Apteczka w góry

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Bayonet

Ulubione góry: Tatry

Apteczka w góry

Wt 03 lip, 2012

Witam.
Chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik tego forum ;]

A teraz do rzeczy ;] Chce się pochwalić nową apteczką a także zapytać bardziej doświadczonych podróżników co mogę w niej poprawić lub dodać.
Najpierw zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć ale są one tylko poglądowe. Z braku aparatu robiłem je PS Vita :D

Skład:
Rękawiczki winylowe x2 (pary)
Koc termiczny
Zestaw plastrów z opatrunkiem (taki zwykły z apteki, różne kształty i rozmiary)
Opatrunek osobisty wodoszczelny x2
Bandaż zwykły szeroki x2
Bandaż elastyczny
Chusta trójkątna x2
Maseczka do RKO
Chusteczki odkażające z alkoholem x6 (pakowane pojedynczo)
Zestaw gaz (duża x2, mała x4, wycinane z kawałka 1m2)
Penseta
Tabletki do odkażania wody (Jeden blister)
Wapno rozpuszczalne w wodzie (6 sztuk)
Światło chemiczne, light stick x2
Zapałki w szczelnej ampułce (Do flary która się niestety nie zmieści do apteczki.)

Jest to apteczka typowo w góry z elementami sygnalizacyjnymi. Czekam na rady i przepraszam za post tasiemiec.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Apteczka w góry

Śr 04 lip, 2012

Wybierasz się na wojnę? :wink:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Bayonet

Śr 04 lip, 2012

Na wojnę to może nie :] Ale w górach większość upadków kończy się dość sporymi obrażeniami. Stąd ilości opatrunków i chust trójkątnych :D

Jocker

Śr 04 lip, 2012

Apteczka i wyposażenie super ale czy czasem nie za duzo tego ? Dość galanta ta apteczka i sam osobiście nie chciałbym jej tachać ze sobą.
Trzeba wierzyć, kochać, nie tracić nadziei i pozostać wiernym do końca.

Bayonet

Cz 05 lip, 2012

Apteczka nie jest wcale duża ani ciężka ;] Biorąc pod uwagę to że nie nosze plecaka w góry, nie powinna mi przeszkadzać. Staram się maksymalnie odchudzić ilość gratów wnoszonych na górę (Oprócz apteczki bo na tym się nie oszczędza :D) Zasadniczo zabieram manierkę na pas, w/w apteczkę na pas oraz pokrowiec na pas z płaszczem przeciwdeszczowym. i to co po kieszeniach moro schowane.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Cz 05 lip, 2012

Bayonet napisał(a): Ale w górach większość upadków kończy się dość sporymi obrażeniami. Stąd ilości opatrunków i chust trójkątnych :D
Trochę racji masz, ale na te obrażenia zwykle chusty i opatrunki nie wystarczają. Potrzebna jest fachowa pomoc przed- i medyczna.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

lucyna

Ulubione góry: teren moich uprawnień

Cz 05 lip, 2012

Moim zdaniem bezwzględnie powinny znaleźć się tzw. sztuczne szwy, opatrunki przeciwkrwotoczne (chemia tamuje krew, nie przylegają do rany, łatwo je zdjąć nie powodując podrażnienia zabliźniajacej się rany), tzw. sztuczną skórę, tribiotyk, chusteczki do przemywania ran i rąk ze środkiem odkażającym, skalpel.
http://www.grupabieszczady.pl/

Olga

Cz 05 lip, 2012

Bayonet napisał(a):Biorąc pod uwagę to że nie nosze plecaka w góry (...) Zasadniczo zabieram manierkę na pas, w/w apteczkę na pas oraz pokrowiec na pas z płaszczem przeciwdeszczowym. i to co po kieszeniach moro schowane.

Znaczy się, że w górach prawie nie jesz i nie pijesz (no bo ile da radę upchnąć po kieszeniach i przypiąć do pasa, skoro już tak obfita apteczka tam dynda), a ciepłych ubrań nie bierzesz w ogóle lub nosisz je obwiązane... również wokół pasa? :mrgreen:

Jocker

Cz 05 lip, 2012

Olga z ust mi to wyjęłaś co napisałaś.
Trzeba wierzyć, kochać, nie tracić nadziei i pozostać wiernym do końca.

Bayonet

Cz 05 lip, 2012

Piję z manierki. Jem mało. Biorę bluzę i saszetkę z płaszczem przeciwdeszczowym.

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Cz 05 lip, 2012

Bayonet, ponoć "lepiej nosić, niż się prosić". Z taką apteczką nie zginiesz. Ale... co Ty tam w górach robisz, że potrzebujesz aż takiego wsparcia? Survival z drużyną harcerską?
Z tej perspektywy wstyd się chwalić moją apteczką, zabieraną głównie na solówki MTB. To tylko kilka plastrów, paczka gazików sterylnych, żel z nadtlenkiem wodoru i bandaż elastyczny.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

lucyna

Ulubione góry: teren moich uprawnień

Cz 05 lip, 2012

Moim zdaniem najważniejsze jest zastanowienie się nad wielkością wyposażenia apteczki. Przecież tzw. sztuczne szwy (przecież nie będziecie w razi ciętej rany sami się zszywać lub wzywać pomocy) to maleńki listek, mniejszy niż tradycyjny plaster. Zamiast nożyczek - skalpel, nowoczesne opatrunki są minimalistyczne, nie zajmują dużo miejsca.
Mam służbową apteczkę, o wiele mniejsza niż ta ze zdjęcia, to dobrze zaprojektowana tatonka, a wyposażona jest prawie we wszystko łącznie z opatrunkiem w spreju, żelem przeciwopażeniowym, takim czymś a'la strzykawka do odsysania kleszczy, solą fizjologiczną itd itd. Aha, w apteczce powinna być strzykawka i igły. Ja na dodatek noszę podpaski, te najszybciej mi w górach schodzą, ale to taka uwaga dla przewodników.
http://www.grupabieszczady.pl/

Bayonet

Pn 09 lip, 2012

Musze rozważyć te sztuczne szwy ;] Dziękuje za podpowiedzi. Apteczki ie noszę żeby przede wszystkim ratować siebie tylko innych. Mam za sobą naprawdę obszerny kurs pierwszej pomocy i mam nadzieję już niedługo iść na studia w kierunku ratownik medyczny. Poprostu szkoda żebym umiał pomóc komuś w potrzebie a nie miał do tego środków.

Słomka

Ulubione góry: Beskidy

Wt 07 sie, 2012

Zastanawia mnie ta strzykawka i igły. Dlaczego powinny się znaleźć w apteczce?

raczlep

Ulubione góry: tatry zimą !

Pn 03 wrz, 2012

Jako osoba związana zawodowo z medycyną z jednej strony popieram obszerne apteczki, w której masz napchane bandaży nożyczek itp.. z drugiej jest takie powiedzenie, że Ilość szpeju "ratownika" jest odwrotnie proporcjonalna do jego wiedzy, często widzę młodych zapaleńców obwieszonych taką ilością toreb rurek ssaków, którzy niekoniecznie wiedzą co robić.
Popatrz jesteś w górach więc jakie urazy mogą być z tych mało poważnych drobne urazy rozcięcia do tego wystarczy Ci troche bandaży + jakiś kompres, a do poważnych konkretnych rzeczy i tak trzeba wezwać TOPR czy GOPR, chusta ok! jest w porządku ale wystarczy troche pomyśleć i da się ustabilizować bark jedną agrafką i koszulą i czy będzie to o wiele gorsze niż chusta? Pozdrawiam serdecznie i życze spokoju podczas górskich wędrówek

Następna strona
Powrót do Sprzęt, szpej