać na odbitce 10x15.

Sam się nie bawię w łowy widoków, bo nie mam stosownego obiektywu. A ponieważ kasa idzie w drugie hobby, gdzie bardziej mnie interesuje horyzont radiowy niż optyczny, więc nie ma funduszy...
Potrójnie słyszę, podwójnie widzę i pojedynczy jestem dokładnie /Mirek Czyżykiewicz/

Czort

Wt 17 gru, 2013

Wpierw podrzucę parę zdjęć z foto-żniw na Liwoczu. Strzelałem na północ, wschód, zachód i południe. Kadry opisałem dla jaśniejszego odbioru, bo niektóre kluczowe elementy specjalnie się nie wyróżniają.

Na koniec, podrzucam opisany fragment widoku z Radziejowej na Slańskie Wierchy. W dwóch kadrach: pierwszy i drugi.

Omnia mea mecum porto...

Czort

Śr 29 sty, 2014

Nowiny z Podkarpacia donoszą: Dość ciekawym zjawiskiem atmosferycznym, pozwalającym w pewnym sensie zobaczyć to co znajduje się za horyzontem (sic!) są projekcje cieni gór na chmurach. W linku znajduje się artykuł odnośnie cieni Tatr i Babiej Góry obserwowanych z Rzeszowa i okolic. Dodatkowo, ujęto tam luźna teorię o możliwości obserwacji cieni Alp, o zachodzie słońca z terenów Polski.

Omnia mea mecum porto...

kamiltatry

Ulubione góry: Tatry

Śr 29 sty, 2014

Ciekawe zjawisko z tymi cieniami gór na chmurach. :)

natgot

Ulubione góry: beskid niski

N 16 lut, 2014

Czorcie! Zajrzalem w ten dział i widze ze ze swietnie sobie radzisz z generowaniem panoram do dalekich obserwacji-może bedziesz tak mily i pomozesz? Od dluzszego czasu probuje rozgryzc Kashmira 3D (tego zdaje sie uzywasz). Ale ciagle jakis problem. Gdzies znalazlem jakis krotki opis, udalo mi sie zaladowac plik z opisam szczytow (nie wiem czy byl poprawny) i niby sie generuje panorama, ale wychodza nieraz takie bzdury, raz sa szczyty opisane, raz nie. Czasem nic sie nie generuje. Generalnie bardzo daleko do finalnego efektu, jaki Wy przedstawiacie na http://www.dalekieobserwacje.eu/.
Moze w wolnej chwili podeslal bys jakis poradnik czy tutorial jak sie za to zabrac, skad zdobyc opisy szczytow,jak poprawnie generowac widok? :-) bedzie na pewno piwko przy okazji jakiegos zlotu...

pzdr :D

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Fotografia górska