Jaki plecak turystyczny ?

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Pejt

Ulubione góry: małe gorki

Jaki plecak turystyczny ?

N 25 sty, 2015

Witam,

Proszę o poradę przy wyborze plecaka turystycznego. Szukam czegoś z rezerwą miejsca dlatego 70++. Niestety aktualnie w Łodzi nie ma możliwości przymierzenia z obciążeniem żadnego z nich.

1) Wisport Guide OpenSpace- najtańszy - pytanie jednak jak wygodny przy większym obciążeniu oraz jak ma się wentylacja systemu nośnego do konkurencji. Przymierzałem Mosquito - nie zrobił na mnie super wrażenia - szelki na plecach wydają się być cienkie i wąskie

2) Osprey Argon 70 - do kupienia za 770 zł
widziałem na żywo ale niestety nie było opcji dociążenia. System nośny wydaje się bardziej zaawansowany. Ciekawe jednak jak w praktyce się sprawdza

3) Deuter Aircontact 75 + 10 - najdroższy ale czy najlepszy ?

Plecak do : autostopu, spacerki po górach itd.
Priorytetem wygoda przy większym obciążeniu.
Ostatnio edytowano N 25 sty, 2015 przez Lucass, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięte linki do sklepów

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Re: Jaki plecak turystyczny ?

Pn 26 sty, 2015

Skoro priorytet to wygoda przy obciążeniu to nie widzę innego kandydata niż Aircontact.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Pn 26 sty, 2015

Zastanów się najpierw czy na pewno potrzebujesz 70 ++
Po górach z takim plecakiem to nie spacerek tylko wyrypa.
Zerknij tu, gość jedzie na paromiesięczny wyjazd
viewtopic.php?f=1&t=9126.

Nie żebym tam coś, ale zbyt duży plecak = silna pokusa do wypełnienia go w całości = morderstwo dla kolan, ramion i wszystkiego. :wink:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Manczyslaw

Ulubione góry: Taterki

N 01 lut, 2015

Jeżeli zależy Ci na wygodzie to tak jak kolega napisał wyżej, tylko Deuter. Mam Wisporta plecak, ale model Quark i ogólnie jest wygodny, jednak ich systemy nośne przy dużym obciążeniu nie są idealne. Cena na pewno zachęca, ale plecak to się kupuje na lata, więć warto nie skąpić ;)

penefere

Ulubione góry: Tatry

Śr 18 lut, 2015

Ja mam identyczny plecak jak ten Marbo : http://www.marbo.pl/pol_pm_Plecak-wypra ... 3156_1.jpg . Tylko, że kupiłam go normalnie w sklepie stacjonarnym. Znawcą nie jestem, ale mogę się przychylnie o nim wypowiedzieć z tego względu, że swoje przeżył, a materiał nadal niezużyty/nieprzetarty. Rozmieszczenie kieszeni też jest bardzo poręczne
Ostatnio edytowano Śr 18 lut, 2015 przez Lucass, łącznie edytowano 1 raz
Powód: edycja linka

happybilly

Ulubione góry: Beskid Żywiecki

Cz 19 lut, 2015

Najlepszy plecak to plecak lekki. Posiadam 70++ ( chyba Wisport, ale nie jestem pewien, bo kupiłem dawno i nie całkiem świadomie) i pomimo niezłego systemu nośnego nie lubię go. Za duży (zgadzam się z Lucass, że pakuje się za dużo niepotrzebnych gratów) i plecak sam w sobie jest za ciężki.
Zmieniłem na 40 +10, który sam nie wiele waży, a te "+10" postanowiłem używać tylko, gdy będę go przewoził w bagażniku samochodu.
No ale może ktoś lubi nosić więcej...

ZBYSZEK

Ulubione góry: POLSKIE

Wt 03 mar, 2015

Gdybyście mieli wybrać jeden plecak na całe życie i do wszelkiego rodzaju działalności, to jaki plecak wybralibyście. Inaczej mówiąc, który plecak uważacie za najlepszy a jednocześnie najbardziej uniwersalny? Mi podobają się następujące plecaki:
1 Hi Mountain Expedition Lite 40+20

2 Osprey variant 37

3 Salewa Mountaing Guide 38 Pro

A jakie jest wasze zdanie odnośnie tych plecaków, ewentualnie innych. Zaznaczam, że jestem dosyć świeży w tym temacie. Trochę poczytałem na różne tematy, ale praktyki mało.
Ostatnio edytowano Wt 03 mar, 2015 przez Lucass, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ulituj się chłopie i nie pisz 3 jednakowych postów w przeciągu 6 minut, bo szkoda i Twojego i mojego czasu. Czytaj pojawiające się komunikaty - każdy post wymaga zatwierdzenia. Linki do sklepów nie są konieczne, a wręcz są źle widziane i usuwane.

Lucass
Administrator forum

Wt 03 mar, 2015

Pomijając kwestię żywotności (całe życie - Twoje czy jego? :lol: ) taki uniwersalny plecak nie istnieje. Każdy plecak z grubsza ma swoje przeznaczenie. Z grubsza, bo zawsze jest to pewien kompromis - producenci dbając o zyski, nie robią raczej sprzętu kwalifikowanego tylko do ściśle konkretnego rodzaju aktywności, który lepiej czy gorzej nie nadawałby się do prowadzenia innej.
Innych cech będziesz oczekiwał od plecaka typowo wspinaczkowego, innych od trekingowego na długie wyprawy, a innych od przeznaczonego na krótkie jednodniowe wycieczki. I trzeba te cechy - występujące lub nie w konkretnym modelu plecaka, dobrać do swoich potrzeb.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem, musisz dookreślić konkretne cele do jakich plecak ma być wykorzystywany.
Wymienionych plecaków nie znam, nie używałem, więc się nie wypowiem.

BTW, na dwie osoby chodzące po górach i nie tylko mamy w domu w porywach 5 plecaków.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

ZBYSZEK

Wt 03 mar, 2015

No więc pytam, gdyby trzeba było iść na kompromis to...?

Lucass
Administrator forum

Śr 04 mar, 2015

www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Meaz

Ulubione góry: Beskidy

Śr 04 mar, 2015

Ogółem sądzę że na wyjazd w Polskie góry wystarczy 30 litrowy plecak.
50l i większe to na takie poważniejsze wyjazdy - pamiętaj że większy plecak jest cięższy.

Drugi plecak mam 60l ale 27.03-7.04 lecę do Norwegii (tanie bilety WizzAir - z Katowic do Stavanger za 35zl) połazić po fiordach, a że prawo na to pozwala to przy okazji spać za darmo w namiocie.

smieszynkatravel.com

Ulubione góry: Himalaje

Wt 10 mar, 2015

My polecamy Lowe Alpine Axiom Kamet 65-75l (wersja męska). Jest lekki - ok. 2kg. Sprawdził się zarówno w górach (próba przejścia GR20 Korsyka), w czasie autostopu (jechaliśmy na Mont Blanc) i objechał z nami 10 różnych krajów podczas podróży dookoła świata. Czas użytkowanie - około 1 roku. Żadnych śladów. Mega wygodny, baaardzo pakowny (zmieściliśmy w nim 60l Lowe Alpine Cholatse II ND50:60 i 20l Lowe Alpine taki jakiś zwykły) plus przeszedł jako bagaż podręczny w Air France! Przy tym wszystkim jest bardzo wygodny, ma dostęp od komina i od przodu, troczenie kijków i fajne gumeczki na których można suszyć pranie w trakcie długiej wędrówki ;) Dla kobiet polecam dwiema rękami wspominany już Lowe Alpine Cholatse II ND50:60. Ma 3 strefy dostępu - od góry, od przodu i od dołu. Jest też wyprofilowany pod kobiety i waży tylko 1,5 kg.
Blog o istocie zarażonej wirusem niemożności usiedzenia w jednym miejscu. http://smieszynkatravel.com
Zdjęcia z Himalajów:
http://smieszynkaphoto.com/tibet

ZBYSZEK

Cz 12 mar, 2015

Czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi różnicę? Otóż przy opisie/opiniach na temat plecaków przeznaczonych do np. skitourów, wspinaczki, w wysokie góry jest informacja, że taki plecak nie nadaje się do trekkingu? Nie rozumiem dlaczego. Co jest niby w takich plecakach? Trekking dla mnie jest aktywnością mniej wymagającą od innych górskich, i o ile rozumiem, że te plecaki "łatwiejsze" mogą się nie nadawać do działalności trudniejszych, to w druga stronę nie widzę osobiście problemu. Na chłopski rozum, kto mi zabroni wyjść w specjalistycznym plecaku na jednodniową wycieczkę do lasu?
Zakładam oczywiście, że plecaki mają podobną pojemność.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Cz 12 mar, 2015

Masz rację Zbyszku - możesz używać plecaka skiturowego do trekkingu. Zapewne nie będzie Ci przeszkadzać brak dobrej wentylacji i bocznych kieszeni na napoje. Za to zapięcia do nart czy do deski mogą się przydać, - no właśnie, nie wiem do czego, a brak możliwości troczenia nie powinien być brakiem w takim plecaku. Szpejarki do karabińczyków zamiast kieszonek na pasie biodrowym, dodadzą mu za to rasowego wyglądu.
Plecak jak plecak, - to co byś przytroczył lub trzymał w kieszonkach, wrzucasz do głównej komory i ruszasz w trasę.
I nikt Ci nie zabroni.
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Pejt

Ulubione góry: małe gorki

Cz 12 mar, 2015

niestety nie było opcji zobaczyć żadnego Deutera i wybór w sklepach stacjonarnych był znikomy.

Pożyczyłem w zastępstwo mojego ( chyba 15 letniego, 60l, marki Tesco ) plecak od kolegi.

Plecak już swoje przeżył ale Cordura robi swoje i wygląda super, wszystko działa pięknie. Jego konstrukcja przypomina bardzo Wisporty czy nawet Wedrowca.
Rozczarował mnie jednak system nośny albo nie potrafiłem ustawić wszystkiego. Waga maksymalnie to było ok 17 kg, później ok 13 kg. "Szelki", ramiączka nawet szerokie ale "cieńkie" deformują się i wbijają w ramiona, barki. Właśnie to wzbudziło moje wątpliwości w plecakach Wisporta i Wędrowcu III. Głowny ciężar niby powinien być na pasie biodrowym no ale ramiona i tak sa ważne.
Zauważyłem jednak sporą popularność Ospeyów u turystów. Latem podejdę znowu do tematu i raczej będę szukał jakiś nowinek w systemach nośnych - oddychające siateczki, dziwne stelaże ( osprey ) i koniecznie w sklepie gdzie można obciążyć plecak, przymierzyć i sprzedawca będzie umiał pomóc przy regulacji wszystkiego.

Co do wielkości - miałem teraz 75 litrów i jak dla mnie to jest optimum
1) mam mało rzeczy to ściągam troki wszystkie i jest super.
2) Szybkie przenosiny, zakupy dodatkowe, odciążenie kogoś, szybkie spakowanie bez układania i upychania itd. - mam zawsze rezerwę i komfort.
Dla mnie kluczowa jest ciężar wrzuconych rzeczy do plecaka, a nie jego pojemność i kontroluję się w ten sposób

Następna strona
Powrót do Sprzęt, szpej