Uniwersalne buty trekkingowe na różne okazje

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

olicampbell

Ulubione góry: Beskidy

Uniwersalne buty trekkingowe na różne okazje

N 10 wrz, 2017

Potrzebuję dość uniwersalnych butów trekkingowych, które sprawdzą się zarówno w Beskidach jak i w Tatrach. Dodatkowo raz/dwa razy do roku wybieram się na jakiś poważniejszy szczyt, którego wysokość przekracza 4-5 tyś. metrów, ale jest w miarę prosty technicznie. W ten sposób zaliczyłem już Jebel Toubkal i Ararat. Buty użytkowane są tylko w okresie od wiosny do jesieni. Zimą nie łażę po górach, a jeśli już na trasie pojawia się śnieg to jest to raczej wyjątek niż reguła.
Do tej pory używałem Salomonów X ALP MTN GTX i spełniały moje wymagania, ale były ciut za małe. Obtarcia i krwiaki były niestety dość częste. Sprzedałem je i szukam czegoś nowego.
Przetrząsnąłem tematy na forum i w oko wpadły mi takie modele: Salewa - MTN Trainer Mid GTX, Meindl Vakuum GTX i Island MSF oraz Zamberlan Rolle GTX. Ważne, żeby podeszwa nie była za twarda, bo w Beskidach się zamęczę (celuje w "B"). Chciałbym także, aby np. na Damavandzie/Kili noga mi zbyt nie zmarzła. Ktoś ma może wspomniane wyżej modele i może powiedzieć jak wyglądają w praniu? Ewentualnie co innego polecacie? W najgorszym razie kupię wspomniane wyżej Salomony o 1-2 nr większe.

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Uniwersalne buty trekkingowe na różne okazje

N 10 wrz, 2017

Nie podpowiem modeli, ale radziłbym z listy celów skreślić Beskidy. To pozwoli Ci kupić lepsze buty na trudniejsze góry, w których nie będziesz się potem musiał męczyć na miękkich szlakach Beskidów.
W Beskidy śmiało możesz się wybrać w niskich trekingach, podejściówkach czy tam zwykłych "adidasach" (cudzysłów celowy) tylko z nieco twardszą podeszwą.
Jednym słowem - nie kupuj Ferrari na wiejskie drogi. Przyjemność żadna, a udręka spora. No, chyba, że chodzi o lans :wink:
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

duncan76

Pn 11 wrz, 2017

Z listy mogę polecić Salewy, choć (jak pisze Lucass) w Beskidy to trochę przerost formy nad treścią. Zaznaczę tylko, że moje Mountain Trainery to model sprzed liftingu, bardzo wygodne i trwałe, po trzech sezonach w Alpach i Tatrach kończą powoli działalność (trzy sezony w moim przypadku to bardzo dobry wynik).

olicampbell

Ulubione góry: Beskidy

Pn 11 wrz, 2017

Najczęściej bywam właśnie w Beskidach i jeśli już kupię porządniejsze buty, to wiadomo, że chciałbym, aby służyły mi również tam. Nie mam ambicji ferratowych, wspinaczkowych czy zdobywania trudnych technicznie szczytów, gdzie potrzebne są liny, uprzęże, czekany itd.
Problem też w tym, że wszystkie moje buty, które nadawałyby się w Beskidy również mam dokładnie na rozmiar, więc stopy po raz kolejny dostałyby w kość.
No nic, jutro jadę poprzymierzać Meindle i zobaczyć jak się w nich będę czuł, a potem obejrzę te Salewy.

mara12

Ulubione góry: Tatry

Pt 15 wrz, 2017

Niedawno wypróbowałem buty Salewy Firetail 3 GTX. Fajnie się chodziło, dopóki nie wybrałem się w Angielskie bagniste góry. Nie zdały egzaminu, ale czego można było spodziewać się od butów przed kostkę.

Zmieniłem je na nieznaną dla mnie markę Oboz i powiem, że jestem zadowolony. Przetestowałem je w Szkockich bagnistych górach. [url=https://smacznepodroze.com/buty-oboz-opinia/]link . Wykonanie, przyczepność, wygoda jak najbardziej na plus.

Jedna mimo wszystko na cięższe warunki chcę kupić Maindl - nie są to tanie buty, ale warte swojej ceny.

deprre

Ulubione góry: Tatry

Wt 19 wrz, 2017

Hej ;)

Sama nie tak dawno szukałam uniwersalnych butów trekkingowych i coś tam mogę doradzić.
Osobiście wybrałam Meindl vakuum gtx. Cena niezbyt niska, ale adekwatna do jakości butów. But jest mocny, z całego kawałka skóry, brak zbędnych przeszyć, co ja uważam za duży plus. Otok posiadają na sporej wysokości, co zapobiega otarciom. Ja osobiście nie musiałam ich rozchodzić, dopasowały się do moich stóp i nie było większych otarć/odcisków. Mają gore-tex, jak dla mnie na plus, ale wiadomo, że są zwolennicy i przeciwnicy gtx.

W Tatry jak najbardziej ok, w Beskidy mogą być trochę za twarde, natomiast ja chodzę głównie po Tatrach, od wiosny do jesieni i jest w porządku. ;)

Powrót do Sprzęt, szpej