Aplikacja do generowania opisów panoram górskich

Fotografia górska (i nie tylko). Najlepsze górskie plenery do zdjęć, zalecany sprzęt, przydatne akcesoria, ustawienia pozwalające dokonać najlepsze ujęcia.

Moderator: Moderatorzy

RobertBB

Ulubione góry: Beskidy

Aplikacja do generowania opisów panoram górskich

Śr 03 lut, 2016

Jeżeli ktoś wybiera się na ferie w polskie góry, to polecam bezpłatną aplikację na Androida: Polskie Góry, która służy do oglądania oraz fotografowania panoram górskich z wygenerowanym automatycznie opisem. Dzięki aplikacji:
1. Zobaczysz na swoim telefonie nazwy szczytów, wysokości oraz odległości do nich,
2. Opis gór będzie się automatycznie przesuwał w miarę obracania telefonu,
3. Możesz robić zdjęcia z opisami.
Szczegóły na stronie: http://polskiegory.byledobiec.pl

Obrazek

Hitchhiker

Ulubione góry: Tatery

Re: Aplikacja do generowania opisów panoram górskich

Śr 03 lut, 2016

Ściągnięta. Od jutro do niedzieli potestuję w Karkach i napiszę jak się spisywała

RobertBB

Śr 03 lut, 2016

Hitchhiker napisał(a):Ściągnięta. Od jutro do niedzieli potestuję w Karkach i napiszę jak się spisywała

Fajnie, dzięki :) W Karkonoszach powinny być są widoczne szczyty z tej mapki - po stronie polskiej i czeskiej.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 03 lut, 2016

Gdzie te czasy kiedy stojąc na wieży widokowej czy innym wyeksponowanym miejscu można było błysnąć wobec niekoniecznie własnej narzeczonej/dziewczyny/żony (niepotrzebne skreślić) wiedzą na temat nazw okolicznych szczytów? Wiedzą nabytą czy to nogami, czy choćby tylko studiami nad wydawnictwami kartograficznymi w wersji papierowej.
Szeroko otwarte oczy (a czasem i usta) interlokutorki były wówczas najcenniejszą nagrodą, a czasem i zapowiedzą co najmniej miłego wieczoru.
A teraz? Teraz taka jedna z drugą wyciągnie komórkę i wycedzi między zębami:
- Co mi waść pi...lisz za uszami? Telefon mi wyraźnie mówi, że to nie żadna Tarnica tylko Śnieżka.
I konia z rzędem temu kto ją przekona, że Śnieżka w Bieszczadach nie leży, a jej się po prostu źle skalibrował sygnał GPS.

Z utęsknieniem czekam na globalną katastrofę w postaci totalnego zwału sieci internet...
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Hitchhiker

Śr 03 lut, 2016

Lucass Co by tu Ci powiedzieć... Masz rację i nie masz racji. Masz rację bo ludzie się uzależniają od techniki i juz teraz gdyby 100 losowo wybranych turystów zrzucić w górach jedynie z mapą i kompasem to połowa by z nich chyba nie wróciła. I to jest złe, jeżeli ktoś maszerując musi mieć smartfona i/lub gps w ręku.

Jeżeli jednak traktujesz to jako ciekawostkę i nowinkę (np tak jak ja) to wszystko jest ok. Sam też dla przykładu planując wypady korzystam z internetowych map i kalkulatorów co nie znaczy, że nie siadam później jeszcze z mapą tradycyjna i to ją zabieram zawsze ze sobą.

Wszystko jest więc dla ludzi - kwestia tego jak z tego będą korzystać :wink:

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Cz 04 lut, 2016

Pisałem z nieco przymrużonym okiem. :wink:
Oczywiście z jednej strony dobrze, że są tego typu aplikacje, bo przynajmniej dzięki temu część współczesnych turystów z samej chęci ogadżetowania się ma szansę z takiej aplikacji skorzystać i nie pobłądzić. W obecnych czasach, gdy góry stały się tak łatwo i szybko dostępne, posiadanie na szlaku klasycznej mapy zaczyna już być przejawem anachronizmu (nie mylić z anarchizmem :wink: ).
Z drugiej jednak strony zatracamy zmysły pierwotne i wiedzę niegdyś pomocną np. w określaniu stron świata i w ogólnej orientacji w terenie, zawierzając całkowicie urządzeniu, które, jak to urządzenie, zazwyczaj pada w najmniej odpowiednim momencie.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Maniek
Moderator

Ulubione góry: Tatry, Dolomity

Cz 04 lut, 2016

Eeee, chłopaki, nie zasmucajcie się tak bardzo. Jeszcze trochę rozwoju i większość "turystów", będzie tylko wirtualnych i wrócimy do starych dobrych czasów, że w realu się spotkało tylko gościa w flanelowej koszuli z rozmoczoną papierową mapą...
Na razie,
Maniek

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Cz 04 lut, 2016

Maniek, gdzieś ty mnie gdzieś widział że ja ciebie nie widziałem? ;-)
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Hitchhiker

Pn 08 lut, 2016

No cóż.... Połaziłem z aplikacja po Karkonoszach i póki co obawy przeciwników możemy odłożyć w czasie. Sprawdzałem aplikację w kilku miejscach Głównego Szlaku Sudeckiego i są spore problemy. Kompas działa prawidłowo ale już "nakładanie" na obraz nazw szczytów niekoniecznie. Niby coś tam znajduje, coś tam lata ale na tyle niestabilnie, że nie można się na tym opierać. Jedynie dostarcza informacji o tym, że gdzieś w pobliżu takie szczyty być powinny ale już z dokładniejszym wskazaniem ciężko. Dodam, że "celowałem" zarówno w mniej znane szczyty jak i np. w Śnieżkę. Osobiście więc widzę potencjał ale na tym etapie ciężko czerpać z aplikacji informacje.

RobertBB

Pn 08 lut, 2016

Hitchhiker napisał(a):No cóż.... Połaziłem z aplikacja po Karkonoszach i póki co obawy przeciwników możemy odłożyć w czasie. Sprawdzałem aplikację w kilku miejscach Głównego Szlaku Sudeckiego i są spore problemy. Kompas działa prawidłowo ale już "nakładanie" na obraz nazw szczytów niekoniecznie. Niby coś tam znajduje, coś tam lata ale na tyle niestabilnie, że nie można się na tym opierać. Jedynie dostarcza informacji o tym, że gdzieś w pobliżu takie szczyty być powinny ale już z dokładniejszym wskazaniem ciężko. Dodam, że "celowałem" zarówno w mniej znane szczyty jak i np. w Śnieżkę. Osobiście więc widzę potencjał ale na tym etapie ciężko czerpać z aplikacji informacje.

Dziękuję za przetestowanie :) Dokładność wskazań zależy od kompasu w telefonie - w jednych działa lepiej, w innych gorzej. Na moim Samsungu też lata, dlatego zawsze klikam raz w ekran, pojawia się na nim <- -> i od tego momentu mogę przesuwać opis panoramy przeciągając palcem na ekranie. Nic nie lata, można dokładnie wycelować w wybrane szczyty i zrobić zdjęcie. Cenną wskazówką jest odległość, które dzieli nas od szczytu, co ułatwia identyfikację. Poza tym, pobliskie szczyty można zobaczyć na mapie w aplikacji. Na czerwono zaznaczone są te, które widać, na czarno - niewidoczne w danym momencie. Na ekranie mapy również dostępny jest kompas, co również pomaga się zorientować co do kierunków. Dostępna jest już nowa wersja aplikacji: https://play.google.com/store/apps/deta ... olskiegory

happybilly

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Wt 09 lut, 2016

Ja tam lubię takie gadżety. Od kilku lat używam trekbuddy w telefonie. I to wszystko pomimo tego, że wiekiem do "starszyzny" pasuję. ;)
Przy okazji aplikację przetestuję.

RobertBB

Pt 08 lip, 2016

Przez ostatnie pół roku aplikacja Polskie Góry uzyskała wiele nowych funkcji. Ogłosiliśmy też konkurs wakacyjny na najlepsze zdjęcia panoram górskich wykonane przy pomocy aplikacji. Szczegóły na stronie: polskiegory.byledobiec.pl

Powrót do Fotografia górska