BRUBECK TORENS SKI-na pierwszy zimowy wypad w Karkonosze.

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Trygław

Ulubione góry: Tatry

BRUBECK TORENS SKI-na pierwszy zimowy wypad w Karkonosze.

Pn 04 gru, 2017

Jako że jest to mój pierwszy post,to witam wszystkich użytkowników serdecznie.

Mam pytanie odnośnie kurtki http://sewel.pl/product-pol-2519-Kurtka-narciarska-BRUBECK-SKI-TORENS.html ,a mianowicie,czy nada się ona na wyprawę (o ile to nie za wielkie słowo) w Karkonosze.W opisie jest że to kurtka narciarska ,w przedziale +2 do -20°C. Czy nie będzie za ciepła? Co ewentualnie pod spód? Bieliznę termoaktywną mam,ale co oprócz?
Jest to mój pierwszy wypad w góry zimą,i kompletnie nie wiem jak się do tego przygotować. Wiadomo że fotografując będę się dość często zatrzymywał (rozstawiał statyw) więc nie będę w ciągłym ruchu.
Wybieram się w styczniu na 4 dni typowo fotograficznie. Baza wypadowa i nocleg w schronisku na Szrenicy.
Bardzo proszę o porady zaprawionych w boju,i znających się na odzieży górskiej.
Pozdrawiam
Tomek

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: BRUBECK TORENS SKI-na pierwszy zimowy wypad w Karkonosze

Pn 04 gru, 2017

Kurtka narciarska/snowboardowa zdecydowanie nie nadaje się na poważniejszą aktywność fizyczną prócz tej dedykowanej. Będzie za ciepła. Podchodząc gdzieś, zapocisz się, a stojąc potem i majstrując przy sprzęcie, zmarzniesz.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na "powłokę wierzchnią" będzie normalna jednowarstwowa kurtka trekingowa + dodatkowa warstwa ubierana tylko na postojach.
Nie ma niczego gorszego, jak nagłe wychłodzenie przegrzanego organizmu. marznie się momentalnie, bo żadna membrana nie jest w stanie odprowadzić zbyt wielkiej ilości potu.
Chyba, że Twoja aktywność ograniczona będzie do okolic bazy wypadowej i nie będziesz musiał zbyt intensywnie maszerować. Wtedy ewentualnie tak, ale ze świadomością, że ta kurtka do niczego innego się nie nada.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

Trygław

Wt 05 gru, 2017

Dzięki Lucass.
No tego się obawiałem że może być zbyt ciepła. Czyli wychodzi że na "powłokę wierzchnią" softshell ? Na dodatkową warstwę za czym warto się rozglądać,tz. jakie materiały?
Pozdrawiam
Tomek

Lucass
Administrator forum

Wt 05 gru, 2017

Wiesz, nie jestem dobry w techniczne klocki i technologiczne nowinki w dziedzinie odzieży zatrzymały się u mnie na etapie polaru. :wink:
I jako warstwę dodatkową wybrałbym pewnie właśnie polar. Choć sam zazwyczaj jako dodatkową (na postoju) stosuję raczej jednowarstwową kurtkę. Raz, że moja wiara w cudowne właściwości membran odprowadzających "do 100% potu" jest powiedzmy nieortodoksyjna, a dwa, że zawsze lepiej unikać niepotrzebnego rozbierania na mrozie celem dodania sobie kolejnej warstwy. W czasie marszu ubieram się ciepło, ale przewiewnie. U mnie zimą jest to termiczna koszulka, na to polar (okolica 150 g/m kw) i polarowa rozpinana bluza (300 g/m kw). Bywa, że gdy się rozruszam, a warunki pozwalają, bluza ląduje w plecaku. Zawsze staram się rozebrać na chwilę przed tym, gdy zacznę się pocić.
Oczywiście to tylko mój wypracowany bojem "przepis na sukces". Ja akurat mimo posiadania wyłącznie obciągniętego skórą szkieletu mam dość dużą tolerancję na zimno. Ty możesz wymagać czegoś zupełnie innego.
Co jednak mogę doradzić i polecić w 100% to dobre rękawiczki. Najlepiej takie, w których bez ich zdejmowania będziesz mógł operować przyciskami aparatu. Czyli albo cienkie z windstoperem (z praktyki wiem, że są dobre ale nie idealne, bo jednak nie pozwalają na pełne wyczucie sprzętu), albo takie z klapką, w których odsłaniasz palce tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

Trygław

Śr 06 gru, 2017

Dziękuję za info.
Myślę że na Twoich "wypracowanych bojach" będę bazował,a góry to zweryfikują.
Mi generalnie to prawie cały czas jest zimno ;-), (niskie tętno,może dlatego i krążenie słabe) dłonie i stopy większość dnia zimne.
Nad rękawiczkami i czapką jeszcze nie myślałem,więc też będę coś szukał.
Dzięki jeszcze raz i zdrówka życzę.
Pozdrawiam
Tomek.

Lucass
Administrator forum

Śr 06 gru, 2017

Również dzięki i wzajemnie. :)
I jeszcze jedno ustrojstwo może Ci się przydać. Ogrzewacz do rąk. Taki na w razie "W".
Skoro masz problemy z krążeniem i ręce szybko Ci marzną, to może się okazać nieoceniony w niektórych sytuacjach. Zmarzniętymi rękami nie będziesz w stanie nie tylko obsługiwać aparatu, ale nawet zapiąć czy rozpiąć zamka błyskawicznego.
Ogrzewacze są bardzo różne. Na węgiel drzewny (serio!), chemiczne jednorazowe (ale z możliwością przerwania reakcji i wznowienia jej później), chemiczne wielorazowe (bez możliwości przerwania reakcji, by go "zregenerować", trzeba go zagotować). Kto wie może są i jeszcze inne. Google na pewno pomogą.
Sam mam taki ostatniego typu. Przydał się raz, ale bez niego byłoby wtedy ciężko.
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

Powrót do Sprzęt, szpej